Автор Тема: Неповторливи коли  (Прочитано 19569 пати)

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2639
Одг: Неповторливи коли
« Одговори #15 на: 08 Јануари 2017, 13:39:56 pm »
Реткост е делоријан, сто кецот може не е најдобрата кола но дефинитивно никој повторно нема да направи таква кола за обична раја :)
Браво за рено 5 сум ја заборавил таа кола скроз, не сум ја видел низ улици 15 години.

Кола за обичната раја, секогаш правеле и ќе прават.

Туку бравос за Јонтра :) Браво за листата!
Јас ги оставив американските класици за другите, ги има многу...

Туку што беше тоа второто на Веле?

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Неповторливи коли
« Одговори #16 на: 08 Јануари 2017, 14:14:44 pm »

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Неповторливи коли
« Одговори #17 на: 08 Јануари 2017, 14:25:36 pm »
Тешко дека е направена во повеќе од 10000 примероци

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Одг: Неповторливи коли
« Одговори #18 на: 08 Јануари 2017, 14:30:08 pm »
Цитат
The car debuted with a planned production total of 400 and a factory suggested retail price of approximately US$400,000 in 1987 ($840,000 today), although some buyers were reported to have paid as much as US$1.6 million in contrast to its 1999 value of £140,000. 1,311 F40s were manufactured in total.[7][8]
Тешко воопшто да најдеш да се продава оваа кола за какви било пари или тие што се за продажба сигурно се милион и курац евра. Легендарна нема што но премногу ексклузивна.
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Неповторливи коли
« Одговори #19 на: 08 Јануари 2017, 14:32:08 pm »
Е па друга е идејата на темава нели?  :) :

Дефинитивно не е комплетна листава, сакам листа од коли кои се уникатни/легендарни направени барем во 10тина илјади примероци т.е. не ексклузивни и


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Dean

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1340
Одг: Неповторливи коли
« Одговори #20 на: 08 Јануари 2017, 15:07:18 pm »

Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Одг: Неповторливи коли
« Одговори #21 на: 08 Јануари 2017, 15:21:24 pm »
Идејата ми е малце тешка за дефинирање со зборови. брм брм има поента дека коли за обична раја секогаш правеле и ќе прават и ги има премногу, но од целиот тој куп се издвојуваат колите кои се иконски, инстантно претпознатливи, посакувани, носталгични и многу често имаат историја во тркање. Мое мислење е дека припаѓаат југо, стокец и фичо во листата, има без број примери на југовци со мотори од ланчија, стокецови со двогрли карбуратури итн. Полјаците одма би кажале дека пеглата им е најиконска/легендарна кола, и кај нас се возеше таа кола но го нема истиот статус како што го има во Полска, е сега дали припаѓа во листава или не е дебитабилно.
Исто така се двоумев дали да го ставам NSXот или не, иако скоро 20000 се направени сепак е ретка кола која не и ни баш евтина, идеално би биле коли нешто измеѓу NSXot и фабрички коли без долна граница на цена со тркачка историја или носталгичност заради х причини.
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен Мартин_91

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 447
Одг: Неповторливи коли
« Одговори #22 на: 08 Јануари 2017, 15:40:25 pm »

Може не е со тркачка историја, ама дефинитивно мислам дека си го заслужува местото.

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2661
  • Слобода или смрт
Одг: Неповторливи коли
« Одговори #23 на: 08 Јануари 2017, 15:44:25 pm »


Одлична кола. Доволно ефтина за да не ја пазеш и доволно комфорна за да не се мачеш со неа. За поузданоста  и квалитетот нема збор.

Отсутен tjolie

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1270
Одг: Неповторливи коли
« Одговори #24 на: 08 Јануари 2017, 15:47:08 pm »
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Е ова ти е легендарна кола и порше 911, а не пежо 105/205. Темата воопшто не ви е издефинирана како што треба и има секакви коли ставено и повеќето коли што се ставени се од вкус, а далеко од легендарни. Мора да ја поправете дефеницијата на темата.

Предлог: да речеме од една марка, најистакнат модел, најретка, итн.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Одг: Неповторливи коли
« Одговори #25 на: 08 Јануари 2017, 15:49:11 pm »
Тешко дека е направена во повеќе од 10000 примероци
Ферари ф40 и неповторливи коли одат во една реченица.

Sent from my Huawei P9


Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Одг: Неповторливи коли
« Одговори #26 на: 08 Јануари 2017, 15:49:24 pm »
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Е ова ти е легендарна кола и порше 911, а не пежо 105/205. Темата воопшто не ви е издефинирана како што треба и има секакви коли ставено и повеќето коли што се ставени се од вкус, а далеко од легендарни. Мора да ја поправете дефеницијата на темата.
Пробав да проправам малце едитирав иницијалниот пост.

Тешко дека е направена во повеќе од 10000 примероци
Ферари ф40 и неповторливи коли одат во една реченица.

Sent from my Huawei P9


Точно така, цела тема ќе треба да биде ферариња од 50ти па до денес.
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Неповторливи коли
« Одговори #27 на: 08 Јануари 2017, 15:53:03 pm »
Тешко дека е направена во повеќе од 10000 примероци
Ферари ф40 и неповторливи коли одат во една реченица.

Без збор! Само идејата на темава е да се избегнат егзотиките, и да врати малку носталгијата...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Неповторливи коли
« Одговори #28 на: 08 Јануари 2017, 16:08:49 pm »
Реткост е делоријан, сто кецот може не е најдобрата кола но дефинитивно никој повторно нема да направи таква кола за обична раја :)
Браво за рено 5 сум ја заборавил таа кола скроз, не сум ја видел низ улици 15 години.

Кола за обичната раја, секогаш правеле и ќе прават.

Туку бравос за Јонтра :) Браво за листата!
Јас ги оставив американските класици за другите, ги има многу...

Туку што беше тоа второто на Веле?

Jaguar XJ220.

Има доста возила што можат да влезат на листава... Од Aston Martin DB5, до Mitsubishi EVO 10... Треба некој дополнителен критериум :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2639
Одг: Неповторливи коли
« Одговори #29 на: 08 Јануари 2017, 16:11:35 pm »
Идејата ми е малце тешка за дефинирање со зборови. брм брм има поента дека коли за обична раја секогаш правеле и ќе прават и ги има премногу, но од целиот тој куп се издвојуваат колите кои се иконски, инстантно претпознатливи, посакувани, носталгични и многу често имаат историја во тркање. Мое мислење е дека припаѓаат југо, стокец и фичо во листата, има без број примери на југовци со мотори од ланчија, стокецови со двогрли карбуратури итн. Полјаците одма би кажале дека пеглата им е најиконска/легендарна кола, и кај нас се возеше таа кола но го нема истиот статус како што го има во Полска, е сега дали припаѓа во листава или не е дебитабилно.
Исто така се двоумев дали да го ставам NSXот или не, иако скоро 20000 се направени сепак е ретка кола која не и ни баш евтина, идеално би биле коли нешто измеѓу NSXot и фабрички коли без долна граница на цена со тркачка историја или носталгичност заради х причини.

Да, и мислам дека ти ја разбрав поентата, ти бараш сериско производство што во свое време не била правена за да биде нешто посебно, но со тек на време станува безвременсла, докажана во квалитет или интересен неповторлив дизајн, или од било која причина денес на неа се гледа како класика, и предизвикува носталгија... :) Јас така ја разбрав темата. И се слагам со Симо. Мислам дека на егзотици не им е местото тука, еве на пример правилата да бидат како што кажа, не помалку од 10000 примероци, и не прескапи.
И NSX влегува во овие рамки


Еј фала Веле. Инаку јас се мислев дали да го ставам DB5 баш ради критериумот... Ако може, тој треба да биде прв во темата според мене :)