Автор Тема: Проблем со сензор"power steering" пежо 206  (Прочитано 1357 пати)

Отсутен ^Goce^

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 60
Проблем со сензор"power steering" пежо 206
« на: 16 Октомври 2016, 23:48:26 pm »
Здраво на сите имам проблем со сензорот кој стои на цевката низ кој оди АТФ од пумпата до летвата, кога ја зедов колата капеше по малку па кога прашав колку пари е решив да си порачам од алиекспрес и еве една година терав со тој кинескиот сензор и сеа не капи туку почна многу да течи мајсториве појма немаат за што служи и слично па затоа да побарам совет и овде дали вреди да се даваат 3600 ден(толку ми побараа во продавница за автоделови во Прилеп) или да му ставам штопна да го запечатам и крај на маките да не дотурам на секое атф.
Е сеа прашањево ми е за што служи тој сензор и дали можи да јави некој др проблем доколку го запечатам со штопна пример тој е сензор за притисок па на не пукни некоја цефка од летва и слично па да треба цела летва да менувам??

Инаку се работи за Peugeot 206 1.4 бензин 2007год Фала на сите однапред :)


Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Проблем со сензор"power steering" пежо 206
« Одговори #1 на: 18 Октомври 2016, 22:22:58 pm »
Маана е тој сензор, а што мери небитно, можеш према сензорот да направиш штопна и вози, само нека ти стои уклучена утикачницата во сензорот.
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Проблем со сензор"power steering" пежо 206
« Одговори #2 на: 18 Октомври 2016, 23:06:48 pm »
Не е џабе стаен таму. Сензорот служи за проверка на притисокот во серво системот. Ако го немаш, при фул лево/десно вртење на воланот, ќе ти паѓаат обртаите, нема да ги стабилизира на стандардни „лер гас“ обртаи. 

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен The Boy Next Door

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 491
  • Pug 205 GTI - the drive of your life !
Одг: Проблем со сензор"power steering" пежо 206
« Одговори #3 на: 19 Октомври 2016, 10:59:20 am »
Купи си oригинaлен сензoр oд Еурoимпекс, не стaвaј ништo другo кинескo и сличнo, мислaм декa е 2200 ден кaј нив, зa тие пaри спoред мене не вреди дa се кoмбинирaaт шaјбни и слични рaбoти.
Не возам брзо, ниско летам.