Автор Тема: Проблем со rough idle (со лер)  (Прочитано 7945 пати)

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Проблем со rough idle (со лер)
« Одговори #15 на: 01 Март 2017, 12:41:32 pm »
Ќути жити се... ми пукна филмот

Пак по старо, има минимална разлика не е до crankshaft сензорот,џабе го купив... по стегнато е малце нормално нов сензор ама драстична разлика нема...незнам кој курац му е  што го покажува како грешка...

Неколку пати ми изгасна од коа го сменив со  новото...

Сабаље се изнервирав и го извадив  степ моторчето и го шприцав у натре у тоа што се мрда и со спреј за чистење клапна и со сонакс еден универзален спреј....Не дека беше нешто прљав ама ај..


Па си ја напраив таа процедурата со контакт пали гаси ....
После земав со одвијач прскав по цревцата и околу клапната да видам дали диши негде и дали ќе смени звук ама ништо ок си е...

Од дома до работа работеше перфектно... како што треба тоа е 10 км негде...Буквално немаше ниаккви варијации... и таман се израдував....


Сеа пред малку искочив имав некоја работа и на семафори па ми изгасна...

За враќање пробав пред да тргнам пак со контакт пали гаси процедурата што е и така штом напраам работи подобро, незнам дали е плацебо ама кој знае...

Незнам стварно неможам да најдам нзс никако што ѓавол е некад е ок некад не е....


Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Проблем со rough idle (со лер)
« Одговори #16 на: 01 Март 2017, 13:06:53 pm »
https://www.aliexpress.com/store/product/GENUINE-NEW-IDLE-AIR-CONTROL-IAC-Valve-AEP125-1-AEP125-1-FOR-SUZUKI-STEP-MOTOR/1518018_32531248967.html

Најдов на али ваков на излгед е исто
А у бројчето моето е aep125-3  а ова е aep 125-1

што мислите ќе одговара?

Отсутен momak_31

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 223
Одг: Проблем со rough idle (со лер)
« Одговори #17 на: 01 Март 2017, 13:32:40 pm »
Druze sam si gi menjas delovite i dijagnosticiras problemi? Imas servisi. Siguren li si deka noviot senzor e ispraven? Sto ako e nov. Sto pisuva na samiot senzor? Vo osnova se sto e Era vo Mk e kineska kopjia. Probaj so eden dva polovni orginalni prvo. Isto i za step motorceto, bombinata .. prvo probaj so polovni orginalni. Ne se sto e novo e kvalitetno i ispravno. OEM nekogas e i duplo poskapo od zamenskite ama treba da ti bide edinstvena opcija osobeno za elektronika.

I prodavaj toa puntoto

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3601
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Проблем со rough idle (со лер)
« Одговори #18 на: 01 Март 2017, 14:26:03 pm »
A da probas so senzor za temperatura? jas na ZX smeniv sve i na kraj izleze senzorot bil otiden. isti simptomi kako vo tvojov slucaj.

P.s. IAC mozes da go proveris dali e otiden. Ako ne zaglavuva i si raboti normalno ondak dzabe kje go menjas.

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен Alex.mkd

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 158
Одг: Проблем со rough idle (со лер)
« Одговори #19 на: 01 Март 2017, 15:18:27 pm »
I jas tipuvam na senzor za temperatura, samo sto na puntoto ima 2 senzori za temperatura, edniot na blokot koj dava signal na pokazuvacot za temperatura vo tablata, a drugiot na termostat e za signal do ECU-to spored koj se racuna smesata vozduh benzin.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Проблем со rough idle (со лер)
« Одговори #20 на: 01 Март 2017, 17:52:41 pm »
Тој шо оди во екју ако го откачи во момент на работа на моторот одма че смени звук колата,ако не мења звук отиден е.иначе на IAC вентилот можеш со струја да му пуштиш и да го пробаш дали ќе излага нагоре надоле

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Проблем со rough idle (со лер)
« Одговори #21 на: 01 Март 2017, 18:09:58 pm »
Тој шо оди во екју ако го откачи во момент на работа на моторот одма че смени звук колата,ако не мења звук отиден е.иначе на IAC вентилот можеш со струја да му пуштиш и да го пробаш дали ќе излага нагоре надоле


Си работи така коа праам, коа давам контакт си мрда горе доле...

Ќе измерам утре сензорот на термостатот со  мултиметар да видам што ќе каже...

треба да е 2 ома на ладно а да се смалува на потопло па ќе видам... има и тоа логика да е пошто ме дупи само на загреан мотор

Отсутен ^Goce^

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 60
Одг: Проблем со rough idle (со лер)
« Одговори #22 на: 06 Март 2017, 20:15:11 pm »
Друже ист проблем имам и јас само кај мене има и плус потрошувачка незнам и кај тебе дали има зголемено потрошувачката инаку имам пежо 206 1,4 денеска цел ден бараме кај е пробблемот и имаше интересна ситуација кога ги исклучивме ламбда сондите колата работеше рамномерно без варирање на обртаи кога ги приклучивме ја изгаснав и препалив и пак исто треба само добра дијагностика да видиме дали е стварно тоа проблемот инаку кај што бев таа дијагностика не беше баш добра извде само сензор о2-ѕ2 team fuel term(незнам дали беше баш вака ама фуел беше сигурно :) ) за него недаваше никакви вредности инаку кај мене сказалкана од бензинот почна ко будала да слегува на долу.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Проблем со rough idle (со лер)
« Одговори #23 на: 09 Март 2017, 00:17:34 am »
фјул трим е кога сондата добива информација дека соодносот на гориво/воздух е ван граници и пробува да ги компензира со додавање/одземање гориво,неисправна сонда може да ти качи до 30% зголемена потрошувачка,кога е откачена тогаш екјуто работи во опен луп,односно по некој фабрички зададени мапи без корекција (и оваа опција може да ти троши повеќе гориво од нормалното)

Отсутен Gabau

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 489
Одг: Проблем со rough idle (со лер)
« Одговори #24 на: 09 Март 2017, 09:00:58 am »
Кога е неисправна сондата свети check engine или не?

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Проблем со rough idle (со лер)
« Одговори #25 на: 09 Март 2017, 09:27:24 am »
Јас ја сменив сондата пред 6-7 месеци пошто жицата беше распадната а чек енџин не ми светна воопшто а бајаги време сум возел така со скината жица а не ни приметував некоја разлика од коа ја сменив...



Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен ^Goce^

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 60
Одг: Проблем со rough idle (со лер)
« Одговори #26 на: 09 Март 2017, 22:46:50 pm »
незнам колку игра улога сондата ама кај мене кога ја исклучив не светеше чекот а колата некако порамномерно работеше мислам дека се два проблеми кај мене еден е потрошувачката а др е со лер обртаите ќе видам утре ќе ја однесам на дијагностика па да видам што ќе кажат

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Проблем со rough idle (со лер)
« Одговори #27 на: 18 Март 2017, 19:58:32 pm »
Една недела како што ставам плин на макпетрол воопшто го неам проблемот не сум ни приметил...
можно ли е да е до плинот цело време предходно ставав на лукоил или на макоил џатпат...

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Проблем со rough idle (со лер)
« Одговори #28 на: 18 Март 2017, 20:46:46 pm »
Па нели и на бензин исто ти праеше?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Проблем со rough idle (со лер)
« Одговори #29 на: 18 Март 2017, 21:20:39 pm »
Топли и суви денови беа минативе, ако кондензација го праела проблемот, можда се исушила. Сеа деновиве пак ќе врне, можно е да се врати проблемот. :)