Автор Тема: Estate VS MPV - Игра на простор  (Прочитано 64568 пати)

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #15 на: 25 Мај 2016, 07:02:52 am »
Караван, ако морам.
Инаку, исклучиво седан. Затоа макс три деца. Во лимузина.
МПВ. Не фала. Ако ми треба комбе, ќе си купам комбе. Има доста брзи, како МБ Вито, ФВ Каравела.


Некогаш не мислев така. Некогаш ми беше сеедно. Сега станав сељак-сноб.  ;D
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #16 на: 25 Мај 2016, 07:16:34 am »

Плус, секаде каде што ќе се појавиш со комбето, она што му го кажуваш на светот е „избегав саат време од децата, ама приморан сум ова да го возам, да не се заборавам и да се опуштам премногу. Што е сигурно, сигурно е.“

Со караван што му кажуваш на светот?  „Тезга на зелено пазарче држам...одма пред цвеќарите таму, помини свежа ми е зелката стално...“ :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #17 на: 25 Мај 2016, 07:45:37 am »
Ај размислете уште еднаш дали MPV или ова.  :)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Паркирај го месец дена низ град па кажи. :) Убав е овој караван, не дека не. Ама и долново не е лошо...


Караван, ако морам.
Инаку, исклучиво седан. Затоа макс три деца. Во лимузина.
МПВ. Не фала. Ако ми треба комбе, ќе си купам комбе. Има доста брзи, како МБ Вито, ФВ Каравела.


Некогаш не мислев така. Некогаш ми беше сеедно. Сега станав сељак-сноб.  ;D
Седан е најдобра и најнепрактична опција. Се купува само заради изгледот и престижот. Во случајов нема ниедна позитивна карактеристика пред караван. Не дека не е важна елеганцијата, затоа и ја наведов погоре. Ама многу си кратиш на практичноста, заради тоа. Башка се и поскапи за на старо и помалку им паѓа цена. За на ново седан дефинитивно, ама половен веќе има математики разни. Затоа и форуми и теми постојат.

Јас баш имав полемика меѓу караван и MPV. Сеа со новиов член во семејството ;D што доаѓа, па не знаев искрено што да се одлучам.

Се одлучив за MPV само заради просторот во кабината.

Сакам комоција на долг пат во секоја смисла. Сакам да го наполнам багажникот плус да имам место за маневар на задните седишта.

Самата положба. самото возење е некако помалку заморно во MPV во споредба со караван.

Како и  да е, чисто субјективни работи. Нештa што ете мене ми прават мерак.

Во споредба со тивката кабина, не знам, ама во Зафирата нивото на road noise е доста мал. Сум се возел во Astra H GTC и беше катастрофа во тој поглед.
Ќе сакам да завртам некој круг со тоа кога ќе се видиме. Чисто да се осети аутцето.


Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #18 на: 25 Мај 2016, 08:08:34 am »
....
Јас си кажувам за мене. Секој ќе си вози тоа што му е најпрактично и што најмногу му прави мерак (компромис).

Јас искрено не знам што толку треба да се пакува кога се патува на некаде. Исто не ја разбирам играта и фиксацијата на простор во кола. Секој нормален седан има доволно простор да се спакуваат и патуваат 3-4ца.

А за математиките на автомобилите на старо, секој сака да добие најмногу од сѐ, за најмалку пари. Тоа е главната причина за купување на коли кои се со криза во идентитетот и недоразуменија.
Дај повеќе пари, купи си седан и уживај во елеганција во движење како човек. И јади трици на невестата/другарите да бидат разумни и да не претеруваат со пакување глупости во багажот. (Зборувам општо).
Ако морам караван, прифатливо е само А6ка, 5ка или Алфа. Ништо друго.

Последниве неколку години патувам на најразлични долги релации и единственото правило е: Не сакам багаж на задно седиште. Се што се спакува мора да се собира во багажникот. И тоа е тоа.

Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #19 на: 25 Мај 2016, 08:41:01 am »
Важен е MPV моментот на високи седишта напред и позади, високо поставен мењач (доколку го има). Се седи со исправени колена, нозете не се свиткани во колената и таа позиција не замара, посебно на задната клупа ова е битно. Позитивно бев изненаден од мини мпв како Голф Плус, Сеат Алтеа, Мерива.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3241
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #20 на: 25 Мај 2016, 09:06:02 am »
Јас би се одлучил за караван. Пасат, Суперб, Октавија, А6...

Ама само доколку тоа ми е возило кое ќе го користам за викенди и одмори. За секојдневна употреба би одбрал некое мало љуто city возилце и тоа е тоа.

MPV како концепт ми се многу чуден, и секогаш ме асоцираат на гастербајтери од Германија што секое лето си одат во Турција назад на "одмор".  Товарени до горе внатре и плус со багажник кутија на кров со бушав шофер што кркнал 5 ред була јер Дизелдоф - Истанбул го вози у еден здив, и онесвестени патници што спијат како заклани.

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #21 на: 25 Мај 2016, 09:21:19 am »
Luki, Од кога двосед количката ми го фаќа скоро цел гепек, Либра караван ми е се поубава  ;D

Не би комбе ни случајно, доволна ми е причината дека седечката позиција е поинаква то ест шајзе за мене. Ја наоѓам како работна и како да нема да ми го тргне вниманиетод од филингот на Понеделник ;) Во случај да морам да одберам, тогаш "Mercedes R320".

Во караванот би имал се од седанот плус БАГАЖНИК и пониска цена на половни примероци, но немаш нечепнати задни седишта :)

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #22 на: 25 Мај 2016, 11:03:36 am »

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #23 на: 25 Мај 2016, 11:33:51 am »
Luki, Од кога двосед количката ми го фаќа скоро цел гепек, Либра караван ми е се поубава  ;D

Заради тој “проблем“ пожали си се на долниот, не на форум.  :)






Меѓудругото, мојата перспектива е на п'рлак=ерген. Така да, можно е да пејам и друга песна некогаш.  ;D

Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #24 на: 25 Мај 2016, 11:51:43 am »

Плус, секаде каде што ќе се појавиш со комбето, она што му го кажуваш на светот е „избегав саат време од децата, ама приморан сум ова да го возам, да не се заборавам и да се опуштам премногу. Што е сигурно, сигурно е.“


Тоа е исто како да речеш

Плус, секаде каде што ќе се појавиш со купето (или кабрио),  она што му го кажуваш на светот е „мало ми е курето“

Се е до субјективно доживување ;D



Важен е MPV моментот на високи седишта напред и позади, високо поставен мењач (доколку го има). Се седи со исправени колена, нозете не се свиткани во колената и таа позиција не замара, посебно на задната клупа ова е битно. Позитивно бев изненаден од мини мпв како Голф Плус, Сеат Алтеа, Мерива.

Токму тоа!


Јас искрено не знам што толку треба да се пакува кога се патува на некаде. Исто не ја разбирам играта и фиксацијата на простор во кола. Секој нормален седан има доволно простор да се спакуваат и патуваат 3-4ца.

Женет си? ;D :D

Ако не, тогаш не си видел пакување :D

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #25 на: 25 Мај 2016, 11:59:09 am »
Женет си? ;D :D

Ако не, тогаш не си видел пакување :D
Уште не се давам. Ама сме патувале заедно низ Европа со кола.


Она пакува, јас фрлам, она пакува, јас фрлам, она пакува, јас фрлам, и така до пред тргнување. Ако многу мрчи не застанувам за кафе и мочање.


 ;D
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #26 на: 25 Мај 2016, 12:04:28 pm »
Ова е исто предноста на караван и особено мпв верзиите. За луѓе што си почитуваат вакви работи.






Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #27 на: 25 Мај 2016, 12:04:34 pm »
Епа сеа рачунај, на сето тоа, кога ќе ставиш количка, па што ти јас знам, други baby accessories...комбе нема да те собира :D не MPV ;D

MPV/каравани се практични возила кои ти требаат во одреден период од животот.


Затоа кога ќе наполнеш 45-50 купуваш кабрио ;D Втор пубертет

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #28 на: 25 Мај 2016, 12:08:33 pm »
Освен Банзаи кој начна возење на автопати како предност на караванот, другото се е "имиџ" и "докажување" пред другите како предност.

Интересен момент колку сметате дека е битно да се покажеш пред другите. :) Недај боже па Шкода значка да има МПВ, убиј се поарно. :) :) :)

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #29 на: 25 Мај 2016, 12:39:37 pm »
Да ми беше за покажување немаше да сакам повеќе караван од лимузина БМВ петка :)

Не сум имал искуство со овие комбињава, али мислам дека лимузина/караван ќе има многу подобра вожња на отворено/кривини. А за мене тоа е многу битно. Затоа и сакам поголема кола, али никако како единствена во фамилијата.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.