Автор Тема: GPS уред  (Прочитано 7633 пати)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Re: GPS уред
« Одговори #30 на: 30 Мај 2015, 18:40:50 pm »
Sale i ti si peder, isto kako i site sopstvenici na gayDevice :P

Abe ve citam i pocnuvam da se smeam... Abre makedonche...  :D

Znaci pazi, vo kratok period sum poseduval iMac, i koga posle toa sum videl kako ljubitelite na iUredi se gordi, pogorni, najgordi na svoite nekompetentni bogovi, sum rekol deka NE!  Simnuvanje od Vejron na magare mene nikogas povtorno nema da mi se sluci.

Makedonceto misli deka ako pukne 750 evra na ubavo spakuvano gomno ke mu gi resi site iProblemi. Epa se izvinuvam, ama site nie koi koristime Opensource i Openwill tehnologii sme idioti i ne sme dostojni da imame razlicno mislenje i iskustvo. Togas terajte rabota i vadete se od gomnata sami. Nemojte da ne budite na polnokj na praznik da gi sreduvame vasite iGarmin gomna.

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3241
Одг: GPS уред
« Одговори #31 на: 30 Мај 2015, 19:34:10 pm »
Sale i ti si peder, isto kako i site sopstvenici na gayDevice :P

Abe ve citam i pocnuvam da se smeam... Abre makedonche...  :D

Znaci pazi, vo kratok period sum poseduval iMac, i koga posle toa sum videl kako ljubitelite na iUredi se gordi, pogorni, najgordi na svoite nekompetentni bogovi, sum rekol deka NE!  Simnuvanje od Vejron na magare mene nikogas povtorno nema da mi se sluci.

Makedonceto misli deka ako pukne 750 evra na ubavo spakuvano gomno ke mu gi resi site iProblemi. Epa se izvinuvam, ama site nie koi koristime Opensource i Openwill tehnologii sme idioti i ne sme dostojni da imame razlicno mislenje i iskustvo. Togas terajte rabota i vadete se od gomnata sami. Nemojte da ne budite na polnokj na praznik da gi sreduvame vasite iGarmin gomna.

Миле, јас сеуште не успеав да ги прочитам од тебе јасно искажаните  факти базирани на твоето искуство на користење на iPhone кои те натерале да се откажеш од него и да купиш "kinezarija od telefon koj e crna boja".

Дознавме дека Сале е педер, веројатно и пола форумаши што имаат iPhone или било каков Apple уред. Ама фактите ги нема. Само фрустрации, обвинувања и навреди. Еве мене како педер корисник на iPhone ме интересира зашто ти не си веќе педер и се ориентираше кон "kinezarija od telefon koj e crna boja". Дај сподели го твоето искуство, мислење може ќе ни помогнеш да станеме "стрејт" повторно.

Му се извинувам на Онак што му ја расипавме темава со офтопик дискусја. И се извинувам за експлицитната содржина во мојот пост.


Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: GPS уред
« Одговори #32 на: 31 Мај 2015, 20:42:48 pm »
Златко, Сале не е педер туку ми е другарче. А сарказмот е сарказам.
Второ, од мене нема да слушнеш факти зошто СУМ СЕ ОТКАЖАЛ од iPhone, бидејќи не сум се откажал од него за да купам кинезарија, пошто никогаш не сум ни помислил да купувам ајфон. Не постои една добра причина зошто би пукнал грдни пари за да купам телефон од кој нема да бидам задоволен anyways, а знам затоа што сум вршел техничка поддршка на корисници на iDevice уреди. Ама деталите окулу ова не се тема на овој разговор.
Не постојат никакви фрустрации, никакви обвинувања а најмалку па навреди. Тоа дека си педер пошто имаш iDevice не доаѓа од мене туку од општото јавно мнение :P И ова е секако шега и сарказам, немој да глумиш Заев, не е интересно. Јас немам ништо против тебе што имаш ајфон, имај си го ако ти прави мерак.

Се што сакав да кажам е тоа дека е неточно дека користењето на мобилниот телефон како уред за навигација е несоодветно, неквалитетно и дека попречува нормално користење на телефон. Дедицираните GPS уреди се врста што изумира кај технички подготвениот дел од пазарот. Останатиот дел од пазарот не ни знае дека може да користи мобилен телефон исто толку добро, па и подобро наместо навигација. Значи нив им треба навигација и они одат да купат навигација, simple as that.

Овде се дискутираше идејата зошто да не се користи телефон наместо навигација. Аргументи и искуства се изнесоа, па сега Онак нека си одлучи.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: GPS уред
« Одговори #33 на: 01 Јуни 2015, 03:01:54 am »
нема што да одлучувам допрва.. одлучено е тоа... да сакав да го користам телефонот како навигација, немаше темава да ја отворам за тоа, туку ке пишев кај да “скинам“ софтвер и кој ке ми го препорачаат...

миле.. и сите други... да ви го посочам моето искуство:

-андроид телефон грее кога се користи како гпс уред
-ајфон исто така грее
-нејкам телефонот да ми биде гпс уред, затоа што ми е телефон (во случајов со 2 сима, значи 2 телефона) и разговарам на него, било да сум тука или странство. опцијата хендс фри не ми е практична, нема потреба присутните во колата да ми го слушаат разговорот.
-сакам уред дедициран нека биде. има намена да биде гпс уред и тоа ке биде...
-користењето на мулти функции на еден уред по мене е глупо. наречете ме застанат во времето, ама никако не ми е практично да имам телефон, компјутер, гпс уред, локатор, мејлинг клиент, и уште еден куп глупости се во еден уред, зашто кога ке ти снема батерија, немаш уствари ништо од тоа... се отишло у три лепе...

и на крајот... последна работа е што имам личен вкус за тоа. мојот вкус, кеиф, желба и како уште сакате крстете го е да си имам гпс уред посебно... опцијата за таблет со гпс ми е доволно добра, бидејки како што и напоменав во претходните постови, уредите ги делам на оние што активно ги користиш и оние што понекогаш ги користиш. и точно тоа е границата која ми е поставена как линија кој уред како мултифункционален може да има во себе точн одредена каква намена. таблет+гпс е ок. дури и по практично ми е... телефон+гпс е недобитна комбинација.. како да се обидуваш да споиш вода и огин...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: GPS уред
« Одговори #34 на: 01 Јуни 2015, 08:50:52 am »
Па добро де, таблет и телефон у случајов ти е исто ако го занемариш форм факторот. Ете нека биде таблет.

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3241
Одг: GPS уред
« Одговори #35 на: 01 Јуни 2015, 09:07:48 am »
Back on topic.

Onak, јас веќе 2 години го користам Garmin Nüvi 54 LTM. Уредот го носам секаде каде што патувам. Досега ме нема зафркнато никогаш. Внесуваш адреса или координати и го пушташ да те води. Тоа што тебе би те интересирало е:
- Батеријата му трае 3 часа, после тоа мораш да го приклучиш на извор од 12V најчесто запаклата во возилата
- Мапите му се обновуваат бесплатно. Штосот кај Гармин уредите со LTM или слична ознака е што имаат Life Time Map Update, односно уредот го приклучуваш со кабел на компјутер и и го оставаш да ги симне најновите мапи доколку ги има како Update издадено Garmin. А ги издаваат речиси 2 пати годишно. Овој update ти важи се додека уредот функционира односно за време на целиот животен циклус.
- Досега не се случило да грее воопшто, секогаш го возам монтиран на шофершајбна, на сонце опечен и си тера без проблем.
- Гласот што ти дава насоки додека возиш е толку јак и продорен што во кола може да пуштиш гласно музика и повторно ќе слушнеш каде теба да се исклучиш или свртиш.
- Брзо се поврзува со сателити 5-10 скунди (побрзо од било кој телефон, таблет и можеби и друг сенаменски уред)
- Има слот за SD картица во случај да сакаш да гледаш мултимедија и да го користиш како мало телевизорче во кола

Јас искрено би ти препорачал да си купиш ГПС уред кој ќе ти служи само за тоа и ќе го носиш со себе секаде каде што патуваш исто како што носиш прибор за хигиена.

All in one уред како мобилен или таблет е практичен ако ти треба навигација периодично, краткотрајно. За трајно и сериозно решение не се замарај со нив. ГПС уред си е ГПС уред.

Јас Garmin Nüvi 54 го купив од Анхоч пред 2 години за 10.500 денари, пред три месеци го нудеа за 7500.

Што и да купиш, прашај само дали има Life Time Update на мапите и шибај. Нема да зажалиш никогаш.


Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: GPS уред
« Одговори #36 на: 01 Јуни 2015, 09:11:21 am »
Одличен совет и препорака @zlatkoa .
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: GPS уред
« Одговори #37 на: 01 Јуни 2015, 11:39:42 am »
веројатно така и ке биде... сега ке идам до бисер, во глава ми стои дека сум го видел гарминот во еден од дуканите таму и точно тоа за доживотен апдејт на мапи го прочитав... цените беа околу 100-тина евра... ако ми фати око ке го земам...

мора и уште една работа... екранот мора целосно да биде мазен.. значи крајните ивици од уредот не смее да отскокнуваат над екранот, инаку на торбата од моторот, нема да работи, зашто фолијата-желатнинот мора да биде залепен за екранот.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен igor_xxxx

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 440
Одг: GPS уред
« Одговори #38 на: 01 Јуни 2015, 11:42:00 am »
веројатно така и ке биде... сега ке идам до бисер, во глава ми стои дека сум го видел гарминот во еден од дуканите таму и точно тоа за доживотен апдејт на мапи го прочитав... цените беа околу 100-тина евра... ако ми фати око ке го земам...

мора и уште една работа... екранот мора целосно да биде мазен.. значи крајните ивици од уредот не смее да отскокнуваат над екранот, инаку на торбата од моторот, нема да работи, зашто фолијата-желатнинот мора да биде залепен за екранот.

Ај баш пиши ако купиш и од каде, деновиве сакам и јас да купам, а во Анхоч гледам слабо на залиха моделите со доживотен апдејт.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: GPS уред
« Одговори #39 на: 01 Јуни 2015, 23:26:36 pm »
не стигнав денес... утре ваљда...

ако некој во меѓувреме изјави желба да продаде половен гпс нека пише...

патем речено... на пазар 3 видов некој продава 5 инчен гпс од пионир, за 3500 денари.. нови, во кугтија бла бла бла... тоа е ваљда од “оние“ пионир продукти што стигаат кај нас директ од кина нели... ?
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен smole

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3024
Одг: Re: GPS уред
« Одговори #40 на: 02 Јуни 2015, 00:41:21 am »
Onak zemi si Garmin i mirna glava. Mojot go imam od 2009, osnoven model no sosem dovolen.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: GPS уред
« Одговори #41 на: 02 Јуни 2015, 02:13:46 am »
Isto.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: GPS уред
« Одговори #42 на: 02 Јуни 2015, 02:43:11 am »

    
nüvi® 50 Adria
*Инсталирана најнова карта AdriaRoute 4.1
** Доколку барате само голем 5"дисплеј за пристапна цена,немате потреба од карти надвор од МК, Албанија и Поранешна Југославија, тогаш ова е добар избор ;)
Одличен навигатор да го започнете Вашето патување,
модел од 2012 line up GARMIN NÜVI®
Покриеност со детални мапи: карта AdriaRoute 4.1, територија на поранешна Југославија+Албанија.
5" екран, гласовна навигација, Каде сум функционалност?, фото-навигација, можност за навигација за пешаци и многу други опции
Промотивна цена 5480.oo денари.
@ 24 месеци гаранција!



чекај сега да прашам нешто... овој има вградена нај нова мапа од албанија и бивша сфрј... дали тоа значи дека можам да му менувам мапи или е заклучен за такви зафати? овие што ги контактирав што продаваат гпс уреди, СИТЕ ДО ЕДЕН се испотепаа да ме убедат дека имаат нај нови мапи, кои квартално се менувале т.е. се надополнувале, а тоа значи, дека 4 пати годишно се правеле апдејти на мапи... искрено, мене тоа ама баш не ми значи многу, бидејки во оној што го потошпив во егејот, имаше мапи од 2011, и си работеше сосема солидно, прецизно и точно. не се десило да ме изака некаде, да се изгуби и слично.. тие апдејти на тие мапи на секои 3 месеци се веројатно за некои мали улички... и ако убаво ги сватив, кршат патлаци убедувајки те да купиш од нив, само со тој факт, дека ОНИ ИМААТ НАЈ НОВИ МАПИ... ок... како што гледам по нетов, можам да симнам ете дури и од пајрет беј мапи од март 2015 година... ке ги симнам, но дали ке можам да ги вградам.. знам дека можеше максимум 3 мапи да туриш во гарминот.. е сега, тие 3 мапи може да бидат и комбинирани.. на пример, балкан (мк, гр, србија, албанија, косово, бугарија) како една мапа, па нагоре друга мапа итн итн...

можам ли да мењам или не?

@smole? ти рече дека го имаш нај основниот.. претпоставувам дека и твојот не е со лајф тајм надградба на мапи...  и кој модел уствари го имаш ти?


едит.... да се надополнам само.. значи сите оние еден куп гаџети што ги пишуваат по другиве навигации.. се тоа на К не турам... колку што сватив, ако во мапата има инсталирано ограничувања на брзини, ке ти титка и уредот или барем ке ти пишува колку е лимитот.. тоа нема врска со кој уред е.. незнам таму гласовно водење, незнам лоцирај ме кај сум, и дрн дрн дрн други глупости... ништо не ми значи тоа.. мене ми треба само навигација за да ме насочи кај сум тргнал... ок, брзина да ми пишува колку е дозволено... точки на интерес, ништо не ми значи исто така... само кога ке му вкуцам адреса, да ме однесе, прецизно и точно... за се друго имам очи да видам што ми треба... а бидејки и на мотор ке го користам, тогаш ни гласот нема да му го слушам...

значи ако може некој да одговори на овие прашања:

прецизен е?
брз ли е на промена ан рута?
може ли да му се сменат картите или е фиксен?

ако се сите 3 да, утре го зимам овој дефинитивно...
« Последно менување: 02 Јуни 2015, 02:51:23 am onak »
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: GPS уред
« Одговори #43 на: 02 Јуни 2015, 09:03:30 am »
Јас имам Nuvi 50 (кој во моментов не можам да го најдам, изгледа сум му го позајмил на некого и не ми го вратил, супер), одличен е. Не е со lifetime мапи, ама еднаш во 6 месеца ги собирам новите мапи од TPB, ги копирам на SD картицата и Бркам Работа ™.


Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3241
Одг: GPS уред
« Одговори #44 на: 02 Јуни 2015, 09:13:58 am »
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
    
прецизен е?
брз ли е на промена ан рута?
може ли да му се сменат картите или е фиксен?

ако се сите 3 да, утре го зимам овој дефинитивно...

1. Прецизен е
2. Рутата ја модифицира веднаш штом го згрешиш патот (или ако се исклучиш по грешка на друг пат)
3. Може да се сменат картите, веќе ти објасни класниот во кратки црти

Во принцип било кој Гармин уред да го земеш основната намена - Навигацијата - му е иста. Тоа што чини плус се софтверски додатоци (инфо за брзина, слики од клучки и надвозници каде што треба да се исклучиш), голем екран, мултимедија и тн. Во принцип навигацијата кај Гармин е истата и кај уред од 3000 и кај уред од 25000 денари.