Автор Тема: Проблем со Golf 5 1.9 tdi, губи снага  (Прочитано 9775 пати)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Проблем со Golf 5 1.9 tdi, губи снага
« Одговори #30 на: 11 Мај 2015, 18:29:04 pm »
Аааааа па ти уште поише си за карање.
Ааааа, може таблиците од Голфот и Сузукито да ги сликаш? :P

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2639
Одг: Проблем со Golf 5 1.9 tdi, губи снага
« Одговори #31 на: 11 Мај 2015, 19:08:29 pm »
ne be nie tuka ne te karame, se kladam deka site imame zelba barem ednas da poletame so poveke od 200 na saat.(za tie sho uste ne go napravile toa)
muabeto mi bese, da ne ja gazis taka do 4 000 vrtezi, mislam da si go stedes motorot... inace, ako kolata i uslovite na patot go dozvoluvaat toa, letaj so 300 :D
aj koga ke go sredes problemo napisi so bilo rabotata...

Отсутен vlavot

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 349
Одг: Проблем со Golf 5 1.9 tdi, губи снага
« Одговори #32 на: 11 Мај 2015, 19:37:32 pm »
Аааааа па ти уште поише си за карање.
Ааааа, може таблиците од Голфот и Сузукито да ги сликаш? :P
Можам бе шо ти требаат? :)

ne be nie tuka ne te karame, se kladam deka site imame zelba barem ednas da poletame so poveke od 200 na saat.(za tie sho uste ne go napravile toa)
muabeto mi bese, da ne ja gazis taka do 4 000 vrtezi, mislam da si go stedes motorot... inace, ako kolata i uslovite na patot go dozvoluvaat toa, letaj so 300 :D
aj koga ke go sredes problemo napisi so bilo rabotata...
Да де јасно, ама гледаш ако не ја качив 200 колата не би ни знаел дека го има limp mode, важи да видам дечките шо ќе кажат па ќе елиминираме пополека.

Офф топик, дали дијагностика ќе каже покаже со оние ефтините VAG кабли од ebay?
“Speed has never killed anyone. Suddenly becoming stationary, that's what gets you.”

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Проблем со Golf 5 1.9 tdi, губи снага
« Одговори #33 на: 11 Мај 2015, 19:39:00 pm »
Било кое ELM327 на Bluetooth, со инсталирана Torque апликација на Android би требало да кажува
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен vlavot

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 349
Одг: Проблем со Golf 5 1.9 tdi, губи снага
« Одговори #34 на: 11 Мај 2015, 19:50:06 pm »
http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=ELM327&_sacat=0 Па ова може да го порачам од ebay или ако продава некој овде на форумов да купам од него да не чекам.
Читав некаде дека оние ефтините VAG кабли не работат добро со ROSS tech VCDS, ама ELM327 ми изгледа како добра алтернатива.
“Speed has never killed anyone. Suddenly becoming stationary, that's what gets you.”

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Проблем со Golf 5 1.9 tdi, губи снага
« Одговори #35 на: 11 Мај 2015, 20:12:28 pm »
Имаш кај нас вакви ЕЛМ327 по Реклама/Пазар3
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8612
  • Пичлеме
Одг: Проблем со Golf 5 1.9 tdi, губи снага
« Одговори #36 на: 11 Мај 2015, 21:04:23 pm »
Ех ти е гајле. Јас 200 возам со каначката моја од 97... кој сака нека ме кара ;D

П.С. Истиот си од ИТ форумот, по моторот те познав ;D

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Проблем со Golf 5 1.9 tdi, губи снага
« Одговори #37 на: 11 Мај 2015, 21:14:33 pm »
Значи еднаш возев 200км/ч и сите ме караат, не го имам возилово за да го возам 200 и 4000+ рпм него еве онака се погоди некна.
За автомобил е потреба не луксуз и перформанси од автомобил не можеш да очекуваш кој знае какви.
Еве завчера враќајќи се од Скопје возев 286км/ч па 200 и не ми е некој wow фактор.

моторџија што вози голф... толку многу необично... ти си вториот што го знам со таа комбинација... ама тој првиот има и А8-ца... :)

шала на страна... на мото собирот во велес да не беше? и кога се враќаше, се враќаше накај скопје или од скопје? за да дефинираме од кај си де... :)
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен vlavot

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 349
Одг: Проблем со Golf 5 1.9 tdi, губи снага
« Одговори #38 на: 11 Мај 2015, 21:29:09 pm »
Ех ти е гајле. Јас 200 возам со каначката моја од 97... кој сака нека ме кара ;D

П.С. Истиот си од ИТ форумот, по моторот те познав ;D
Хехе тој сум од it форумот, не знаев дека има друг толку активен форум, во МК :)
Значи еднаш возев 200км/ч и сите ме караат, не го имам возилово за да го возам 200 и 4000+ рпм него еве онака се погоди некна.
За автомобил е потреба не луксуз и перформанси од автомобил не можеш да очекуваш кој знае какви.
Еве завчера враќајќи се од Скопје возев 286км/ч па 200 и не ми е некој wow фактор.

моторџија што вози голф... толку многу необично... ти си вториот што го знам со таа комбинација... ама тој првиот има и А8-ца... :)

шала на страна... на мото собирот во велес да не беше? и кога се враќаше, се враќаше накај скопје или од скопје? за да дефинираме од кај си де... :)
Да да бев, заглавивме таму неколку часа дожд невреме итн, идев од Скопје накај Велес, ама сум од Штип, зашо бе необично, поточно јас возам C3 1.4hdi, а татко ми го вози Голфот, секако претежно во град вртам, со Цитроенчето се убивам од возење и мала потрошња, мало количе секаде можам да го паркирам, не сум фан и ич не сакам големи теренски возила, Џип-ови, долги лимузини, тотално непотребно зазимаат простор и излишен трошок.
“Speed has never killed anyone. Suddenly becoming stationary, that's what gets you.”

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Проблем со Golf 5 1.9 tdi, губи снага
« Одговори #39 на: 11 Мај 2015, 21:51:09 pm »
http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=ELM327&_sacat=0 Па ова може да го порачам од ebay или ако продава некој овде на форумов да купам од него да не чекам.
Читав некаде дека оние ефтините VAG кабли не работат добро со ROSS tech VCDS, ама ELM327 ми изгледа како добра алтернатива.

Јас имам таков ELM 327, Можам да ти го позајмам да завршиш работа.

Отсутен vlavot

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 349
Одг: Проблем со Golf 5 1.9 tdi, губи снага
« Одговори #40 на: 11 Мај 2015, 22:08:11 pm »
http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=ELM327&_sacat=0 Па ова може да го порачам од ebay или ако продава некој овде на форумов да купам од него да не чекам.
Читав некаде дека оние ефтините VAG кабли не работат добро со ROSS tech VCDS, ама ELM327 ми изгледа како добра алтернатива.

Јас имам таков ELM 327, Можам да ти го позајмам да завршиш работа.
Еј па ја веќе како порачав едно такво од реклама5 од оглас, http://reklama5.mk/AdDetails?ad=1588373 му реков да го пушти по карго утре, па ај ако не го добијам ќе го барам од тебе.
“Speed has never killed anyone. Suddenly becoming stationary, that's what gets you.”

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Проблем со Golf 5 1.9 tdi, губи снага
« Одговори #41 на: 11 Мај 2015, 23:41:41 pm »
Моето е исто такво...
Могуќе е да имаш проблем да го врзеш преку блутут за андроид уред. Ако не се снајдеш пиши да ти пратам некои упатства како јас успеав да го проработам.

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Проблем со Golf 5 1.9 tdi, губи снага
« Одговори #42 на: 12 Мај 2015, 01:47:31 am »
Исто е и моето, пасвордот е 1234...толку :)
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен DejzY

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1004
Одг: Проблем со Golf 5 1.9 tdi, губи снага
« Одговори #43 на: 12 Мај 2015, 01:54:13 am »
И кај мене на опел вектра 2.2 дти на 190 во 5та брзина ја изгуби снагата. Претпоставувам и тоа е овербуст. Не е чипувана, се си е стандард. Од што би можело тоа да биди кај мене предизвикано? Во други брзини нема појавено таков проблем. На дијагностика би покажало што е проблемот? При губењето на снагата светна чек енџин па претпоставувам тоа е зачувано како грешка или не се меморира грешката?

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Проблем со Golf 5 1.9 tdi, губи снага
« Одговори #44 на: 12 Мај 2015, 02:04:55 am »
Check engine треба да се провери што е...кај мене при овербуст, некогаш светнува, некогаш не...
I’m so mean, I make medicine sick