Автор Тема: VOLVO V70 шифоњер бр.1  (Прочитано 19266 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: VOLVO V70
« Одговори #60 на: 03 Септември 2012, 00:04:05 am »
го увидов тоа... се распрашав наоколу... абе не ми се веруваше дека една гума му е 150-200 евра... ја како што шибам километража ке треба на годишно ниво по 2000 евра за гуми само да давам... на волвово за 15 месеци кај мене, до сега точно 12 гуми му имам купено... нови...


п.с.... абе не се расипувало ова чудо бе.... саме... од што живееш ти бе како сервисер на волво? од промена на масло и чак пат некоја гумица? ;D абе штраф да не му сменам на пројдени поише од 100.000 км... и ме чуди и ме плаши... или е стварно добро направено или се спрема наеднаш да ме запука со еден куп работи...

3 пати си сменал нови гуми...? Аман бе...колку километри направи? 150000? :D

Јас се дупнав од патување годинава 21 500км направив...ама алал ти вера ти изгледа спиеш в кола :D

пааааа... не 150 ама 120 да.... а ти си се дупнал од патување низ мк, т.е. ск-бт? јас за овие 15 месеци имам повеќе од 60 пати излезено надвор од државава... од кои половина и повеќе се над белград... идење и враќање во еден ден, минимум 1000 километри... за еден ден... а низ државава колку пројдов тоа незнам ни сам.. еве утре нај веројатно идам до гејлатциве малку т.е. до солун... 600-че ке биде само до таму и назад, а ке вртам и низ скопје нешто... си врват километрите бе друже.. си врват... на отворен пат најмногу идат... ама и кога ке подразмислиш можда и заради тоа нема дефекти... излагаш на отворен пат, стиснуваш до одредено ниво и после се стабилизирува и мотор и спреги и се... само ја одржуваш брзината... можда заради тоа немам дефекти...или... волво е тоа а? ја чудим...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: VOLVO V70
« Одговори #61 на: 03 Септември 2012, 00:13:17 am »
Колку имаш КМ направено до сега ???
И едно време, како да го гледав Волвово на продажба ??? Ова ќе да беше.. Ти го купи ? или ти го продаваше па се премисли ???

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: VOLVO V70
« Одговори #62 на: 04 Септември 2012, 01:32:21 am »
Колку имаш КМ направено до сега ???
И едно време, како да го гледав Волвово на продажба ??? Ова ќе да беше.. Ти го купи ? или ти го продаваше па се премисли ???

јас го продавав... па се пишманив... не сум згрешил што се пишманив очигледно...

инаку 120.000 за 15 месеци му направив... сега сезона ми иде и поише у комбе ке сум одколку во кола... така да ке иде малку на заслужен одмор волвово... ке немам време да му посветувам многу... ке си седи на паркинг...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: VOLVO V70
« Одговори #63 на: 30 Септември 2012, 06:42:46 am »
ете.. дојде и моментот за сервис на предница... не дека немаше да тера, ама се појави и почна да ме нервира тоа ситно тропкање и од двете страни и некако го приметив на поголема брзина почна да се понаша како да плива по малце... во канал на проверка, па после по делови...
променето:
-двата стабилизатори-нови
-двете виљушки-репарирани
-две спони репарирани
-две јабучици-репарирани

успат и еден затегач на лински каиш изваден, подмачкан на пружина и вратен (не ни знаев дека тоа чудо се подмачкувало)

со се раб. рака на мајсторот 4500 денари...
после тоа нуме, ме однесе кај еден негов пријател во комшилук што штелува предници и за регуларна цена од 500 денари човекот прво си провери се, си наштелова компјутерски, си ја престегна цела предница и тоа е тоа... ми падна во око дека типот е детален во својата работа... нешто што не се гледа во последно време по мајстори... а да... и сервизот му беше чист, да го лижеш и се педантно скоцкано... се гледа дека мајсторов е пицајзла... па и тоа не се гледа по мајстори во задње време...

очекував далеку по високи цени за волво... ова ко за лада да правев испадна ценава...

останува уште да стигнат двете гуми со чаури што се на амортизерите... се исцепале гумите и на амортизери тропкамке го средам и тоа деновиве за да не тропка... сега е стегнато волвото и нема пливање... еден ваков сервис на 150.000 е би бил среќен
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2194
Одг: VOLVO V70
« Одговори #64 на: 30 Септември 2012, 11:40:18 am »
За виљушките знам дека се репарираат чаурите,се набиваат нови,но споните и јабучките како ги репарираат??
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен DareBmw

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4305
  • К’мет
Одг: VOLVO V70
« Одговори #65 на: 30 Септември 2012, 13:27:41 pm »
Онак кај те однесе Нуме,кај тој кај економското што е,до сендвичарите?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: VOLVO V70
« Одговори #66 на: 30 Септември 2012, 14:03:49 pm »
Кај Мите Јуниор - Аце се вика дечкото (Син на покојни Мите). Се кладам дека таму биле ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: VOLVO V70
« Одговори #67 на: 30 Септември 2012, 16:15:52 pm »
Ако е истиот шо центирараше предница кај Олимписки базен, нема лабаво, прво ќе ја истестира па тек ондак ти ја дава...

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: VOLVO V70
« Одговори #68 на: 30 Септември 2012, 16:28:07 pm »
За виљушките знам дека се репарираат чаурите,се набиваат нови,но споните и јабучките како ги репарираат??

се се репарира... само стабилизаторите нови ги ставив, а и тие се репарираат ама ете... ај нек има нешто ново хахаха... а кај кој ги носи мехатроника појма немам ама ете, има човек што тоа го прави...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: VOLVO V70
« Одговори #69 на: 30 Септември 2012, 16:29:56 pm »
Кај мехатроник беше ? ;D ;D ;D


Ја мислам дека стабилизатори се најодговорни за тропкањето .....

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: VOLVO V70
« Одговори #70 на: 30 Септември 2012, 16:30:22 pm »
Кај Мите Јуниор - Аце се вика дечкото (Син на покојни Мите). Се кладам дека таму биле ;)
Ако е истиот шо центирараше предница кај Олимписки базен, нема лабаво, прво ќе ја истестира па тек ондак ти ја дава...

мислам дека е баш тој...

п.с. само што се вратив од гејлада... да не речам УСПЕАВ да се вратам возејки а не со шлеп... уште пред да стигнам во солун сабјлево осетив вибрации на додавање гас... ама ај си викам асвалтот ово оно... во солун откако почна да поткрцнува зглоб на кривини, констатирав дека ми пукнала манжетна на левиот зглоб и цела маст ми е низ колата, па ради тоа зглобот е барут сув... подоцна почна да крцка и на помалку од пола волан свртен...

мечка страв, мене не страв, кога тргнав назад си дадов граница да не возам побрзо од 110... и стигнав еве... вкупно извозени 580 км... од кои барем 350 со комплетно сув зглоб... сега утре-задутре ке барам да купам... и да беше некое по неквалитетно возило, гарант ни до граница немаше да стигнам... ќе се здроберше зглобот...

п.п.с. НАЈ ДОСАДНОТО ВОЗЕЊЕ СУМ ГО ИМАЛ ДЕНЕС на враѓање... после граница скоро заспав.. не скоро туку двапати се штрекнував, сваќајки дека сум затворил очи... адреналин нула промили..
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
Одг: VOLVO V70
« Одговори #71 на: 30 Септември 2012, 18:27:09 pm »
Кај Мите Јуниор - Аце се вика дечкото (Син на покојни Мите). Се кладам дека таму биле ;)

toj e  ;)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: VOLVO V70
« Одговори #72 на: 30 Септември 2012, 20:36:55 pm »
Кај Мите Јуниор - Аце се вика дечкото (Син на покојни Мите). Се кладам дека таму биле ;)
Ако е истиот шо центирараше предница кај Олимписки базен, нема лабаво, прво ќе ја истестира па тек ондак ти ја дава...

мислам дека е баш тој...


Тој е, порано сервисот беше во маалото Веро кај што е сега, самарата пред 20-тина години таму се центрираше ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: VOLVO V70
« Одговори #73 на: 30 Септември 2012, 23:47:46 pm »
абе момакот убаво си ја сработи работата...и да, го тестираше прво па после ми го предаде возилото во раце...

се супер, ама зглобов ме еба до даска... ме изнервира... некако тешко со стигање за брзо... дали тоа значи дека на собир ке треба со фордот да доаѓам? ма нееее... ке го дадам на репарација ако треба... у недела со волвото си идам на средба... а после ке земам нов.. од шведска ако треба ке го нарачам... ете баш и мехатроника ми кажа дека во ноември братучедот му доаѓа (живее во шведска) па вика да нарачаме оригинални 2 зглоба од таму он да ги донесе... наводно давале или 10 години гаранција или 350.000 километри за зглобовите...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: VOLVO V70
« Одговори #74 на: 02 Октомври 2012, 15:50:00 pm »
репарирано... ама и ке нарачам нови...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време