Автор Тема: Skoda Octavia RS 2.0 TSI  (Прочитано 79944 пати)

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #330 на: 21 Јуни 2016, 08:12:01 am »
Bridgestone e крш, како Tigar. Каков е комфорот со 18ки?

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен InSides

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 857
  • ...кад звизде шурикени.
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #331 на: 21 Јуни 2016, 09:32:04 am »
Bridgestone e крш, како Tigar. Каков е комфорот со 18ки?

Крш е тежок збор, не? Што се однесува на прашањето за комфорот - мислиш со новите гуми? Сите комплети (летни/зимски) досега се 18ки.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #332 на: 21 Јуни 2016, 09:42:58 am »
Да, тежок е, треба тек да видам добри Bridgestone, за мене се синоним за евтин јапонски производ (ко и повеќето јапонски автомобилски производи).
Општо, како Octavia поднесува 18ки.  Дали колата има пристоен комфор, дали го има она постојано потскокнување и тежина на воланот, дали многу бучат гумите при вртење од 90 степени (на раскрсница).... твои впечатоци за тоа дали 18ките се соодветни за ова возило. Пример 19ките што имаше Audi TT-то што го возев беа несоодветни.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #333 на: 21 Јуни 2016, 10:48:54 am »
Bridgestone се далеку од крш ама ти си направил веке анализа за јапонскиот пазар и производство така да нема шо да се убедуваме

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #334 на: 21 Јуни 2016, 11:04:18 am »
Да имам. Благодарение на животното искуство и способноста за резонирање, за мене пример Mitsubishi, Toyota, Suzuki се неквалитет, без разлика што не се расипуваат (во споредба со просекот). не може кола исфарбана со 900 грама боја да биде квалитетна, или кола со инструмент табла од картон. Штедено на секој сантиметар, но битно не се расипува (толку).




Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен howitz

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2273
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #335 на: 21 Јуни 2016, 12:33:08 pm »
за мене пример Mitsubishi, Toyota, Suzuki се неквалитет, без разлика што не се расипуваат

Поголем оксиморон од ова немам прочитано.
За вкусови не се расправа, по нив се плука.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Q
« Одговори #336 на: 21 Јуни 2016, 12:36:47 pm »
Quality (Квалитет) VS Reliability (Доверливост) се две посебни работи

Отсутен howitz

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2273
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #337 на: 21 Јуни 2016, 12:40:37 pm »
Горе е наведено дека е неквалитет, нема специфичност ( ентериер, пластики итн.) туку општо како кола, но сепак не се расипуваат.
Не може нешто што е неквалитетно да се расипе ако не од механичка природа па и обратно.
За вкусови не се расправа, по нив се плука.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #338 на: 21 Јуни 2016, 12:55:23 pm »
Повторно, квалитет и расипливост се сосема различни работи. Тоа што ние скоро по дифолт асоцираме квалитет со нерасипливост, тука е малку утната работата, а тука огромна улога игра и маркетинг.

Отсутен Cranium

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 938
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #339 на: 21 Јуни 2016, 13:14:24 pm »
Статус: 34,500км, пред пар недели.

Возилото почнува да појавува бучава која потекнува од подвижен дел. Се сомневав на туѓо тело во гумите, па однесени на проверка, при што се проверени за туѓи тела и ротирани (покрај редовното ротирање на околу 10,000км). Бучавата продолжува. Возилот правец Порше, каде сервисерот го посочи проблемот во гумите. Во овој момент се вози ОЕМ сетот Bridgestone Potenza S001, со вкупно поминати околу 21,000км. Со релативно агресивно возење.

Ај анасана. Поминува некое време поради работни обрвски, не можам да му посветам внимание на проблемот, а бучавата се појачува.

Статус: 35,500км, денес.

Извадени гумите. Шарата е солидна - но на визуелен преглед е забележливо значително искривување на гумите (значително = доволно да ме вади од такт и да ја поремети возната динамика).

Монтирани четири нови гуми, Michelin Pilot Sport 4. Изгледа гумата е популарен избор - во Мотоцентар и Олимпико се помачија додека да најдат 4 парчиња од иста серија.

225/40 R18

Нема бучава.

За нова гума, се држат одлично. Ќе видиме како ќе покаже времето. Што се однесува на мојата нервоза што сум истегнал само 22,000км од ОЕМ сетот, очигледно сум добил премија - генералните впечатоци на сопствениците на РС надвор од Македонија е дека S001 им трае помеѓу 15,000 и 20,000км.

Провери лагери мене ми беше еден отиден при истата бучава која ја опишуваш и тоа на 20к км за жал, но се среди со гаранција. И јас ги ставив истите гуми и сум презадоволен! Лепак :D

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #340 на: 21 Јуни 2016, 13:44:39 pm »
Bridgestone e крш, како Tigar.
Преку 28 000 км поминав со Bridgestone немој вакви муабети дека била крш. Уствари зависи што подрабираш под тоа, ако се крш поради тоа што се бучни и тврди ондак океј се сложувам. Ама друготоо... Немој. Лепеше за асвалтот како ненормална без разлика дали била загреана или не, без разлика дали на суво или на мокро, ниеднаш не ме изневери и не осeтив дека пушта.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #341 на: 21 Јуни 2016, 13:48:11 pm »
немој вака да не напраи харикири...

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #342 на: 21 Јуни 2016, 14:11:27 pm »
Тврдо, бучно се доволно атрибути во случајов.

Мене ова ми е втор комплет на Good Year што се многу бучни. Еднаш зедов 2009та, вторпат 2015. Значи бучноста си е дел од традицијата на Good Year по се изгледа. Ќе направам пауза од нив 10тина години.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен InSides

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 857
  • ...кад звизде шурикени.
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #343 на: 21 Јуни 2016, 14:15:50 pm »
Провери лагери мене ми беше еден отиден при истата бучава која ја опишуваш и тоа на 20к км за жал, но се среди со гаранција. И јас ги ставив истите гуми и сум презадоволен! Лепак :D

И јас бев загрижен за лагер и затоа отидов во сервис. Наводно проверија и ме убедуваа дека не е тоа. Со промена на гумите ја нема истата бучава, но на нареден редовен сервис го оставам целодневно - сепак имам сервис за два месеци најмногу.

Проблеми со лагер ме вадат од такт - особено поради тоа што во неколку наврати, со неколку различни возила, кај различни сервиси/брендови - се натегавме со недели да ги променат лагерите.

Гаранцијата си стои.

Отсутен BeEmVe

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 45
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #344 на: 21 Јуни 2016, 14:30:54 pm »
Бај д веј, Шкодилаков ти е баце, ТОП! РС - Развратно Силен. :D ;)