Автор Тема: Најновиот Ајфон во вторник !  (Прочитано 57996 пати)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #405 на: 18 Септември 2012, 14:08:51 pm »
Skoro site pametnjaci si baraat punenje. Skoro...
Сите ајфони... Ја барем со мојот, цел ден ќа го работам, и ми трае нецели два дена... А да го оставам така, 4 дена ќе стои уклучен...

Сигурно.

The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #406 на: 18 Септември 2012, 14:11:36 pm »
so imas ti
Не е нешто нај нај, али сони ериксон live with walkman имам...1.0гхз процесор, 512 рам...

S3 имаш или HTC како и да се викаше тој најдобриот ONE?

Сузуки се праи муабет за топ моделите, не нешто измеѓу.
Епа и ја тоа го викам... Топ модел е, батеријата треба да им трае многу повеќе од овие измеѓу што се...

Skoro site pametnjaci si baraat punenje. Skoro...
Сите ајфони... Ја барем со мојот, цел ден ќа го работам, и ми трае нецели два дена... А да го оставам така, 4 дена ќе стои уклучен...

Сигурно.


???

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #407 на: 18 Септември 2012, 14:14:36 pm »
Слаба страна на сите смартфони е батерија. Уствари батеријата е добра. Само е мала.
т29 држеше 10 дена, и тоа беше нормално. Во џебов имам архивска Нокиа што држи 6 дена. Тоа се добро димензионирани батерии.

Ова што се става во смартфоните треба да е НАЈМАЛКУ 4-5 пати поголема батерија. Нека е пола сантим подебел, ама да држи 4 пати повеќе.


so imas ti
Не е нешто нај нај, али сони ериксон live with walkman имам...1.0гхз процесор, 512 рам...

S3 имаш или HTC како и да се викаше тој најдобриот ONE?

Сузуки се праи муабет за топ моделите, не нешто измеѓу.
Епа и ја тоа го викам... Топ модел е, батеријата треба да им трае многу повеќе од овие измеѓу што се...

Skoro site pametnjaci si baraat punenje. Skoro...
Сите ајфони... Ја барем со мојот, цел ден ќа го работам, и ми трае нецели два дена... А да го оставам така, 4 дена ќе стои уклучен...

Сигурно.


???
Какви релевантни информации... Што да ти кажам.

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #408 на: 18 Септември 2012, 14:16:32 pm »
Мене искрено истенчувањето на телефониве и не ме возбудува толку убаво е кога „го има“ телефонот.
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #409 на: 18 Септември 2012, 14:18:27 pm »
Се истенчува затоа што сите други димензии се зголемуваат. Нема да можеш во џеб да го ставиш ако не е тенок :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #410 на: 18 Септември 2012, 14:18:54 pm »
Слаба страна на сите смартфони е батерија. Уствари батеријата е добра. Само е мала.
т29 држеше 10 дена, и тоа беше нормално. Во џебов имам архивска Нокиа што држи 6 дена. Тоа се добро димензионирани батерии.

Ова што се става во смартфоните треба да е НАЈМАЛКУ 4-5 пати поголема батерија. Нека е пола сантим подебел, ама да држи 4 пати повеќе.

Или да напраат некоја ѓурултија што ќе држи повеќе, а нема да додаде (пре)многу на димензии.

@Suzuki: знаеш кој ти е најголем потрошувач на батеријата на телефонот?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен cuoresportivo159

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4194
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #411 на: 18 Септември 2012, 14:19:04 pm »
Зашо софтверот? Има заглибено сам по себе, или предизвикано од корисник? Кај мене имаше потреба од мењање на софтвер, пошо пробав да глумам хакер и учинив епик фејл :)

Батеријата (кај мене) си е сосема солидна, со оглед на тоа колку го малтретирам телефонот...
Кочеше многу често,не верувам дека беше до корисникот пошто користи(ел) и ХТЦ и С2.
Знаеше екранот да почне да се шара многу чудно,па демек софтверот таков-онаков, и на крај пак ништо.
Најмногу ме разочара беше батеријата,како може на С2 да трае 2-2.5(3) дена со исто малтретирање,а ова никогаш не издржало повеке од 1-1.5(2)ден.

А како шо читам гледам дека и со наследникот не е решен овој проблем,иако очекував дека ќе го жвакнат С3 како тортица(сепак 6 месеви покасно излегува), они не му се ни до колена по ова шо до сега е прикажано како перформанси и можности на 5-ката.

ЕДИТ- Мојава споредба е на 4 со С2.
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен negoznam

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 533
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #412 на: 18 Септември 2012, 14:19:29 pm »
pa go imam gubreto, tockite se od prva raka.

ajde pusti HD video na toa gubreto, i vidi dali koci.  koci i zamrznuva.

email aplikacijata na nisto ne lici, ne sum videl nisto poloso, baska celo vreme gresi vo sinhronizacijata.

koga ke mozam da slusam muzika na youtube dodeka prebaruvam ili rabotam nesto drugo? toa se vika mulktitasking koe apl ti go odzema zatoa sto 'NE TI TREBA< ZATOA STO SI IDIOT I ONI ZNAAT STO TI TREBA'


ali da, pinch zoomot raboti skoro sovrseno.
Друже не знам кој ајфон го користиш и со кој иос, но ова што го наброја нема благе везе.
Како прво, пуштам хд видео преку било која апликација(притоа поврзан е на тв) и си работи одлично, без никакво сецкање и кочење. Можда нетот ти спор? ;)

Како второ, мејл апликацијата е совршена со пуш нотификации кои ниту еднаш не ме заебале на три различни акаунти. Чисто за споредба, на С3 мора да инсталираш дополнителна апликација за пуш мејл.

Трето, за мултитаскингот не си разбрал нешто очигледно, затоа што го има можеби најсовршениот мултитаскинг. Јутуб може да свири во позадина, онлине радио може да ти свири во позадина, вибер и скајп ми работат во позадина и примам повици во реално време без никакво закаснување. Е сега што на некои апликации кои нема потреба да работат нон стоп(како игри и слично) нормално дека ќе ги стави во моментално мирување се до следното уклучување каде продолжуваш да работиш/играш онаму кај што си стигнал. Ти викаш дека ова е недостаток, но не е. Всушност тоа е голема предност заради фактот дека не ти цица рам непотребно и не ја троши батеријата.
Додека кај андроидот мултитаскингот е реален точно, но тотално непотребен заради како што кажав, рамот и батеријата пред се.

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #413 на: 18 Септември 2012, 14:19:52 pm »
Па ајфон 4с има 1400mAH Батерија, мојот има 1200mAH, додека Галакси с3 има 2100mAH...


Слаба страна на сите смартфони е батерија. Уствари батеријата е добра. Само е мала.
т29 држеше 10 дена, и тоа беше нормално. Во џебов имам архивска Нокиа што држи 6 дена. Тоа се добро димензионирани батерии.

Ова што се става во смартфоните треба да е НАЈМАЛКУ 4-5 пати поголема батерија. Нека е пола сантим подебел, ама да држи 4 пати повеќе.

Или да напраат некоја ѓурултија што ќе држи повеќе, а нема да додаде (пре)многу на димензии.

@Suzuki: знаеш кој ти е најголем потрошувач на батеријата на телефонот?
Процесор ??? ВИФИ ??

Отсутен cuoresportivo159

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4194
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #414 на: 18 Септември 2012, 14:33:12 pm »
И не генерализирајте--СИТЕ смартфони....

Бидете реални, С3 во мирување 790 часа,а 5-ката 225 часа....  :o :o :o Шо е многу,многу е.


Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #415 на: 18 Септември 2012, 14:34:12 pm »
@Suzuki: Екранот, па после све остало.

Затоа порано Нокиите и Ериксоните можеше да ги забораиш кога си ги пунел, пошто имаа екрани и тоа монохроматски. Сега имаш голем екран, кој истовремено е осетлив на допир, и е со ЛЕД осветлување. На твојот телефон (што рака на срце, абер нема од „висока класа“) резолуцијата на екранот, е како на оригиналниот ајФон од пред 5 години, што ќе рече дека самиот екран не е толку захтевен по батерија, колку што се поексклузивните модели. Затоа, ако не го малтретираш, можда и ќе издржи ~4 дена, а ако го малтретираш, нема да издржи повеќе од ден ипол, преку сила 2.

Зашо софтверот? Има заглибено сам по себе, или предизвикано од корисник? Кај мене имаше потреба од мењање на софтвер, пошо пробав да глумам хакер и учинив епик фејл :)

Батеријата (кај мене) си е сосема солидна, со оглед на тоа колку го малтретирам телефонот...
Кочеше многу често,не верувам дека беше до корисникот пошто користи(ел) и ХТЦ и С2.
Знаеше екранот да почне да се шара многу чудно,па демек софтверот таков-онаков, и на крај пак ништо.
Најмногу ме разочара беше батеријата,како може на С2 да трае 2-2.5(3) дена со исто малтретирање,а ова никогаш не издржало повеке од 1-1.5(2)ден.


А како шо читам гледам дека и со наследникот не е решен овој проблем,иако очекував дека ќе го жвакнат С3 како тортица(сепак 6 месеви покасно излегува), они не му се ни до колена по ова шо до сега е прикажано како перформанси и можности на 5-ката.

ЕДИТ- Мојава споредба е на 4 со С2.

Чудно понашање, си имал некоја мука телефонот... Кај мене 4-кава, пу-пу да не ја урочам, арна е сеа за сеа :)

Не знам баш дали не му се до колена, оти некои тестови што се појавија, нешто друго укажуваат. Едино може батеријата на Самсунгот повеќе да држи, поради енормната големина на уредот, што веќе се граничи со поимот „телефон“.




И не генерализирајте--СИТЕ смартфони....

Бидете реални, С3 во мирување 790 часа,а 5-ката 225 часа....  :o :o :o Шо е многу,многу е.

Ако е од GSMArena, очигледно дека имаат грешка, пошто не е логично на 3G да држи повеќе отколку на 2G.
« Последно менување: 18 Септември 2012, 15:12:37 pm velestrumf »
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен cuoresportivo159

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4194
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #416 на: 18 Септември 2012, 15:03:48 pm »
Незнам стварно шо било,ама катастрофално искуство.
А уште од сега ми е избришан 5-ката,ке пробам да дојдам до С3...

Во однос на сликата, не е чудно да биде 5-ката подобар сепак е понов телефон,и сам кажав погоре дека очекував да ги треснат Самсунг од земја,иако мислам дека допрва со некој упгрејд ке дојде до израз целиот потенцијал на С3.

По ова шо го читам во сите категории(барем за мене битни) С3 е подобар,губи само во димензиите(1цм).

http://kajgana.com/koj-e-podobar-noviot-iphone-5-ili-samsung-s3
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #417 на: 18 Септември 2012, 15:05:30 pm »
Аргументот доаѓа од другата страна. Сите се пластични, само Ајфон е амејзинг/екстродинари/нот пластик, на кој сите му ставаат пластична маска. Што ако е совршена комбинација од алу, кристали и стакла кога се тоа се крие позади некоја пластична или гумена маска.

Ајфон 4, 4s и 5 немаат пластика. Незнам за која пластика зборуваш?
Ако се споредува со 3g i 3Gs тогаш да, пластиката е феноменална спрема тогашните конкуренти.

@ cuore 166 дај не заебавај за софтверот жити се.
Што му имам правено на ајфон намерно за да го поебам, нема шанса! Нека ти кажи Велештрумф, чуда се дешаваат ама софтверот е камен.
А тоа дека е кршлив воопшто не е некој фактор. И кола лесно се крши, ама гледаш да не ја слупаш така?

LP................ ;D ;D ;D

Повторно докажуваш дека немаш појма во светот на техниката. Ајде сега извади некој податок каде што некоја апликација е погласна од истата апликација на андроид.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #418 на: 18 Септември 2012, 15:10:37 pm »
Незнам стварно шо било,ама катастрофално искуство.
А уште од сега ми е избришан 5-ката,ке пробам да дојдам до С3...

Во однос на сликата, не е чудно да биде 5-ката подобар сепак е понов телефон,и сам кажав погоре дека очекував да ги треснат Самсунг од земја,иако мислам дека допрва со некој упгрејд ке дојде до израз целиот потенцијал на С3.

По ова шо го читам во сите категории(барем за мене битни) С3 е подобар,губи само во димензиите(1цм).

http://kajgana.com/koj-e-podobar-noviot-iphone-5-ili-samsung-s3

Колку е безкорист овај споредбен тест.
На хартија се изгледа така, ама во реалнот врска нема.
Пробај да сликаш иста фотка со ајфон 4s и со Самсунг. И извади ја сликата на комп.
Па после ќе зборуваме за резулуции.
Донеси го твојот самсунг с3 и јас ќе најдам 4с. И ќе пуштаме иста апликација. Сакаш да видиме кој ќе биди побрз?

Отсутен sinisa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1207
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #419 на: 18 Септември 2012, 15:14:39 pm »
И да се укочи софтверски, што е премногу тешко еден restore се решава, не ти треба ни сервисери ни гатачи, едноставо приклучување на iTunes и толку.