Автор Тема: Се за метан !  (Прочитано 13631 пати)

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Се за метан !
« Одговори #15 на: 07 Октомври 2011, 08:31:07 am »
Добро, дизел може на метан да иде... ?

Нели као, автобусиве од ЈСП, на метан се возеле.... вистина е, или некој буштил водичка?
Za dizelot pravea obidi za vgraduvanje na sistem na vodorod, da koristi vodorod kako pogonsko gorivo, kako sto se sekjavam i go imase vodorodot na nekoi pumpi niz Germanija...
Ne znam sto se desi, znam spored emisijata sto ja gledav izleguvase premnogu ekonomicno i zeleno :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Се за метан !
« Одговори #16 на: 07 Октомври 2011, 09:42:12 am »
Возило кое троши 10 л бензин на 100 км, ќе троши 6,25 кг метан на 100 км.
i ako e 30 denari litar, bree gaga vozenje u pm odma go pretvaram plinot vo metan pa so saka neka e

ќе се продава во килограми, а не во литри, пошто не е втечнет, па мали разлики во температура ќе бидат големи во волумен :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Се за метан !
« Одговори #17 на: 07 Октомври 2011, 10:08:05 am »
Возило кое троши 10 л бензин на 100 км, ќе троши 6,25 кг метан на 100 км.
i ako e 30 denari litar, bree gaga vozenje u pm odma go pretvaram plinot vo metan pa so saka neka e

ќе се продава во килограми, а не во литри, пошто не е втечнет, па мали разлики во температура ќе бидат големи во волумен :)

Не, не под притисок од над 200 bar ... :)  Додатен проблем е што октанската вредност на метанот му е околу 120-130 октани, па кој компјутер ќе ти го регулира палењето толку многу и како ;)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Се за метан !
« Одговори #18 на: 07 Октомври 2011, 10:13:11 am »
Возило кое троши 10 л бензин на 100 км, ќе троши 6,25 кг метан на 100 км.
i ako e 30 denari litar, bree gaga vozenje u pm odma go pretvaram plinot vo metan pa so saka neka e

ќе се продава во килограми, а не во литри, пошто не е втечнет, па мали разлики во температура ќе бидат големи во волумен :)

Не, не под притисок од над 200 bar ... :)  Додатен проблем е што октанската вредност на метанот му е околу 120-130 октани, па кој компјутер ќе ти го регулира палењето толку многу и како ;)
Да, ама се` додека е во гасовита состојба, мали разлики во температура праат големи во волумен (кога се преточува). Затоа мислам дека на кило ќе го шиткаат. Инаку, има пумпи на западов L-CNG, кои го чуваат втечнет, и во моментот на префрлање во резервор на возилото го претвораат во компримиран на 200+ бари..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Се за метан !
« Одговори #19 на: 07 Октомври 2011, 10:17:03 am »
Да, на кг се продава и се полни (преточува) под висок притисок од 200 бари.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Се за метан !
« Одговори #20 на: 07 Октомври 2011, 10:19:45 am »
Во килограми се точи метан. Високата октанската вредност не е никаков проблем. Проблем е ниска октанска вредност бидејќи тогаш доаѓа до самозапалување. Со висока октанска вредност, доколку е можно да се зголеми компресијата тогаш ќе се добијат подобри перформанси и поголема економичност. Исто така со повисоко-октанско гориво постои можност за манипулација со палењето од што може да се добијат екстра перформанси.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Се за метан !
« Одговори #21 на: 07 Октомври 2011, 10:22:58 am »
А и цениве по КГ некако не се баш 30 денари за кг..  над 1 евро е по кг.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Се за метан !
« Одговори #22 на: 07 Октомври 2011, 10:25:03 am »
За правилна работа на аутото и неговите делови мора да се угради додатна компонента (STAP) која ќе го регулира предпалењето за да се добие правилна работа на моторот. За правилна работа на метанскиот погон мора да се направи и добра калибрација на системот и добро подесување на STAP – от. Се подесуваат две величини кои се меѓусебно зависни, а тоа е доста комплицирано.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Се за метан !
« Одговори #23 на: 07 Октомври 2011, 10:53:31 am »
мојот стап е калибриран. :D :D :D


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Се за метан !
« Одговори #24 на: 06 Ноември 2011, 03:27:10 am »
Вчера на пумава на Мак Петрол, во Влае кај што има метан... зборев со шефот на пумпата и ми рече, и метанот ке биде под регулаторна комисија, и дека он по негова предпоставка, очекува метанот да биде со цена од 20-25 денари...

па ајде да видиме...

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Се за метан !
« Одговори #25 на: 06 Ноември 2011, 10:53:09 am »
Вчера на пумава на Мак Петрол, во Влае кај што има метан... зборев со шефот на пумпата и ми рече, и метанот ке биде под регулаторна комисија, и дека он по негова предпоставка, очекува метанот да биде со цена од 20-25 денари...

па ајде да видиме...

Ех шефоиве се закон :D Директна ифнормација од регулаторна :D :D
25 денари од КГ е премалку, тоа  е отприлика 0.4 евра, а тоа е скоро дупло поефтино него било каде во околинава. Нема шанси! Моите очекувања се дека ќе биде помеѓу 45 и 55 денари по килограм.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Се за метан !
« Одговори #26 на: 06 Ноември 2011, 10:58:07 am »
Вчера на пумава на Мак Петрол, во Влае кај што има метан... зборев со шефот на пумпата и ми рече, и метанот ке биде под регулаторна комисија, и дека он по негова предпоставка, очекува метанот да биде со цена од 20-25 денари...

па ајде да видиме...

Ех шефоиве се закон :D Директна ифнормација од регулаторна :D :D
25 денари од КГ е премалку, тоа  е отприлика 0.4 евра, а тоа е скоро дупло поефтино него било каде во околинава. Нема шанси! Моите очекувања се дека ќе биде помеѓу 45 и 55 денари по килограм.

А јас знам нели муабетот го теравме, пред некој ден дека во бугарија метанот е околи 45-50 денари во наши пари, и сеа а овој сигурен се сили... ми вика 20-25 денари :)

Ама баш ке видиме, му ја запамтив фацата :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Се за метан !
« Одговори #27 на: 06 Ноември 2011, 11:02:25 am »
Вчера на пумава на Мак Петрол, во Влае кај што има метан... зборев со шефот на пумпата и ми рече, и метанот ке биде под регулаторна комисија, и дека он по негова предпоставка, очекува метанот да биде со цена од 20-25 денари...

па ајде да видиме...

Ех шефоиве се закон :D Директна ифнормација од регулаторна :D :D
25 денари од КГ е премалку, тоа  е отприлика 0.4 евра, а тоа е скоро дупло поефтино него било каде во околинава. Нема шанси! Моите очекувања се дека ќе биде помеѓу 45 и 55 денари по килограм.

А јас знам нели муабетот го теравме, пред некој ден дека во бугарија метанот е околи 45-50 денари во наши пари, и сеа а овој сигурен се сили... ми вика 20-25 денари :)

Ама баш ке видиме, му ја запамтив фацата :)

Ahahaha ;D ;D ;D ;D

Праќај во легендарни :D :D :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг: Се за метан !
« Одговори #28 на: 07 Ноември 2011, 10:15:25 am »
Еј дечки, да не го читам се ова сеа, само ми текна да ви кажам ДА во влае има веќе метан...баш пред некој ден бев таму да си стаам бензин и со тој таму си напраив муабет...ми кажа дека рекламата пред некој ден ја снимаа само поради тоа со метанот...и ми вика ко искача ненормално евтино ќе троши колку што троши бензин колатасамо што е неверојатно евтино мислам дека 60 денари ми рече дека е 1 Кило во кое имало 3=4 литри, така мислам ми кажа...исто ми вика, сеа ќе вииш пола скопје на метан ќе се стави, не се бугарите будали што го возат ова со години, се возат за без пари :) си викам ај ок, стварно ме стави у мисла онака :D

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Се за метан !
« Одговори #29 на: 07 Ноември 2011, 10:50:21 am »
60 Денари за 1 кило, а има во неко 3-4 литри, значи арно ми рекол мене овој дека се планира околу 20-25 денари да биде литрно метан