Автор Тема: [Дискусија] Универзални Lambda сонди/сензори  (Прочитано 9546 пати)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Би сакал да го слушнам вашето мислење за универзалните Lambda сонди/сензори.
Очигледно е дека се повеќекратно поефтини од оригиналните и наменските, но дали ја вршат соодветно својата работа?
Доколку возилото има фаличен ламбда сензор, дали постои можност со универзален уште толку да се влоши работата?
Како оди монтажата на универзалните сензори? Треба преработка на издувната грана, треба да се изработуваат адаптери доколку винтот не е со соодветна должина/густина?

Пуцајте.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: [Дискусија] Универзални Lambda сонди/сензори
« Одговори #1 на: 07 Јануари 2014, 21:01:08 pm »
Треба да видиш првин каков тип на сонда имаш,после тоа навојот и дали е со греач или не,јас за фиатот најдов за некојси 30е заменска на ибеј

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: [Дискусија] Универзални Lambda сонди/сензори
« Одговори #2 на: 07 Јануари 2014, 21:42:29 pm »
Досега тоа истражував, и излезе дека баш тој единствен 1.4 боксер мотор користи Titania тип на Lambda, што на Ebay или го нема, или е ценовно колку што ми го понудија и во АутомобилеСК.
Ебати среќата.

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Re: [Дискусија] Универзални Lambda сонди/сензори
« Одговори #3 на: 07 Јануари 2014, 22:00:49 pm »
Не е до среќата, алфа возиш

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: [Дискусија] Универзални Lambda сонди/сензори
« Одговори #4 на: 07 Јануари 2014, 22:08:23 pm »
Дај ми го кодот од сондата

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: [Дискусија] Универзални Lambda сонди/сензор
« Одговори #5 на: 07 Јануари 2014, 22:25:35 pm »
145 1.4i.e.AR33.501 / 3 x wire Titania sensor 08/94 - 02/97 [OTA6F-3A1] [250-23881]

Еден од кодовите во заградите е, не знам точно кој.
Извор: http://www.lambdasensor.com/main/alfa.htm [најдоле на страницата под назив Alfa Models with Titania Sensor]

Само 1.4 боксер моторот користи Titania сензори, сите останати од буквално цела моделска програма на Alfa Romeo користат Zirconia сензори.

EDIT: Ценава им е јакичка. Универзалка е 66 фунти, NTK некој бренд - 90 фунти.
За 110 евра многу попаметни работи се прават на кола.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: [Дискусија] Универзални Lambda сонди/сензори
« Одговори #6 на: 07 Јануари 2014, 22:26:37 pm »
Мартин одштекај ја док не ја смениш..

Отсутен 386ka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 863
  • Am386 DX/DXL-40
Одг: [Дискусија] Универзални Lambda сонди/сензори
« Одговори #7 на: 07 Јануари 2014, 22:40:35 pm »
Кај мене на Матизот (Шевролет 2005) ми се расипа сондата, оригинална во сервис е огин скапа. Некоја соодветна замена? Патем, со две жици е, црна и бела, што значи без греачи.. Се што најдов на старо е со 4 жици, и се најчесто за постарите Матизи..

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: [Дискусија] Универзални Lambda сонди/сензори
« Одговори #8 на: 07 Јануари 2014, 23:01:47 pm »
Во вакви баксузни моменти, прво и единствено нешто што ми иде на памет е да кажам „да ти ебам колата“.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: [Дискусија] Универзални Lambda сонди/сензори
« Одговори #9 на: 07 Јануари 2014, 23:02:00 pm »
Мартин сондата е клучен дел за моторот да работи во closed loop,без неа компјутерот нема информации каква смеса прави (богата/сиромашна) односно работи во open loop,е сеа види ако можеш половна да најдеш ама нека ти ја дадат на ден два да ја пробај и измериш дали е функионална.

-386ka слободно земи ја таа со греач ако е ист навојот,греачот е ставен за да сондата постигне работна температра побрзо.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: [Дискусија] Универзални Lambda сонди/сензори
« Одговори #10 на: 07 Јануари 2014, 23:13:53 pm »
Мартин сондата е клучен дел за моторот да работи во closed loop,без неа компјутерот нема информации каква смеса прави (богата/сиромашна) односно работи во open loop,е сеа види ако можеш половна да најдеш ама нека ти ја дадат на ден два да ја пробај и измериш дали е функионална.

-386ka слободно земи ја таа со греач ако е ист навојот,греачот е ставен за да сондата постигне работна температра побрзо.

Влатче, не може да ја уштека во конекторот. Има прилично голема разлика во конекторите.
386ка има малце проблем со Матизот, зошто никаде на Ибеј не можам да најдам баш Шевролет Матиз. Или Даеву Матиз или Шевролет Спарк излага, таа серија во транзиција ја нема никаде. Би било добро ако ни најде код на мотор, така полесно може да се најде.
За мене ќе го исконтактирам Жаре да видам што може да најдеме.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: [Дискусија] Универзални Lambda сонди/сензори
« Одговори #11 на: 07 Јануари 2014, 23:19:44 pm »
Кај мене на Матизот (Шевролет 2005) ми се расипа сондата, оригинална во сервис е огин скапа. Некоја соодветна замена? Патем, со две жици е, црна и бела, што значи без греачи.. Се што најдов на старо е со 4 жици, и се најчесто за постарите Матизи..


Твојот Матиз има мотор од Спарк а не од Матиз. Од 2005-та година со фејслифтот па навака имаат мотори од Спарк со алуминиумски делови внатре. Барај сонда за Спарк, со 2 жици е.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: [Дискусија] Универзални Lambda сонди/сензори
« Одговори #12 на: 07 Јануари 2014, 23:27:32 pm »
http://www.ebay.com/itm/UNIVERSAL-LAMBDA-SENSOR-OXYGEN-SENSOR-2-WIRE-HIGH-QUALITY-/250967196009?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item3a6ecf8169

Мој допринос до 386ка. Околу 1300 денари е, треба да стигне во Македонија за помалку од 2 недели. А има и година дена гаранција.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: [Дискусија] Универзални Lambda сонди/сензори
« Одговори #13 на: 07 Јануари 2014, 23:49:53 pm »
Мартин одштекај ја док не ја смениш..


што фајде ?


Отсутен 386ka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 863
  • Am386 DX/DXL-40
Одг: [Дискусија] Универзални Lambda сонди/сензори
« Одговори #14 на: 08 Јануари 2014, 00:00:44 am »
http://www.ebay.com/itm/UNIVERSAL-LAMBDA-SENSOR-OXYGEN-SENSOR-2-WIRE-HIGH-QUALITY-/250967196009?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item3a6ecf8169

Мој допринос до 386ка. Околу 1300 денари е, треба да стигне во Македонија за помалку од 2 недели. А има и година дена гаранција.

Мм, ти благодарам за наоѓањето, ќе гледам и број на мотор или на сонда (да ја отштекам деновиве) и да ви дадам. Патем, не може ваква универзална да се најде овде?

Проблемот е што да, сондата не е иста со Даеву Матиз, но како што знам, не е ни иста со Шевролет Спарк (и тие биле со по 4 жици O.o).