Автор Тема: GPS уред  (Прочитано 7635 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: GPS уред
« Одговори #15 на: 29 Мај 2015, 23:24:22 pm »
ова некако ми се смота во глава сега...

Ако има заинтересирани за samsung galaxy tab 4 7.0''

1.2GHz Quad-Core processor
1.5GB DDR2 of system memory
7.0" touchscreen, 1280 x 800 resolution

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


НОВ НЕОТПАКУВАН со гаранција

цена 7500 денара (9500 е од т-мобиле)

значи поентата поради која барам уред само за гпс е затоа што одамна одлучив да користам телефони со 2 сим картици, само за да не м’кнам 2 телефони нели...

второто е што и со мотор патувам надвор од македонија, а од немачка купив торбица за на резервоар која има специјална горна преграда, во која можеш да туриш до 10 инчен гпс и ке работи тачот преку таа фолија.

е сега... самсунгов... му грее ли батеријата и општо таблетот цел... читав спецификации нема за сим картица слот (што ми одговара нели), брз ли е, респондивен ли е, итн итн... ај од тука упатениве нека кажат дали ке заврши работа таблетов... плус уште поише ми одговара што е таблет.. кога ке стигнам кај што сум тргнал, ке имам и уред за конекција со светот (скајп, вибер, мејлови итн итн) немора лаптопот да го влечам со себе... има ли мапи за ова доволно точни и прецизни? можеби ви звучи глупо, ама јас стварно немам појма за андроид и вакви уреди да ги користам како гпс-и затоа што до вчера користев исклучиво од гармин, втор гпс уред ми е во животот... али ако му грее батеријата, ништо од муабетот... зашто на мотор, во торбица СО НУЛА ПРОТОК НА ВОЗДУХ, ке се стопи, т.е. нема да додржи повеке од 1-2 саати и ке се изгаси заради прегревање...

и има ли за ова тастатура со футрола?

да одговореше некој на ова?
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: GPS уред
« Одговори #16 на: 30 Мај 2015, 06:57:35 am »
За галаскито незнам.
За ајпадот со 100% сигурност знам дека прегрева и вика кул даун. Но кога е изложен на директно сонце!!! Или ако го оставиш во кола летно време па макар и под седиште. Али еве нека каже некој што има галакси таб.
Целиот е од алуминиум и едоставно се вжештува. Тебе на моторот ке ти биде изложен цело време на сонце, под футрола. Тоа по мене е уште полоша варијанта.
Истото се случува и со телефон кога го користиш како навигација на место под шофершајбната каде што грее сонце. Ако ми е навигација сакам да ми е пред очи, а не некаде доле да ја ловам или да и правам сенка.
И јас користам навигација од телефонот, ама прва прилика ке си земам ГПС уред.
Навигацијата од телефонот само кога сум на гурбет при пешачење или наоѓање некој објекти од интерес во непознатиот град.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Dimac

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 672
Одг:
« Одговори #17 на: 30 Мај 2015, 07:54:36 am »
Oнaк, дoкoлку нештo ти знaчи, јaс гo имaм Гaлaкси ТАБ 3 8' и рaбoтеше 6 сaaти вo кoлa нa релaцијa Скoпје- Хaниoти( децaвa гледaa цртaни) и немaше прoблем сo прегревaње, aли незнaм кaкo се пoнaшa кaкo ГПС пoштo не сум гo кoристел дo сегa

Отсутен KaZaN

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3880
  • Шуруп Мајстор
    • Шуруп Мајстор
Одг:
« Одговори #18 на: 30 Мај 2015, 09:13:19 am »
@Sale: Не, не се случува така со телефон. Пак викам, ако ти се десило тебе, не значи дека на секого му се случува. Никогаш не реков дека сум го криел телефонот на сенка. Баш напротив, држач со вакум, залепен на предно стакло, баш у видно поле, без да ми смета или да ми одзима внимание...

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
Одг: GPS уред
« Одговори #19 на: 30 Мај 2015, 09:16:54 am »
ако доста често се има потреба од GPS навигација,мислам дека GPS уред е подобро решение,иако треба да се плати колку и еден солиден телефон.ми се деси у солун кога барав точно одреден паркинг,на 300 метри додека стоев на семафор,меѓу згради,да изгуби сигнал телефонот и да неможе да се конектира повторно,па морав да се снаоѓам и да кружам додека најдам друг паркинг.верувам дека со GPS уред тоа немаше да се деси.само ради вакви ситуации би купил уред,додека за 1-2 пати идење до грчка на плажа апсолутно се нема потреба од уред,телефон си брка работа.

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2661
  • Слобода или смрт
Одг: GPS уред
« Одговори #20 на: 30 Мај 2015, 11:34:20 am »
ова некако ми се смота во глава сега...

Ако има заинтересирани за samsung galaxy tab 4 7.0''

1.2GHz Quad-Core processor
1.5GB DDR2 of system memory
7.0" touchscreen, 1280 x 800 resolution

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


НОВ НЕОТПАКУВАН со гаранција

цена 7500 денара (9500 е од т-мобиле)

значи поентата поради која барам уред само за гпс е затоа што одамна одлучив да користам телефони со 2 сим картици, само за да не м’кнам 2 телефони нели...

второто е што и со мотор патувам надвор од македонија, а од немачка купив торбица за на резервоар која има специјална горна преграда, во која можеш да туриш до 10 инчен гпс и ке работи тачот преку таа фолија.

е сега... самсунгов... му грее ли батеријата и општо таблетот цел... читав спецификации нема за сим картица слот (што ми одговара нели), брз ли е, респондивен ли е, итн итн... ај од тука упатениве нека кажат дали ке заврши работа таблетов... плус уште поише ми одговара што е таблет.. кога ке стигнам кај што сум тргнал, ке имам и уред за конекција со светот (скајп, вибер, мејлови итн итн) немора лаптопот да го влечам со себе... има ли мапи за ова доволно точни и прецизни? можеби ви звучи глупо, ама јас стварно немам појма за андроид и вакви уреди да ги користам како гпс-и затоа што до вчера користев исклучиво од гармин, втор гпс уред ми е во животот... али ако му грее батеријата, ништо од муабетот... зашто на мотор, во торбица СО НУЛА ПРОТОК НА ВОЗДУХ, ке се стопи, т.е. нема да додржи повеке од 1-2 саати и ке се изгаси заради прегревање...

и има ли за ова тастатура со футрола?

да одговореше некој на ова?

Јас ќе одговарам за брзината.. од она што го тестирав примерокот во продавница работеше брзо е сега овој ти е спакуван па неможам повеќе да прочепкам и да инсталирам мапи.
Друго нешто што е за пофалба е за разлика од сите други таблети овде немаш фира на страна од екранот по еден ипол сантим и уредот да биде несразмерно поголем од екранот а и има доста фина изработка.
Што се однесува до тастатура имаш различни опции од 500 денара па докај 1000 нешто подобро.

http://www.amazon.com/Fintie-Blade-Samsung-Galaxy-Keyboard/dp/B00KMO7TEE

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: GPS уред
« Одговори #21 на: 30 Мај 2015, 12:42:47 pm »
за батеријата не кажа дали грее... уствари ке мора да пробаш... вклучи го, пушти гпс, остај го на полнач и после 2-3 саати провери...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4905
Одг:
« Одговори #22 на: 30 Мај 2015, 13:28:22 pm »
Za na motor vo tank torba naa sonce zatvoren vo torbata i na punac mislam deka ke gree i moze da ja ebe rabotata. Sepak ne e predviden taka da raboti ama ova e moe mislenje probajte  najubavo

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: GPS уред
« Одговори #23 на: 30 Мај 2015, 15:08:15 pm »
и јас мислам дека ке грее, ама, ај да му дадеме шанса... гармин нуви во моментов има за неполни 5.000 со 5-ка екран..
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Re: GPS уред
« Одговори #24 на: 30 Мај 2015, 16:24:33 pm »
Ama bas ne se slozuvam so Sale... jebiga.

Do tolku mnogu ne se slozuvam sto slobodno mozam da odam do tamu da recam deka sosem ne e vo pravo.

1. iPhone e gjubre i toa e nepobiten fakt.
2. Jas koristam kinezarija od telefon koj e crna boja i vo sred leto non stop stoi na sonce i nema nikakov problem so pregrevanje. Isto taka signalot e besprekoren, vleguvas vo tunel, gubis signal, uste ne si dosol do izlezot na tunelot signalot e nazad vraten.
3. Mapite na Garmin se inferiorni vo sporedba so Open street map ili MAP nik. 4. Telefonot vo prosek mi zvoni ednas vo pola saat. Dodeka sum imal navigacija ukluceno sekogas se slucuva neka j da mi zvoni. Odgovaram na povikot, prefrlam na hands free i vednas vrakjam na navigacija bez nikakov problem, a si zboruvam vo pozadina.
5. Sestra mi e profesor i preveduvac vo Ceska. Sekoj den patuva niz Praga i posiroko i na xPeriata Edon sto mi ja dade pred 3 godini (600mhz procesor i 384mb ram) sekoj den koristi OSMand navigacija so GPS. Nikogas nemala nikakov problem da ne stigne ili da ne zadocni.

Pak ke povtoram. GPS ured e za netehnicki narod koj misli deka multifunkciskiot kompjuter koj go nosi vo dzeb e telefon.

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3241
Одг: GPS уред
« Одговори #25 на: 30 Мај 2015, 16:58:54 pm »

1. iPhone e gjubre i toa e nepobiten fakt.


Миле може ли да ги споделиш со нас твоите непобитни факти базирани на твоето искуство на користење на iPhone кои те натерале да се откажеш од него и да купиш "kinezarija od telefon koj e crna boja". Баш ме интересира кој бил trigerr-от кој те принудил на ваков храбар потег.



Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: GPS уред
« Одговори #26 на: 30 Мај 2015, 17:00:23 pm »
Незнам Миле само зошто користиш компјутер кога мултифункцискиот компјутер ке ти брка прекрасна работа?
Ако е ајфон ѓубре, тогаш ти си поголемо од него :D :D :D
И не живеј у тие илузии како што живеат сите хејтери на епл уредите. Во моментот имам само функционален ајпад 2, кој не би го сменил за 600 самсунзи, или што ти ја знам какви таблети. Следниот ке биде сигурно повторно епл. Вреди за секој еден денар.
Го чекам моментот кога ке купам повторно нов ајфон, веројатно 6-ка, коа ке го продолжувам договорот. И покрај тоа што активно користам андроид уреди од различни брендови во моментот, но телефон не ми е приоротет.

@Sale: Не, не се случува така со телефон. Пак викам, ако ти се десило тебе, не значи дека на секого му се случува. Никогаш не реков дека сум го криел телефонот на сенка. Баш напротив, држач со вакум, залепен на предно стакло, баш у видно поле, без да ми смета или да ми одзима внимание...

Така де. И јас не реков дека на сите им се десило. Реков дека се случува телефон да прегрее, не мора секој да значи дека ке прегрева. Реков дека некој од нив тоа го правеа.

ако доста често се има потреба од GPS навигација,мислам дека GPS уред е подобро решение,иако треба да се плати колку и еден солиден телефон.ми се деси у солун кога барав точно одреден паркинг,на 300 метри додека стоев на семафор,меѓу згради,да изгуби сигнал телефонот и да неможе да се конектира повторно,па морав да се снаоѓам и да кружам додека најдам друг паркинг.верувам дека со GPS уред тоа немаше да се деси.само ради вакви ситуации би купил уред,додека за 1-2 пати идење до грчка на плажа апсолутно се нема потреба од уред,телефон си брка работа.

Апсолутно се слагам, па баш и заради тоа мојот одговор беше таков.
Инаку за еднаш, односно два пати во годината, и јас го користам телефонот. Но како што ГПС-от има приемник во себе, телефонот може само да посакува.
Претпоставив дека онак има потреба баш за уред ГПС а не за комбинација. Комбинацијата ја знаеме сите. И он ја знае.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: GPS уред
« Одговори #27 на: 30 Мај 2015, 17:00:38 pm »
Не фатил ајфон со рака, ете така... Мислам тоа е работата. Како да кажеш дека Вејрон нечини, работава.

Отсутен KaZaN

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3880
  • Шуруп Мајстор
    • Шуруп Мајстор
Одг:
« Одговори #28 на: 30 Мај 2015, 17:03:41 pm »
Верјон и ајфон споредба? Смешно...

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: GPS уред
« Одговори #29 на: 30 Мај 2015, 17:05:38 pm »
Ајде да се пријавам на оваа тема малце..
Последниве 2 месеца ја поминав пола европа, бев до москва, минск итн. (се курчам малце)
Цело време терам со една кинеска навигација што просто ме изненади. има iGO софтвер и работи и повеќе од добро. кога ќе фати сателит освен во тунел на сред возење или низ град не се случило да го изгуби. Работи од сабајле кога ке тргнам па се до вечерта додека застанам секој ден. Нонстоп е на полнач и не сум ја приметил да грее.
Сега за сега ПРЕЗАДОВОЛЕН.
Еве ви линк од каде ја порачав. Па слободно порачувајте. Јас ја користам со камион. Ама може да се намести и за кола. А ќе брка работа 100%
http://www.aliexpress.com/snapshot/6371368471.html?orderId=64812875140364