Автор Тема: VOLVO V70 шифоњер бр.1  (Прочитано 19270 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: VOLVO V70
« Одговори #30 на: 12 Февруари 2012, 00:39:07 am »
а.... да не заборавам, заборавив да допишам на претходниот пост.... ке треба да го сликнам деновиве одпозади како изгледа сега со модификацијата на амортизерите... се крена како CX70 личи хахаха...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9193
  • Аstra la vista baby !
Одг: VOLVO V70
« Одговори #31 на: 12 Февруари 2012, 02:17:09 am »
^^
Сите на форумов гледаат да спуштат, ти ја крена :D

Отсутен DareBmw

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4305
  • К’мет
Одг: VOLVO V70
« Одговори #32 на: 12 Февруари 2012, 02:18:34 am »
Гугле 2ри ;D ;D

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: VOLVO V70
« Одговори #33 на: 12 Февруари 2012, 18:19:51 pm »
^^
Сите на форумов гледаат да спуштат, ти ја крена :D

има причина... караван возило неможеш да спушташ... напротив ако го спуштиш ке ја изгуби аеродинамиката... зашто одзади ке се спушти повеке одколку од напред и ке личи после како ајкулата... а за поголеми брзини да не дискутираме што ке се дешава... над 140 ке треба да го бркаш по ленти... хаха
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: VOLVO V70
« Одговори #34 на: 12 Февруари 2012, 18:34:29 pm »
еве како изгледа сега и како изгледаше претходно (сликав со мобилен прееска, зато аквалитетот на сликата е бљак)



сега


претходно


се гледа разликата... некои 6 сантими е... колата стана по стабилна на големи брзини, а и пошто ние фамилијарно често патуваме, таман е кога ке ги лупнеш торбите во гепек... се враќа во нормала тогаш.... ;D
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен DareBmw

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4305
  • К’мет
Одг: VOLVO V70
« Одговори #35 на: 12 Февруари 2012, 19:52:50 pm »
Volvo V70 Allroad сеа е ;D

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: VOLVO V70
« Одговори #36 на: 12 Февруари 2012, 21:27:20 pm »
баш... убаво ми рече самоил... вади сега тоа ознаката V од гепек и тури му XЅ ;D
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: VOLVO V70
« Одговори #37 на: 13 Февруари 2012, 00:08:07 am »
баш... убаво ми рече самоил... вади сега тоа ознаката V од гепек и тури му XЅ ;D
Јака финта! И јас сум за нешто такво!

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: VOLVO V70
« Одговори #38 на: 14 Февруари 2012, 00:36:33 am »
баш... убаво ми рече самоил... вади сега тоа ознаката V од гепек и тури му XЅ ;D
Јака финта! И јас сум за нешто такво!
многу лесно е... и не е скапо... се подтураат на спиралите челични додавачи, ама мора прво да се демонтираат, па да се земат димензии на спиралата кај лежи и на шасијата кај лежи, па си одлучуваш колку го креваш и после на дреар...

сепак, ова ке мора мајстор да го направи, затоа што ти неможеш да ги симнеш спиралите... ке те отепа спиралата кога ке се ослободи од гасниот амортизер... си има специјален алат за тоа... еве... мене ме кошташе 50 јурци... да те препорачам кај саме?
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: VOLVO V70
« Одговори #39 на: 14 Февруари 2012, 09:31:21 am »
Абе за да ставиш ХС ознака сум, не да мењам амортизери! Јас само би спуштал 3,5 сантими, ама не ми иде за МК тоа. Ако дојде време да се мењаат за 5 години тоа. :)

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Одг: VOLVO V70
« Одговори #40 на: 18 Февруари 2012, 20:16:24 pm »
баш... убаво ми рече самоил... вади сега тоа ознаката V од гепек и тури му XЅ ;D
Јака финта! И јас сум за нешто такво!
многу лесно е... и не е скапо... се подтураат на спиралите челични додавачи, ама мора прво да се демонтираат, па да се земат димензии на спиралата кај лежи и на шасијата кај лежи, па си одлучуваш колку го креваш и после на дреар...

сепак, ова ке мора мајстор да го направи, затоа што ти неможеш да ги симнеш спиралите... ке те отепа спиралата кога ке се ослободи од гасниот амортизер... си има специјален алат за тоа... еве... мене ме кошташе 50 јурци... да те препорачам кај саме?

50 евра ???

Мислам дека те изгореле,мене по дома ми се наоѓаат поткревалки за коли  ги земав 250 денар и тоа некоја тврда гума е и се става на спиралите,ако сакаш и ке ги сликам
Спиралата можеш да ја растегнеш со хебла додека ги ставиш тие немора да се вади :)
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2194
Одг: VOLVO V70
« Одговори #41 на: 18 Февруари 2012, 20:24:53 pm »
Ги имам видено тие гумени наставки што се ставаат,но нели се мрдаат,дали стојат на исто место?
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен Vlado

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 371
Одг: VOLVO V70
« Одговори #42 на: 18 Февруари 2012, 21:05:10 pm »
Сузуки Свифт 1.3

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: VOLVO V70
« Одговори #43 на: 19 Февруари 2012, 00:42:41 am »
50 евра ???

Мислам дека те изгореле,мене по дома ми се наоѓаат поткревалки за коли  ги земав 250 денар и тоа некоја тврда гума е и се става на спиралите,ако сакаш и ке ги сликам
Спиралата можеш да ја растегнеш со хебла додека ги ставиш тие немора да се вади :)


друже... тие гумите се ставаат кога ке ти ојде амортизерот т.е. кога ке клекне... и тоа е за лесни коли...  таа гума ако ја турам на колава што тежи без малку 2 тона, има партал да ги направи во првите 5 километри... ке ги исецка како крукчиња од краставица хахаха

јас реков дека турив ЧЕЛИЧНИ подметачи на спиралата и се монтираат од горната страна на спиралата, кај што лежи чашката на шасијата... и не сум изгорен пошто на дреар ги правев и ме коштаа по 1100 денари комад... па отидов кај самоил, да ги демонтира комплет амортизерите, па со тие специјалните шапи со хидрауличен пиштол да ги собере спиралите, за да може да се убацат подметачите, и пак да се ослободат... ова е трајно решење и цврсто... тоа со гумите е детска играчка... зезанција за вежбање на  мускули и поправање евентуално амортизери на застава некоја или пеглица евентуално... ваљда и на пунто или пежовче некое ке можат да се турат... сум ги турал и јас на времето... ги има со по 3-4 или 5 дупки...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: VOLVO V70
« Одговори #44 на: 15 Март 2012, 01:30:19 am »
мислам дека го турив негдe линкот веке, ама еве и тука... чисто да се долови ефектот на квалитетната вожња на волво-во... да напоменам дека поради непријатни дешавки во фамилијата моја, (по 3 недели боледување во болница лежење, ми почина стариот ама во србија ебате бељата) па во последниве 40 дена одприлика секој 2 ден сум до ниш и назад и вансериски до белград двапати,а во меѓувреме си терам се остало и тука и по грциите и бугариите... сакав да кажам дека ова на линкот подоле е стандард возење по автопат за цело време, со 4 души у кола и пун гепек ствари и пошто ми пукна од возење и онака, да стигнам што побрзо кај што сум тргнал... да беше некое друго возило, до сега сигурно ке му се ебнеше и мотор и се.... нејќам да набројувам кои и како за да не се навреди некој, ама убав дел од “лепотаните и лепушкастите“ возила нема да го издржат овој начин на возење...


Е ЗАТОА СЕ ПРЕПИШМАНИВ со продавањето на колава.. дискутираме со самоил (експерт за волво) и он ми вика кратко и јасно... овој тип мотор (како и на секое волво) фабрички е проектиран и засилен т.е. е направен за со турбини и вожњи да ги трпи без проблем до 250 на саат... твоето го возиш без турбина, не му ставиле едноставно и моторот како таков може да издржи цел резервоар со пуна гас до доле па и 5 резервоари да ги потрошиш со пуна гас до доле и нема да му биде ама баш ништо... воопшто  не е оптеретен моторот иако држиш педала до доле или скоро до доле... и има логика... не за џабе рекле, шведски челик е нај добар челик во цела земјина топка... пази гарација на челикот од 40 години дека нема да дојде до замор или оштетување...

а да...јас имам чергиче и тоа доста дебело па неможе до доле да се стиска на гаста.. намерно го турив, за да не се изотепам негде ;D ;D

www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време