Автор Тема: Алфа 147 1.6твин спарк (промена на сет ребраст и водна пумпа) ...  (Прочитано 1951 пати)

Отсутен alfa147

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 19
Колата ја земав пред скоро два месеца, сум немал алфа до сега и немам никакво искуство. Филтри и масло сменив кај Тони во Синѓилич, маслото и филтрите ги купив кај него, тоа што ми препорача тоа сменив не штедев на поефтини делови и ефтино масло. За ребраст и водна пумпа ми препрорачува СКФ ...

Ке ве молам да ме посоветувате од кој бренд да барам и каде ...

позз

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Мислам дека салам те орепал Тони (како мајстор е добар али скап). Јас одам кај Жаре секогаш и секогаш добивам добра информација за тоа какви делови да земам и соодветна цена. СКФ е добра марка.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Не мора да значи, Тони е нешто поскап, ама на уље и филтри не може да напраи којзнае каква разлика у цена.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Што и да купиш од познативе брендови, Гејтс, Конитеч, СКФ, ИНА ... нема да згрешиш се додека е оргинал.

Отсутен otrakan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 281
Ако е 120кс и вариатор да си смениш
;)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Ако е 120кс и вариатор да си смениш
Ако тропа. Ако е добар или затропува само на палење додека не дојде масло во варијаторот - нема потреба.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен alfa147

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 19
Мислам дека салам те орепал Тони (како мајстор е добар али скап). Јас одам кај Жаре секогаш и секогаш добивам добра информација за тоа какви делови да земам и соодветна цена. СКФ е добра марка.
Со оглед на тоа што немам предходно искуство околу тоа како се движат цените на деловите, ни ефтини ни скапи, можно е, али 5650ден. и мене малце скапо ми изгледаше, 3 филтри и масло со работна рака.
Масло - Selenia 20k 10w40
Филтрите валда исто оргинал и квалитетни биле.
Иначе за ребраст, затегачи и водна пумпа(СКФ) со работна рака негде околу 13.000 искача, не ми изглеа као ефтинко да ти кажам, ама па незнам која е нормална цена(ако оваа не е) ...
« Последно менување: 09 Јули 2015, 08:54:50 am alfa147 »

Отсутен alfa147

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 19
Ако е 120кс и вариатор да си смениш
Ако тропа. Ако е добар или затропува само на палење додека не дојде масло во варијаторот - нема потреба.
Варијаторот затропува (коа ке ја запалам работи као дизел) али само 2-3 секунди максимум, и тоа кога како, обично насабајле ладна така работи, некад може и преку ден али ретко, Тони ми кажа дека нема гајле може да тера уште година дена, а после тоа ми рече дека може и да се "репарира"(мислам, не сум 100% сигурен).
« Последно менување: 09 Јули 2015, 08:51:25 am alfa147 »

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Терај така и мењај уље на 10.000. Држи го нивото блиску до макс.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен alfa147

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 19
Да да се знае сервис, 10.000км  :)