Автор Тема: Стружење при кочење  (Прочитано 2254 пати)

Отсутен PALASH 166

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Стружење при кочење
« на: 06 Јули 2015, 11:25:42 am »
Ве молам за одговор на мојава тема иако е лесна за некој од вас но јас многу многу во проблемиве со кочници не се разбирам, проблемот е при кочењетео односно колата испушта некој груб звук како стругање, незнам дали е до шепите или до дисковите, дисковите ми изгледаат прилично здраво но сепак да се исконсултирам и со форумов дали некој имал слична судбина, и што треба да мењам? Фала ви однапред

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Стружење при кочење
« Одговори #1 на: 06 Јули 2015, 11:28:40 am »
Трк на мајстор, нека ги провери дисковите и плочките од кочниците. По ова што го кажуваш, најверојатно плочките се истрошени и треба под хитно да се сменат.

Отсутен PALASH 166

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: Стружење при кочење
« Одговори #2 на: 06 Јули 2015, 11:49:28 am »
Трк на мајстор, нека ги провери дисковите и плочките од кочниците. По ова што го кажуваш, најверојатно плочките се истрошени и треба под хитно да се сменат.

И јас на тоа мислев, но ајде реков да се исконсултирам, фала ти сепак

Отсутен marchesk

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 796
Одг:
« Одговори #3 на: 06 Јули 2015, 12:02:32 pm »
Може и дисковите да се криви па затоа слушаш стружење

Отсутен PALASH 166

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: Стружење при кочење
« Одговори #4 на: 06 Јули 2015, 13:44:57 pm »
Може и дисковите да се криви па затоа слушаш стружење

Дисковите ми се прилично нови, ни 20000км немаат поминато

Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5083
  • Пиши лаже
Одг:
« Одговори #5 на: 06 Јули 2015, 14:53:48 pm »
Јас имав исто проблем со стругање на дискот и испадна дека е оштетен дискот и спона некоја имаше за мењање исто така.
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Стружење при кочење
« Одговори #6 на: 06 Јули 2015, 16:07:12 pm »
Ве молам за одговор на мојава тема иако е лесна за некој од вас но јас многу многу во проблемиве со кочници не се разбирам, проблемот е при кочењетео односно колата испушта некој груб звук како стругање, незнам дали е до шепите или до дисковите, дисковите ми изгледаат прилично здраво но сепак да се исконсултирам и со форумов дали некој имал слична судбина, и што треба да мењам? Фала ви однапред

струже или цвили? битно е и тоа да го одредиш... кога го слушаш звукот, т.е. си пишал дека кога кочиш но дали и во движење се слуша? и дали си приметил на изладена кола (невозена подолго од 2-3 саати) го има од прва звукот или одпосле се појавува?

во секој случај, мајстор да провери...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен PALASH 166

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: Стружење при кочење
« Одговори #7 на: 07 Јули 2015, 11:58:19 am »
Ве молам за одговор на мојава тема иако е лесна за некој од вас но јас многу многу во проблемиве со кочници не се разбирам, проблемот е при кочењетео односно колата испушта некој груб звук како стругање, незнам дали е до шепите или до дисковите, дисковите ми изгледаат прилично здраво но сепак да се исконсултирам и со форумов дали некој имал слична судбина, и што треба да мењам? Фала ви однапред

струже или цвили? битно е и тоа да го одредиш... кога го слушаш звукот, т.е. си пишал дека кога кочиш но дали и во движење се слуша? и дали си приметил на изладена кола (невозена подолго од 2-3 саати) го има од прва звукот или одпосле се појавува?

во секој случај, мајстор да провери...

Струже, не се слуша во движење туку само кога кочам и тоа под мала брзина, и на изладена истотака стружи т.е го има од прва звукот.

Отсутен Passat3B

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1726
Одг: Стружење при кочење
« Одговори #8 на: 07 Јули 2015, 15:37:46 pm »
Го имав истиот проблем на предното десно тркало.. само таму слушав стружење. Ја однесов на мајстор колата и се испостави дека плочките се за менување и на таа страна плочката немала месо туку чист метал и од таму тоа стружење.
Провери си тоа на мајстор  :)

Присутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Стружење при кочење
« Одговори #9 на: 07 Јули 2015, 17:41:37 pm »
Истото и кај мене испадна на задните дискови слушнав стружење и кога отидов на мајстор кажа дека плочките се за менување така да најверојатно тоа е ....

Отсутен acekovac

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 199
Одг: Стружење при кочење
« Одговори #10 на: 07 Јули 2015, 23:45:12 pm »
Ве молам за одговор на мојава тема иако е лесна за некој од вас но јас многу многу во проблемиве со кочници не се разбирам, проблемот е при кочењетео односно колата испушта некој груб звук како стругање, незнам дали е до шепите или до дисковите, дисковите ми изгледаат прилично здраво но сепак да се исконсултирам и со форумов дали некој имал слична судбина, и што треба да мењам? Фала ви однапред

струже или цвили? битно е и тоа да го одредиш... кога го слушаш звукот, т.е. си пишал дека кога кочиш но дали и во движење се слуша? и дали си приметил на изладена кола (невозена подолго од 2-3 саати) го има од прва звукот или одпосле се појавува?

во секој случај, мајстор да провери...

А што ако цвили во движење, не само кога кочи?

Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5083
  • Пиши лаже
Одг: Стружење при кочење
« Одговори #11 на: 08 Јули 2015, 00:26:11 am »
Кај мене се слушаше чат пат и во движење, особено ако свртиш со воланот на десно. Со промена на дискот и плочките се среди.
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that