Автор Тема: Издувување на мотор при високи вртежи (или италијански тунинг)  (Прочитано 55464 пати)

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Денес пробав да ја помалтретирам на повисоки вртежи и не осетив никаква разлика, можеби затоа што почесто ја возам брзо, а и на отворено излегувам. Нудат по авто групиве чистење со Carbon Cleaner 6, машина која што најверојатно работи со водород. Се исплати ли да се прави тоа, или е џабе фрлени пари. Околу 2500 денари е зафатот и трае мислам околу 20мин до пола час.

a што конктерно прават со чистењето?

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Каде има чистење со карбон клинер? Мислам во Бугарија е далеку поевтино.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6628
  • Бенве сие бенве
Па кажуваат дека сите наслаги настанати од лошо согорување се чистат, пушти на јутјуб има повеќе видеа. Се чистат вентили, клапни, усис издув катализатор дпф итн. Вака според мене мислам дека ти го чистат само џебот.


Sent from my Samsung s8+ using Tapatalk

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6628
  • Бенве сие бенве


Еве што ми кажа и кој чисти


Sent from my Samsung s8+ using Tapatalk

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6414
Озбилен си со муабетиве или го тролаш?

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6628
  • Бенве сие бенве
Он нудеше по авто групиве таму и прашав нешто не се сеќава што беше и ми пиша у инбокс, и си моабетевме, невработен сум, имам време на претек


Sent from my Samsung s8+ using Tapatalk

Отсутен Ѓорѓи

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1338
Читам и сфаќам дека несакајќи сум му напраил италијански тјунинг и тоа прописен пред сервис, на спаркот.
Го купив, ми рекоа 14000 не е мењато уљето, велам ај идам прво до дома у понеделник ќе дојдам на сервис. На одење накај Скопје 100км/ч у 5та низ велешкото брдо, после 130км/ч катланово-скопје на 4500 вртежи. Сега претежно пензионерски се вози како и пред тоа веројатно ;D Следно идење за скопје пак ќе го јаде. ;D ;D

Отсутен Johnny625

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 195
Читам и сфаќам дека несакајќи сум му напраил италијански тјунинг и тоа прописен пред сервис, на спаркот.
Го купив, ми рекоа 14000 не е мењато уљето, велам ај идам прво до дома у понеделник ќе дојдам на сервис. На одење накај Скопје 100км/ч у 5та низ велешкото брдо, после 130км/ч катланово-скопје на 4500 вртежи. Сега претежно пензионерски се вози како и пред тоа веројатно ;D Следно идење за скопје пак ќе го јаде. ;D ;D

Друже остај италијански тјунинг, 130 км/ч со спарк...нз јас не би возел. Сега без навреда ама замисли да ти излезе некоја ситуација на таа брзина и да треба да маневрираш...нема стабилност спаркот а и многу други коли слични на него на таа брзина.

Далеку од тоа дека ти ја ругам/подценувам колата али треба да си свесен за нејзините можности и неможности.

Отсутен ogledalo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 615
Он нудеше по авто групиве таму и прашав нешто не се сеќава што беше и ми пиша у инбокс, и си моабетевме, невработен сум, имам време на претек


Sent from my Samsung s8+ using Tapatalk
Off topic
Od kade se finansiras? Tvoite?
 ;D
Znam jas koga ne rabotev (ne deka sega e mnogu porazlicno de) nemozev da si dozvolam telefon od klasata na S8+ i nikakva kola.  :-[  :-X  :'(

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6628
  • Бенве сие бенве
Тато на времето у франкфурт беше


Sent from my Samsung s8+ using Tapatalk

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1758
  • Veritas Vos Liberabit
Франкфуртска мафија.
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен Ѓорѓи

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1338
Читам и сфаќам дека несакајќи сум му напраил италијански тјунинг и тоа прописен пред сервис, на спаркот.
Го купив, ми рекоа 14000 не е мењато уљето, велам ај идам прво до дома у понеделник ќе дојдам на сервис. На одење накај Скопје 100км/ч у 5та низ велешкото брдо, после 130км/ч катланово-скопје на 4500 вртежи. Сега претежно пензионерски се вози како и пред тоа веројатно ;D Следно идење за скопје пак ќе го јаде. ;D ;D

Друже остај италијански тјунинг, 130 км/ч со спарк...нз јас не би возел. Сега без навреда ама замисли да ти излезе некоја ситуација на таа брзина и да треба да маневрираш...нема стабилност спаркот а и многу други коли слични на него на таа брзина.

Далеку од тоа дека ти ја ругам/подценувам колата али треба да си свесен за нејзините можности и неможности.
знам ама не можев да дозволам автобус да ме претицува ;D

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6628
  • Бенве сие бенве
Франкфуртска мафија.


Одговорот е таман спрема прашањето, ја жена ми не сум ја прашал колку плата зема, а делам покрив со неа 9год, он ни ме знае ни ме познава се интересира како се финансирам...


Sent from my Samsung s8+ using Tapatalk

Отсутен MSiPy

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 101
Со ИПАРД фондови се финансирам јас.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6628
  • Бенве сие бенве



Sent from my Samsung s8+ using Tapatalk