Автор Тема: Домашни Миленици  (Прочитано 726549 пати)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Re: Домашни Миленици
« Одговори #1875 на: 05 Јануари 2014, 19:15:18 pm »
Зависи како дозираш... Кај мене таа вреќа трае околу 2 ипол месеци.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1876 на: 05 Јануари 2014, 19:32:10 pm »
Во кам маркет имаш 10кг за 700ден и поквалитетна 3кг - 300ден.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Re: Домашни Миленици
« Одговори #1877 на: 05 Јануари 2014, 19:41:46 pm »
Мене не ми се експериментира со храните од Кам или Вер, особено пошо малиша е прилично осетлив на храна... Уште од старт е со Trainer, па уште го држам на тоа. Чат пат ќе му измешам Ројал Канин, чисто онака, за разбијање монотонија :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1878 на: 05 Јануари 2014, 20:26:01 pm »
моето јаде Ројал Канин :) доста солена цена е, ама ако купам кја 15кг, 2 години има да јаде од таа :)

Инаку, најдобра варијанта у кој било пет шоп кога купувате, измешајте. Пример купуваш 5кг, ставапш 1кг ројал канин, 1кг некоја друга 1кг некоја трета и слично, и се тоа у една кеса ги мешаш :) Ја така со мачката правам, ке и купам кило две од најскапата, па и од поефтина, а и и мешам некоја е за влакна, некоја за урина, некоја за незнам што :)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1879 на: 05 Јануари 2014, 20:42:39 pm »
Технички, твоето не е куче. Не се важи.

Него, знаете како настанале пудлици?

Мачорот мој ебел овца.

Отсутен BokiCivic

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3801
  • Боинг 747
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1880 на: 05 Јануари 2014, 20:55:14 pm »

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1881 на: 05 Јануари 2014, 22:08:48 pm »
хахахахах да де затоа ја ројал канин му купувам :)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1882 на: 06 Јануари 2014, 01:00:05 am »
моето јаде Ројал Канин :) доста солена цена е, ама ако купам кја 15кг, 2 години има да јаде од таа :)

Инаку, најдобра варијанта у кој било пет шоп кога купувате, измешајте. Пример купуваш 5кг, ставапш 1кг ројал канин, 1кг некоја друга 1кг некоја трета и слично, и се тоа у една кеса ги мешаш :) Ја така со мачката правам, ке и купам кило две од најскапата, па и од поефтина, а и и мешам некоја е за влакна, некоја за урина, некоја за незнам што :)

Опни му манџа таму....
Иначе ги гледам кучињава овде на планина, јадат само сабота и недела кога доаѓа некој во селото. Преку делник (а може и два) кујзнае што јадат, ловат зајаци или слично. Вчера доаѓам и ете ги двајцата шарпланинци Шарко и Мечо. Го гледаат баблс од другата планина и трк...
Вадам стар и сув леб, цела векна, една на едниот друга на другиот. Абе ги мавнуваат за 10 секунди па после поставуваат прашања.
Денес цело кило грав изедоа. Мераци, да не ти е криво што фрлаш храна. Мечо кисела зелка јаде. Иначе имаше уште едно куле Бруно, старо беше и го изеле загарите. Ене му ги коските од карши, се најале и коските му ги оставиле.

Планина не е заебанција. Пазете на гладни кучиња ако одите по селана у планињено.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1883 на: 06 Јануари 2014, 01:01:50 am »
Мачето во село си лови само. Глувчиња, пиленца, мф, мф...

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1884 на: 06 Јануари 2014, 01:05:13 am »
Имаше и тука мачки, ама тешко се преживува зима овде ако си мачка. Една по една ги снемуваше, година по година. Има и рисови ама ти е се друга приказна.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1885 на: 06 Јануари 2014, 02:04:28 am »
имав случка да видам како пес што јаде бквано се, излапа тегла од 3кг со феферони... ги излапа за 5 минути...ама следниот ден беа фешти, кога се празнеше... серни едно топче, заврти му се и лај му... помести се 2-3 метра пка серни па пак лај.. и така цел ден... :)

инаку... ај од тука упатените... не сум премногу искусен, имав едно мешанче (пекинезер-териер) цели 14 години и си отиде гревчето пред извесно време и тоа кола го плесна... ама љубител сум на вучјак, а и лепша половинаа исто така. многу ми изгледа интелегенто како куче а и има пријателска фаца. од она што го читав се страшно заштитнички настроени кон деца, а тоа ми значи. а второто е што ми значи е куче кое не смрди. има кучиња смрдат како творови... кристи моја не мирисаше воопшто. бањање еднаш неделно.

има ли некој совет од каде да најдам “новороденче“ и по која цена одприлика се движат?
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Присутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1886 на: 06 Јануари 2014, 02:32:22 am »
Има повеќе раси што се заштитнички настроени кон децата. Верувам дека и ќерките твои ќе сакаат да го прошетаат понекогаш низ парк или некаде, а вучјаците се многу физички силни, иако не растат многу, како некои други раси.
Ретриверот, иако е таков мил со сите, децата со кои ќе израсне е спремен да ги брани со својот живот, но затоа е многу помалку агресивен во друштво на други кучиња, и многу подобро расудува што всушност е опасност за сопственикот, за разлика од вучјаците што имаат нулта толеранција.
Не мора да е вистина, но моите искуства со овие две раси се баш вакви.

За ретривер можам да ти кажам, зависи како ќе начекаш. Јас мојот ретривер му го продадов на Прчот затоа што премногу ми беше жал да го чувам во двор, по пријателска цена од 60 евра. Куче со врвно педигре, а мислам дека и вакцинирано беше (не се сеќавам точно за ова). Обично одат од 150 евра, па нагоре, комплетна документација.
Вучјаците не ми биле омилени, така да почекај друг да сподели искуство.

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3037
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1887 на: 06 Јануари 2014, 02:34:49 am »
Вучјакот е помеѓу 5 најпаметни кучиња. Лесно се дресираат (ако знаеш како) и не мирисаат многу. Кај татко ми на работа имаше една женка Виза, секоја сабота одев кај неа само за да трчам со неа (мало прдало бев). Од тогаш сум си кажал дека еден ден би сакал да имам вучјак и од тогаш засакав кучиња.
Имај во предвид дека вучјаците се high energy кучиња, односно ако не се истрчаат и не ги ишеташ убаво, ќе им се собира енергијата и може да направат беља. А мало дете да шета голем вучјак не бива, нема да може, исто како ќерка ти да те влече тебе на санка :D

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1888 на: 06 Јануари 2014, 03:03:34 am »
професионален тренинг обавезно... за да можат и керкиве мои да го шетаат, т.е. да слуша команда... инаку многу сакам вучјак... незнам само со обврскиве мои како ке се организирам...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Присутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1889 на: 06 Јануари 2014, 03:34:56 am »
Би било боље уште од сега да се соочиш дека ти ќе му го береш гајлето на кучето. :)
Или пак, да ги седнеш децата и да им одржиш дипломатски говор за да сфатат дека кучето е обврска, и да не го остават без јадење па да се прехранува од гранитура, завеси, мебел и слично.