Автор Тема: Долго и средно светло кај Фиат Брава 1.9ТД не ми работи!?  (Прочитано 6318 пати)

Отсутен Petrus

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 50
  • Стара кола и млада жена бараат многу работа!
Здраво друштво!
Имам Фиат Брава 1.9ТД од 1998г. Пред некој ден при ноќно возење ми откажа средното, се разбира и долгото светло :'(
Народе во што може да биде проблемот? Едни колеги ме насочија дека проблемот бил во некој релеј ::). Ако е навистина релејот каде е лоциран во фиатот за да го проверам дали е исправен?!
Ако не е релејот, тогаш секое ваше мислење и сугестија е добредојдена во врска со овој проблем.
Благодарам
Мала кола бара помалку фрлање пари во бунар!

Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1506
Веројатно во таблата со осигурачи, најчесто под хауба. Второ место доле лево од возачката страна.

Отсутен Petrus

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 50
  • Стара кола и млада жена бараат многу работа!
Веројатно во таблата со осигурачи, најчесто под хауба. Второ место доле лево од возачката страна.
Абе,... буричкав нешто под хауба но не наидов на нешто што личи на релеј  ::), затоа ве молам бидете порецизни во исказите.
Ако е можна една сликичка да се "убаци" овде со заокружен релеј, тоа многу ќе ми ја олесни работата.
Мала кола бара помалку фрлање пари во бунар!

Отсутен marchesk

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 796
Одг:
« Одговори #3 на: 15 Јуни 2015, 16:12:04 pm »
Ги провери осигурачите?

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2639
ti be site problemi so sum gi imal so nasata kola si gi kaza :P Ista sudbina imame. xD
Toj problem so dolgoto svetlo go imav i jas pred godina dena, ne se pustase dolgoto svetlo, samo za blendiranje mozese, i fakticki koga vozam treba da go drzam taka za da sveti dolgo. problemot bese vo raketot t.e. rackite zad volanot komplet (toa e ustvari 1 del) go smeniv..

Отсутен Petrus

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 50
  • Стара кола и млада жена бараат многу работа!
ti be site problemi so sum gi imal so nasata kola si gi kaza :P Ista sudbina imame. xD
Toj problem so dolgoto svetlo go imav i jas pred godina dena, ne se pustase dolgoto svetlo, samo za blendiranje mozese, i fakticki koga vozam treba da go drzam taka za da sveti dolgo. problemot bese vo raketot t.e. rackite zad volanot komplet (toa e ustvari 1 del) go smeniv..
So rackata od reketata se e OK!! ;)
Не ми работи ни долго ни кратко ми работи само позиционо. :o
Инаку понекогаш проработуе но за кратко,...значи приказнава е на друго место, т.е, проблемот не е во рачката од рекетата и ракетата?!
Јас донекаде се сложувам со колегите, дека проблемот е во релејот, но незнам каде се наоѓа во Фиатот за да го проверам дали е исправен! ;)
Ако на некој му е позната местоположбата на овој релеј нека повели нека каже,...
Мала кола бара помалку фрлање пари во бунар!

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7707
  • Плинаш!!!
Одг:
« Одговори #6 на: 15 Јуни 2015, 19:49:06 pm »
Колку што знам релето или работи или не работи(нека ме поправи некој ако грешам) така да според мене те зеза некој осигурач или жица/маса.

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Мене така ме зезаше и испадна дека е прекидачот за палење и гасење, беше се стопил од јаки сијалици :) :)
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2639
...однесе ли га на мајстор. шо ти кажа?
@Petrus

Отсутен marchesk

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 796
ti be site problemi so sum gi imal so nasata kola si gi kaza :P Ista sudbina imame. xD
Toj problem so dolgoto svetlo go imav i jas pred godina dena, ne se pustase dolgoto svetlo, samo za blendiranje mozese, i fakticki koga vozam treba da go drzam taka za da sveti dolgo. problemot bese vo raketot t.e. rackite zad volanot komplet (toa e ustvari 1 del) go smeniv..
So rackata od reketata se e OK!! ;)
Не ми работи ни долго ни кратко ми работи само позиционо. :o
Инаку понекогаш проработуе но за кратко,...значи приказнава е на друго место, т.е, проблемот не е во рачката од рекетата и ракетата?!
Јас донекаде се сложувам со колегите, дека проблемот е во релејот, но незнам каде се наоѓа во Фиатот за да го проверам дали е исправен! ;)
Ако на некој му е позната местоположбата на овој релеј нека повели нека каже,...
Не кажа дали провери осигурачите? Го имав буквално истиов проблем како тебе и искочи осигурачот, треба да ти се десно од акумулаторот, тука имаш и релиња

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Тешко изгледа ова со релето.
Фасонката добра е? Жиците во ред се?

Еве ти еден дел од инсталацијата...

http://www.fiatforum.com/bravo-brava/264116-headlight-relay-2.html

Ама луѓево не успеа да го најдат релето.

Еве ти и можен дефект и поправка...

http://www.fiatforum.com/bravo-brava-marea-guides/62028-repairing-headlights.html

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Јас имав ваков проблем на комбето и испадна дека е релето...Мислев дека е ракетата,ја извадив(иако ми беше сумливо пошо кога ке завртев на неа за ркатко си го палеше на шалтабла) и ја однесов на мајстор...Мајсоторот ми рече се е ок,после тоа ја однесов колата и напред кај моторот кај осигурачите го најде релето дека е изгорено.Кај мене беа посебни релеа,едно за кратко едно за долго,а кај тебе можи да е едно исто за двете...


п.с И да,кај мене некогаш ги палеше средните светла од прва,некогаш ич,некогаш требаше да пробам неколку пати,така да паѓа муабетот дека реле или работи или не работи...Правен е овој муабет низ темите.  :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
за да ги снема одеднаш и двете светла (практично 4 влакна се тоа, пошто по 2 за кратко и долго) неможе да е едно реле. неможе ни да се фасонки за сијалици, нити пак жичка откачена од фасонка или маса да нема (ако нема маса, ке светат слабо и жолто сите влакна), а богами не се ни малите осигурачи, затоа што има или 2 или 4 осигурачи за предни светла... шансата да прегорат сите 4 одеднаш е еднаква како да те удри гром у кола во движење. поише шанси има на лото да добиеш и тоа не уплатувајки ливчиња...

проблемот појдува или со ракетата или со главното копче за палење и гасење на светла. има и 1 централен голем осигурач (40-60-80 ампери) на кој се светлата поврзани, но и други работи на него има, така да ако тој прегорел, ке снема и други работи во колата...

се сведува или на ракета или на копчето за палење и гасење... ете, оставам дека постои опција да е доводната жица кон прекидачот во прекин.... значи  не барај реле посебно, затоа што за долго има свое реле, за кратко има свое реле, ако има воопшто релиња, бидејки, тоа е фијат нели. по тоа прашање се копи паст со застава.

So rackata od reketata se e OK!! ;)
Не ми работи ни долго ни кратко ми работи само позиционо. :o
Инаку понекогаш проработуе но за кратко,...значи приказнава е на друго место, т.е, проблемот не е во рачката од рекетата и ракетата?!
Јас донекаде се сложувам со колегите, дека проблемот е во релејот, но незнам каде се наоѓа во Фиатот за да го проверам дали е исправен! ;)
Ако на некој му е позната местоположбата на овој релеј нека повели нека каже,...

како констатираше дека со рачката од ракетата е се ок? така што ја кликна и она мрда? тоа не е доказ дека е исправна. тоа е доказ дека не е укочена, а не и дека пренесува струја внатре во контактите позади воланот. а тоа што неможеш да го најдеше релето, може да значи и дека го нема... реков јас дека фијат и застава се исти по тоа прашање, т.е. многу оскудни по прашање на електрика. и слика би било тешко да добиеш на форумов по тоа прашање...

по што одлчи дека треба да се сложиш со дијагнозата дека е реле? имаш ли некакви индикации дека е реле прегорено? те прашувам за да се обидам да ти помогнам. на форум само текстови имаме друго нема доприна точка со проблемо... ианку јас само од муабетов твој констатирав дека има шанси да е реле (ако го има воопшто), ама поише ме влече накај ракета или главно копче...

на крајот.. иди на авто електричар, нека провери што е и нека си постави дијагноза... само да ти посочам дека после алансерот и појачало за радио, светлата се следни нај големи потрошувачи. па соодветно на тоа, и инсталацијата нивна е лесно запаллива материја, кога има ваков проблем... затоа не се бачкај сам, туку иди на мајстор и остави професионалци да си ја сработат работата...

а откако ке завршиш со проблемот, бидејки и тема со отворил за истото, на исти начин како што се трудевме да ти помогнеме, ке се потрудиш и ти во 2-3 реда да напишеш што бил проблемот, кај е лоциран и колку те кошташе за да го среди мајсторот...

позз
« Последно менување: 16 Јуни 2015, 01:38:33 am onak »
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
https://www.fiat-lancia.org.rs/Manuals/

Тука имаш упатства за симнување, во нив има и електрични шеми, може ќе ти се најдат..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Petrus

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 50
  • Стара кола и млада жена бараат многу работа!
Се гледа од излагањето на некои форумаши дека имаат некое искуство, а и теоретски дека се подковани,...
Од кај зклучив дека е некаков РЕЛЕЈ? Секоја кола која има халогенки мора да има вграден релеј мислам без исклучок!! (ако грешам исправетеме!). Без релеј, пробајте да вклучувате халогенка/и па одма се ќе ви биде се појасно,...односно халогенката/ките при мало искрење одма оди/ат во вечни ловишта,...ако не верувате, пробајте па ќе видите!!
Како што напоменав во горниот текст, кај мене не се вклучуваат двете светла (лево и десно-долго и средно), иако халогенките се исправни.
Инаку во Фиатот нема како кај Опел корса и други коли копче за вклучување, туку светлата се вклучуваат директно преку levata рачка сместена во ракетата со вртење во правец на стрекката на часовникот. Најпрво се вклучуваат позиционите светла (кај мене при првото вртење се палат-позиционите), а по второто вртење се палат средните (лево и десно), но во случајов заради проблем во инсталацијата не се палат?!  >:(:'( Тоа значи дека со рачката е се ОК!!  Со стискање на рачката горе долу ги палам левиот и десниот жмигавец/ци! Ова значи дека имам проблем само со долгите и средни (кратки) светла, бидејќи со вртење на рачката во втора положба, не се палат иако се исправни халогенките.
Кај е проблемот сега засега незнам, затоа барам помош од познавачи на оваа проблематика (искуствена или била каква,...),
Благодарам за секаква помош и соработка,...
« Последно менување: 16 Јуни 2015, 13:07:41 pm Petrus »
Мала кола бара помалку фрлање пари во бунар!