Автор Тема: [Дискусија] Универзални Lambda сонди/сензори  (Прочитано 9544 пати)

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: [Дискусија] Универзални Lambda сонди/сензори
« Одговори #30 на: 08 Јануари 2014, 03:05:31 am »
ајде баш ќе пробам со исклучена,да видам дали ќе има разлика

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: [Дискусија] Универзални Lambda сонди/сензори
« Одговори #31 на: 08 Јануари 2014, 14:40:31 pm »
Шемава подоле е проверена од мене и работи како симулација за втората сонда(онаа за актализаторот),моментално се вози на 166ка 3.0 V6


Отсутен x01

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 729
Одг: [Дискусија] Универзални Lambda сонди/сензори
« Одговори #32 на: 19 Март 2014, 22:12:37 pm »
Имам проблем со ламбда сонда кај фиат пунто1.2 8в .Правев 2 пати диагностика еднаш самиот дома а вториот пат во сервис.Диагностицирано е мртва ламбда сонда.Дали некој користел универзална сонда и дали бил задоволен со функциониранјето на истата.Ми понудија и половна но некако не ми се зима стара.Каде се продаваат универзални ламбда сензори,бидејки не ми понудија во ниедна продавница и по која цена ги нудат.споделете искуства

Отсутен Don K

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: [Дискусија] Универзални Lambda сонди/сензори
« Одговори #33 на: 19 Март 2014, 22:21:27 pm »
Имам проблем со ламбда сонда кај фиат пунто1.2 8в .Правев 2 пати диагностика еднаш самиот дома а вториот пат во сервис.Диагностицирано е мртва ламбда сонда.Дали некој користел универзална сонда и дали бил задоволен со функциониранјето на истата.Ми понудија и половна но некако не ми се зима стара.Каде се продаваат универзални ламбда сензори,бидејки не ми понудија во ниедна продавница и по која цена ги нудат.споделете искуства


Јас имам Пунто 1.2 8в. исто и на мене ми се расипа сондата па купив нова BOSCH ја набавив од Чешка за 45евра, а во Тетово купив половна извадена од исто пунто од 2006 година и ја продавам, доколку менуваш да купиш оригинал или добра половна затоа што од сондата зависи и потрошувачката на гориво. Поздрав

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: [Дискусија] Универзални Lambda сонди/сензори
« Одговори #34 на: 19 Март 2014, 22:45:55 pm »
Имам проблем со ламбда сонда кај фиат пунто1.2 8в .Правев 2 пати диагностика еднаш самиот дома а вториот пат во сервис.Диагностицирано е мртва ламбда сонда.Дали некој користел универзална сонда и дали бил задоволен со функциониранјето на истата.Ми понудија и половна но некако не ми се зима стара.Каде се продаваат универзални ламбда сензори,бидејки не ми понудија во ниедна продавница и по која цена ги нудат.споделете искуства

Затоа што мене ме засегаше ваква проблематика, универзални Ламбда сонди гледав на Ebay. Цените се џабе, а џабе се (според продавачите) затоа што универзалките доаѓаат БЕЗ конекторот кој е специфичен од возило до возило, и кој треба да го пресадиш од постоечката Ламбда, на новата.
Цена, заедно со поштарина доаѓа околу 1400-1600 денари, и мислам дека се исплати инвестицијата.

На моето возило, ламбда сондата е од друг тип кој за жал е тешко, дури невозможно да се најде како универзален, а доколку се најде, ценовно парира на нова оригинална сонда. За моја огромна среќа, баш тој тип на сонда го добив на подарок од член на КарКлуб, на кој неизмерно сум благодарен, и така го решив проблемот.

Отсутен Stole

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
  • RoadRunner...
Одг: [Дискусија] Универзални Lambda сонди/сензори
« Одговори #35 на: 24 Март 2014, 16:37:32 pm »
Би сакал да го слушнам вашето мислење за универзалните Lambda сонди/сензори.
Очигледно е дека се повеќекратно поефтини од оригиналните и наменските, но дали ја вршат соодветно својата работа?
Доколку возилото има фаличен ламбда сензор, дали постои можност со универзален уште толку да се влоши работата?
Како оди монтажата на универзалните сензори? Треба преработка на издувната грана, треба да се изработуваат адаптери доколку винтот не е со соодветна должина/густина?
Пуцајте.
Сите ламбда сонди на сите возила... ај да не биде на сите ама на 99% од возилата се со ист навој м18 1.5 И сто се однесува до мерењето на издувните гасови работат на ист принцип со исти вредности
Go Baby, Go...!!!

Отсутен x01

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 729
Одг: [Дискусија] Универзални Lambda сонди/сензори
« Одговори #36 на: 24 Март 2014, 17:40:13 pm »
 И јас ги добил истите информации..дека сите или скоро сите се исти и дека дури може да искористам сонда и од друг модел на кола ако биде со исти број на жици.Со што ке го транспалантираш конекторот од старата сонда и да внимаваш на редоследот на жиците.Јас не сакав да ризикувам и си набавив половна сонда и си завршив работа.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: [Дискусија] Универзални Lambda сонди/сензори
« Одговори #37 на: 24 Март 2014, 19:23:43 pm »
И јас ги добил истите информации..дека сите или скоро сите се исти и дека дури може да искористам сонда и од друг модел на кола ако биде со исти број на жици.Со што ке го транспалантираш конекторот од старата сонда и да внимаваш на редоследот на жиците.Јас не сакав да ризикувам и си набавив половна сонда и си завршив работа.
Cena ???

Отсутен x01

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 729
Одг:
« Одговори #38 на: 24 Март 2014, 22:38:19 pm »
1000ka :)  a за нова ми побараа 4500

Отсутен Suzuka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 88
Одг: [Дискусија] Универзални Lambda сонди/сензори
« Одговори #39 на: 14 Април 2015, 21:33:37 pm »
Поздрав
Сакам да земам половна Lambda сонда за Swift 97
Проблемот шо конекторот и навојот одговараат бројот што е впишан на старата и оваа "новата" не се совпаѓа.
Дали може да се направи некоја заебанција во работата на моторот, не дај боже да направи штета?

Сондата е од истиот модел разликата е само во бројот  ???

Фала
« Последно менување: 14 Април 2015, 21:38:57 pm Suzuka »

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: [Дискусија] Универзални Lambda сонди/сензори
« Одговори #40 на: 14 Април 2015, 22:49:19 pm »
во нај лош случај може да дигне потрошња или да трокира...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Suzuka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 88
Одг: [Дискусија] Универзални Lambda сонди/сензори
« Одговори #41 на: 15 Април 2015, 16:54:46 pm »
во нај лош случај може да дигне потрошња или да трокира...
Благодарам на одговорот onak  :)