Автор Тема: Репарација на уљни амортизери  (Прочитано 18188 пати)

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43556
  • Il Moderatore
Одг: Репарација на уљни амортизери
« Одговори #60 на: 15 Декември 2011, 09:31:43 am »
Дефинитивно буфер, гумица, чаура, селен блок (silent block). Ние алфашите барем го знаеме тој звук! Решение ПУШТИ ПОГЛАСНО МУЗИКА!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Репарација на уљни амортизери
« Одговори #61 на: 15 Декември 2011, 10:05:33 am »
Не се буферите, буферите се горе над амортизерите.

Мене ми мењаа гумици на баланштангла, и уште не знам кои, кои ги правеа тие звуци. Кога ги извадија, беа суви. Во Porsche Skopje коштаа нешто као 1200 мкд, сигурен сум дека на друго место се поефтини.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43556
  • Il Moderatore
Одг: Репарација на уљни амортизери
« Одговори #62 на: 15 Декември 2011, 10:09:23 am »
Сакав да речам општо гумени делови од подвозје Може да чкрипка се` што е гума на метал ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1832
Одг: Репарација на уљни амортизери
« Одговори #63 на: 15 Декември 2011, 10:13:37 am »
Кога сме кај муабетов.
И кај мене се слушаат некој тропкања и чудни звуци и од напред и од позади.
За да не нагаѓаме тука, може ли некој да ми кажем каде би можел да ја однесам колата и да ми ја проверат и да ми кажат, што се е за менување. Во некоја тема пред некое време прочитав за некој на Илинденска.
Некој да не имал добро искуство од негде за да препорача, за да не отидам негде да го сменам цело подвозје и пак да се слушаат звуци.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43556
  • Il Moderatore
Одг: Репарација на уљни амортизери
« Одговори #64 на: 15 Декември 2011, 10:18:47 am »
Мене секое сабајле на ладново ми чкрипка и ми тропка, 3 мајстори (меѓу нив и тие на илинденска) ми рекле дека се` е добро и стегнато е. Well... ја немам за препорака....чекам да се разлока за да „ми се каже самото што е“

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Репарација на уљни амортизери
« Одговори #65 на: 15 Декември 2011, 10:38:23 am »
@kalimero: Маршер. :)

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1832
Одг: Репарација на уљни амортизери
« Одговори #66 на: 15 Декември 2011, 10:48:53 am »
абе да маршер ќе мења, ама и он рече дека е подобро да ја однесам негде по вулканизериве да ја растегнат, и таму поубаво ќе покажело што и во каква состојба е.Откако ќе ми кажат, секако Маршер ќе менува тоа што треба.

Отсутен NeVeNR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 983
Одг: Репарација на уљни амортизери
« Одговори #67 на: 15 Декември 2011, 10:50:26 am »
Фала на ицрпните одговори :) здравје после празници ќе гледам да го средам тоа. Уште да не знаете од каде да се набават поквалитетни гумици. Сега читав во друга тема за фалш роба кај нас што се продава па сигурно стигнале и гумици да прават у Кина,Турција итн.  :)
Зини да ти кажу.

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: Репарација на уљни амортизери
« Одговори #68 на: 15 Декември 2011, 12:07:45 pm »
Не се буферите, буферите се горе над амортизерите.

Мене ми мењаа гумици на баланштангла, и уште не знам кои, кои ги правеа тие звуци. Кога ги извадија, беа суви. Во Porsche Skopje коштаа нешто као 1200 мкд, сигурен сум дека на друго место се поефтини.

http://www.optikoop.com.mk/index.php?option=com_contact&task=view&contact_id=1&Itemid=56

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг: Репарација на уљни амортизери
« Одговори #69 на: 15 Декември 2011, 16:38:20 pm »
Кога сме кај муабетов.
И кај мене се слушаат некој тропкања и чудни звуци и од напред и од позади.
За да не нагаѓаме тука, може ли некој да ми кажем каде би можел да ја однесам колата и да ми ја проверат и да ми кажат, што се е за менување. Во некоја тема пред некое време прочитав за некој на Илинденска.
Некој да не имал добро искуство од негде за да препорача, за да не отидам негде да го сменам цело подвозје и пак да се слушаат звуци.

Моја препорака Авто Дреар Тихо на Илинденска

Отсутен D@ni

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 230
  • Citroen GS
Одг: Репарација на уљни амортизери
« Одговори #70 на: 15 Декември 2011, 17:05:56 pm »
Ке земеш Одвијач или нешто слично и ке викнеш двајца другари они ке ја клатат колата горе доле а ти на ците места кај што има движење и гумици ке прскас и ке се среди одреден периодсе додека тоа не премине во тропање и тогаш ке видиш што бил проблемот    ;D ;D ;D

Отсутен gorco

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 5
Одг: Репарација на уљни амортизери
« Одговори #71 на: 15 Декември 2011, 20:42:46 pm »
А бе луѓе, а да напишевте што коли возите?

Јас воза Polo 2006-ta 1.4.

Отсутен vladohurgada

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 2
Одг: Репарација на уљни амортизери
« Одговори #72 на: 20 Декември 2011, 16:08:19 pm »
me interesira koi se pokvalitetni amortizeri MONROE ili NBNF magnetik


Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Репарација на уљни амортизери
« Одговори #73 на: 20 Декември 2011, 16:12:22 pm »
Monroe