Автор Тема: Репарација на уљни амортизери  (Прочитано 18198 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Репарација на уљни амортизери
« Одговори #30 на: 21 Октомври 2011, 12:40:55 pm »
Ај у мѓуверме ако можеш помини од кај некој тех. преглед и побарај да ти ги кажат кој се пропишаните фабрички  податоци, тие што го имаат апаратот имаат база на податоци и книги како упатсто со горни и долни гарници скоро за сите возила па да ги споредиме бројките мислам дека така е најточно Ке се обидам и јас да најдам ама не ветувам. Пиши ми податоци за колата

Alfa Romeo 166 2.0ts 2004

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Репарација на уљни амортизери
« Одговори #31 на: 21 Октомври 2011, 15:44:30 pm »
Ај молим те види и за Цитроен АХ 1.5 дизел. Мене ми покажаа околу 61-62 плус минус сите, а у Автомобил ми рекоа дека 64 е долна граница ...

Отсутен D@ni

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 230
  • Citroen GS
Одг: Репарација на уљни амортизери
« Одговори #32 на: 21 Октомври 2011, 15:58:18 pm »
Ај молим те види и за Цитроен АХ 1.5 дизел. Мене ми покажаа околу 61-62 плус минус сите, а у Автомобил ми рекоа дека 64 е долна граница ...
hahahahaahahah
Те местат за нови НБНФ

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Репарација на уљни амортизери
« Одговори #33 на: 21 Октомври 2011, 15:59:49 pm »
Да! :) Помагај друже, давај совет ... ;) Да си терам и уживам или има нешто вистина у нивниот муабет ? За 100 евра ми рекоа сите 4 нови - nbnf

Отсутен D@ni

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 230
  • Citroen GS
Одг: Репарација на уљни амортизери
« Одговори #34 на: 21 Октомври 2011, 16:03:41 pm »
Ај вак ке ве пратам двајцата во еден сервис во Чаир ако туму ти рече дечкото дека нечинат тогаш стварно не чинат а ко рече дека се супер частите пиво  ;D ;D ;D Тесто се наплаќа 200ден.
Тел. 070-275707
Јавете се ке ви објасни точно кадее да не рекламирам

Отсутен D@ni

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 230
  • Citroen GS
Одг: Репарација на уљни амортизери
« Одговори #35 на: 21 Октомври 2011, 16:18:24 pm »
Да! :) Помагај друже, давај совет ... ;) Да си терам и уживам или има нешто вистина у нивниот муабет ? За 100 евра ми рекоа сите 4 нови - nbnf
Ако ти бројки се во % тогаш тоа се нови амортизери Што значи уживај 100% сум сигурен

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Репарација на уљни амортизери
« Одговори #36 на: 21 Октомври 2011, 17:28:09 pm »
Да! :) Помагај друже, давај совет ... ;) Да си терам и уживам или има нешто вистина у нивниот муабет ? За 100 евра ми рекоа сите 4 нови - nbnf
Ако ти бројки се во % тогаш тоа се нови амортизери Што значи уживај 100% сум сигурен


Да, у проценти се! Фала ти, ме спаси од дополнителен трошок кој у овој момент баш и не ми е потребен ;) Имаш пивце :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Репарација на уљни амортизери
« Одговори #37 на: 21 Октомври 2011, 20:39:33 pm »
Да! :) Помагај друже, давај совет ... ;) Да си терам и уживам или има нешто вистина у нивниот муабет ? За 100 евра ми рекоа сите 4 нови - nbnf

А бе мене за кинеското ѓубре ич не ми се даваат пари... ако репарацијата подразбира комплетно отворање и менување на вентилите внатре и промена на масло, тогаш може да биде во ред. А ако е само промена на маслото со погусто, пиши му крст на такво репарирање, вентилите изгубиле својства, па колку и да го згуснуваш маслото, нема да добиеш добар ефект. Ако маслото на амортизерите истекло, па ги напуниш - тоа пак ќе истече за некое време, пак пиши му крст. Значи само асално отварање, менување на вентили и повторно затворање брка работа.
Ако има некој кај нас вака што репарира, да појдам кај него, ако само буши дупка на телото, па го цеди уљето па пуни ново и затвара - заеби.. џабе џитнати пари...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Репарација на уљни амортизери
« Одговори #38 на: 22 Октомври 2011, 12:15:30 pm »
Ај вак ке ве пратам двајцата во еден сервис во Чаир ако туму ти рече дечкото дека нечинат тогаш стварно не чинат а ко рече дека се супер частите пиво  ;D ;D ;D Тесто се наплаќа 200ден.
Тел. 070-275707
Јавете се ке ви објасни точно кадее да не рекламирам

На Џон Кенеди, кога се иде накај Ромите ;D се врти лево, сервис за предница, центрирање ...?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Репарација на уљни амортизери
« Одговори #39 на: 22 Октомври 2011, 12:48:47 pm »
За жал не успеав да го најдам принтаутот, како и да е, тежината е рамномерно распоредена лево и десно, си мала разлика заради мојата тежина, седев во кола дури се мереа, разликата на предните амортизери беше во рамките на прифатливото (околу 5%) и покажуваа околу 75% дампинг на произведените вибрации.
Задните беа со драстично поголеми разлики помеѓу лева и десна страна во дампинг вредностите а и тие беа доста ниски. помеѓу 45 и 65 проценти.

Уште D@ni да каже решение кое нема да биде 300е, него ќе биде во рамките од 5000-6000 денари, (да каже да речеме кај има добри уљани амортизери, за мали пари кои ќе потрајат повеќе од 1 година), може и пиво да договриме :D


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг: Репарација на уљни амортизери
« Одговори #40 на: 22 Октомври 2011, 14:28:12 pm »
Јас користам NBNF веке три години и амортизерите не се мрднати. Пред да ми истече гаранцијата од 2 год. ми пратија писмо од Автомобил да одам на проверка на амортизерите. И фала богу, отидов ги проверија амортизерите и замислете не беа мрднати. Бројките беа исти со бројките од дента кога ги ставив. Е сеа незнам дали се кинески или јапански ама до сега супер.

Татко ми на голф 1 ги пунеше амортизерите кај Зајо и за 2 месеци истекоа. Па повторно отиде кај него затоа што имаше 6 месеци гаранција и повторно му ги репарираше и доби нова гаранција од 6 месеци. Ама после седмиот месец пак истекоа.  И на крај фала богу нови. Сиромавиот дупло плака.
Затоа топло ти ги препорачувам NBNF, бидејки немаш пари за поскапи, одколку да ги рапарираш старите.
Поздрав

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Репарација на уљни амортизери
« Одговори #41 на: 22 Октомври 2011, 16:17:59 pm »
Кога се монтираат нови амортизери, НЕ ја ставаат колата на мерење, така да нема почетни бројки. Изговорот зошто не се става на мерење е заради наводно природно налегнување на новите амортизери ... 

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг: Репарација на уљни амортизери
« Одговори #42 на: 22 Октомври 2011, 16:54:06 pm »
Не е точно, јас сам барав да ја стават на мерење и го направија тоа без никаков проблем

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Репарација на уљни амортизери
« Одговори #43 на: 22 Октомври 2011, 16:58:18 pm »
ZilePunto, на 2 коли имам мењато нови амортизери! Во Автомобил ни на мое инсистирање не сакаа да ја стават на мерење, значи аршините не се исти секаде - што е чудно за професионалци, нели? Како е исправно незнам, нека каже D@ni .

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг: Репарација на уљни амортизери
« Одговори #44 на: 22 Октомври 2011, 17:20:15 pm »
ZilePunto, на 2 коли имам мењато нови амортизери! Во Автомобил ни на мое инсистирање не сакаа да ја стават на мерење, значи аршините не се исти секаде - што е чудно за професионалци, нели? Како е исправно незнам, нека каже D@ni .
Џиџи незнам како е правилно, али мене ми ги тестираа. Можеби ги тестираа за да ме убедат дека се добри амортизерите затоа што им раскажував за случката во Зајо