Автор Тема: Домашни Миленици  (Прочитано 731671 пати)

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 997
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4980 на: 17 Мај 2024, 10:09:05 am »
Земи си Бишон или Пудлица женка, облечи ја во фустанче и шетај по кеј или парк, ке се лепат жени еден куп. :D

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8623
  • Пичлеме
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4981 на: 17 Мај 2024, 10:33:16 am »
Абе и така да се прошетам по кеј ми се лепат жени... ама што ќе им прам, не ме бива...

Него за кучињава... мислам дека се претера со кучкарствовово...

Над мене џукела, под мене џукела... спроти мене неколку џукели... лаат, вијаат, на сабајле, навечер, оставени сами, на тераса или дома сеедно. Во ниедно време ме будат од спиење. Секако им сметаат и на тие што ги купиле за украс, ама не ми е гајле за нив што им сметаат, зошто сум должен јас постојано да ги слушам над глава?
Им подреков културно дека сметаат, некој после работа сака да се одмори, не лаење да слуша постојано, ама глеам ги исповетуваат исто со деца мали... заминало у курац штом џукела споредуваат со дете.
Купив стан во мал комплекс во фина населба, подалеку од метеж,... искрено ко на бачило да живеам се осеќам на моменти. Отвараш врата или џам слушаш однадвор во околните куќи постојано завивање, затвораш врата или џам слушаш над тебе, под тебе, во ходник ко ќе одат на мочање/серење.

Комшивка (среќа не слушам јас од таму, ама слуша друг) во станче од 39 квадрати има 2 кучиња плус 3 мачки. Удобно.

Муабето дојде оди пресели се в планина кај волците и мечките, можи ќе се одмориш.

Сум растел и јас со кучиња, сме чувале неколку низ годините, ама не биле олку досадни, сериозно. Ама си имаа занимација низ двор по цел ден очигледно, па ноќе ги мрзеше да лаат. Сега кога одам кај моите, исто, ко на бачило :)

Сега на овие новиве многу права им се дале, вог, кансел култура, шта чеш, само лаат :)

П.С. Има доберман во комшиите, често поминвам покрај него... воспитано момче, паметно :)




« Последно менување: 17 Мај 2024, 10:40:47 am Ipkisija Meskosa »

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6641
  • Бенве сие бенве
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4982 на: 17 Мај 2024, 12:35:37 pm »
Земи си Бишон или Пудлица женка, облечи ја во фустанче и шетај по кеј или парк, ке се лепат жени еден куп. :D
Бишони мали анџели


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 856
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4983 на: 17 Мај 2024, 12:47:42 pm »
Кучкари дали некој од вас има белгиски овчар Malinois мало штене да продава или да знае некој во мкд да продава не од Нови Сад! стрикно мкд со цела пропратена документација за кутрево и ако некој поседува Malinois да сподели искуство.
Какви се со дресура со деца дали напааѓаат и слично.
Благодарам
Фала @marjanot на препорака. Сеуште имам малиноа.
Ако сакаш ради-реда малиноа, купи си од МКД, по огласи види што се нуди. 99% се без педигре,со сомнително потекло итн.
Ако ти е прво куче, не ја препорачувам расата.
Хиперактивни,лојални,работни.
Во моментов има одлично легло во Србија, можам да те поврзам со нив. Цена за добра малиноа е над 500 еур, а кај нас имаш од 50-200, колку пари толку музика. Не го плаќаш само изгледот, туку карактерот, здравје,генетика итн.
Ако си решен, пиши ми порака, па види дали ќе можеш да се справиш со енергијата нивна


Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10363
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4984 на: 18 Мај 2024, 11:31:00 am »
Drugovo, akvarium kaj bi naprajle niz mk? Ili da ne znae nekoj so carina Kako e za akvarium ?

Отсутен s1n1sa

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 448
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4985 на: 18 Мај 2024, 15:55:23 pm »
Кучкари дали некој од вас има белгиски овчар Malinois мало штене да продава или да знае некој во мкд да продава не од Нови Сад! стрикно мкд со цела пропратена документација за кутрево и ако некој поседува Malinois да сподели искуство.
Какви се со дресура со деца дали напааѓаат и слично.
Благодарам

Јас чувам малиноа друже ако сакаш ќе ти пратам по ПП Слики и број од леглото
Hyundai Elantra 6th G

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1770
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4986 на: 22 Мај 2024, 18:32:28 pm »
Здраво Сики прати ми порака

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1770
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4987 на: 22 Мај 2024, 18:34:17 pm »
Кучкари дали некој од вас има белгиски овчар Malinois мало штене да продава или да знае некој во мкд да продава не од Нови Сад! стрикно мкд со цела пропратена документација за кутрево и ако некој поседува Malinois да сподели искуство.
Какви се со дресура со деца дали напааѓаат и слично.
Благодарам
Фала @marjanot на препорака. Сеуште имам малиноа.
Ако сакаш ради-реда малиноа, купи си од МКД, по огласи види што се нуди. 99% се без педигре,со сомнително потекло итн.
Ако ти е прво куче, не ја препорачувам расата.
Хиперактивни,лојални,работни.
Во моментов има одлично легло во Србија, можам да те поврзам со нив. Цена за добра малиноа е над 500 еур, а кај нас имаш од 50-200, колку пари толку музика. Не го плаќаш само изгледот, туку карактерот, здравје,генетика итн.
Ако си решен, пиши ми порака, па види дали ќе можеш да се справиш со енергијата нивна
здраво прати ми порака јас сум заинтердиран за кутрево и се пропратно

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1997
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4988 на: 22 Мај 2024, 19:41:24 pm »
Која раса ја препорачувате за мал двор 350квадрата? Чисто за галама да прави и да чува колку толку.  Не за малиноа, кангали, овчари, пекинњзери, бишони итн. Гледам моментално џек териер, ама не ми е позната расата.
Име интересира, на фб продава еден пилешко месо со коски. Зарем не беа пилњшки коски штетни за кучиња?
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 703
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4989 на: 22 Мај 2024, 22:36:13 pm »
Која раса ја препорачувате за мал двор 350квадрата? Чисто за галама да прави и да чува колку толку.  Не за малиноа, кангали, овчари, пекинњзери, бишони итн. Гледам моментално џек териер, ама не ми е позната расата.
Име интересира, на фб продава еден пилешко месо со коски. Зарем не беа пилњшки коски штетни за кучиња?

350 kvadrati NE e MAL dvor ako e celoto dvor .. ako e placot 350kvadrati i vo nego otpadnat 200kvadrati na kukjata pa ostanat 100 kvadrati dvor toa e drug muabet. jas chuvam azijat vo 100 kvadrati dvor i skroz e OK so prostorot dokolku si i ti ok da go shetash kucheto 2 pati denot.
generalno ovcharskite se ponezavisni i pomirni (pomalku shansi ima da kasne nekogo otkolku dzek rasel) e sea ako kasne dzek i ne e nekoja shteta ako kasne ovcharsko kje bide belja.

prednosta na dzekot e shto vo tie 350 kvadrati kje moze sam da si se "prosheta" i rastrcha, ama jas ne bi zel terier nikogash oti se nervozni kako kuchinja (bashka na izgled ne mi se svigja malo kuche) ne bi mozel da ti preporacham rasa na kuche oti ti barash malo, a jas ne sum meraklija na mali kuchinja..sakam golemi no mrzelivi (neshto od tipot na Neaoplitanski mastif ama ne ovie modernive so 10 pati povekje kozha na niv) angliski mastif e isto ubavo kuche..ama kaj nas teshko dostapno bashka koj znae kakvo poteklo i kvalitet. sepak povekje bi odel na ovcharski pes.

vo vrska so koskite .. PILESHKI KOSKI NE SE SHTETNI ZIVI. problem e ako se davaat gotveni (termichki obraboteni) togash pukaat losho i se praat ko chachkalici so ostri vrvovi. imash opcija da ranish zivo pileshko meso ili MAAALKU obareno kolku da se dezinficira togash koskite nema da se problem. jas na Luna moja i davam po celo pile (ima kam pilinja od 800-900 grama) na eden obrok zivo (samo prethodno chuvano vo zamrznuvach minimum 3-4 nedeli ova e isto opcija da se osigurash deka kje nema paraziti)

Отсутен s1n1sa

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 448
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4990 на: 23 Мај 2024, 07:02:31 am »
Здраво Сики прати ми порака
Испратено
Hyundai Elantra 6th G

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 997
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4991 на: 23 Мај 2024, 08:53:29 am »
Drugovo, akvarium kaj bi naprajle niz mk? Ili da ne znae nekoj so carina Kako e za akvarium ?

Што димензија бараш ? Можам да ти дадам контакт што мене ми правија, профи направено. Мојот е на оглас ако ти одговара димензија, со малиов дома тешко аквариум да терам.

https://www.reklama5.mk/AdDetails/Index?ad=4326649

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1997
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4992 на: 23 Мај 2024, 13:44:42 pm »
@nikomil1 100квадрати не е малку за толкав пес? Јас 300квадрата за малечко куче мислам дека се малку.    ;D
Зборев денеска со еден дечко, не одврати од териер. Исто како тебе ми вика, куче струја.
Азијат куче, може е одличен чувар, и верен на фамилијата и газдите, ама тоа е ретко мрзливо куче. Како да има забораено да лае. Кога ќе пројдам по улица, а има шарпланинец куче во нечив двор, портата ќе ја турне кучето. А азијатот, не мрда од куќата. Само плаши дека е големо на изглед, или па ова е некое мешанче, што поминало покрај азијат.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Tomce

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 550
    • ibiz.mk
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4993 на: 23 Мај 2024, 14:04:15 pm »
@bear
Јас имам Џек Расел,(сум чувал и големи и мали кучиња, Ротфајлер, Хаска, Волчјак, пудлици,...)
Џек е посебна раса по себе, сака да си се истрча, сака слобода, одличен е со деца.

Дворот ми е некаде вкупно 300 квадрати. Али често се иде во природа пуштен, и после тој 2-3дна е бајче.

За галама(сигурност) е 10ка, нема шансе некој да паркира кола пред капија, а он да не регистрира и најави, иако е скоро цело време позади куќа одма алармира. или пак некој капија да отвори. ЈОК



За помал двор или стан не га препорачувам. Освен ако не планираш да го шеташ барем еднаш дневно.

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 703
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4994 на: 23 Мај 2024, 14:18:21 pm »
@nikomil1 100квадрати не е малку за толкав пес? Јас 300квадрата за малечко куче мислам дека се малку.    ;D
Зборев денеска со еден дечко, не одврати од териер. Исто како тебе ми вика, куче струја.
Азијат куче, може е одличен чувар, и верен на фамилијата и газдите, ама тоа е ретко мрзливо куче. Како да има забораено да лае. Кога ќе пројдам по улица, а има шарпланинец куче во нечив двор, портата ќе ја турне кучето. А азијатот, не мрда од куќата. Само плаши дека е големо на изглед, или па ова е некое мешанче, што поминало покрај азијат.

ako ne go shetash kucheto bilo koj dvor e mal. generalno Luna (kuchkava moja) spie po cel den i da .. netipichno mrzliva e :) vo sekoj sluchaj golemite kuchinja se "pomrzlivi" od malite. ova mrzlivi zemi go so rezerva i so kako da kazam dvosmisleno znachenje... da dodeka e vo dvor nema da e kako na baterii da se dvizi i da se budalee, no ako ne go shetash redovno kje ti kopa dupki po dvorot. (ova mislam bilo koe kuche kje ti go pravi ako e po cel den samo). Dali kje e sharplaninec ili azijat i nema golema razlika vo pogled na laenje/buchnost zavisi od kucheto kako edinka. Ima i sharplaninci i azijati buchni..a ima i od dvete rasi tivki kuchinja.

Problemot so niv e shto generalno gi odgleduvaat malku nesalam lugje koi gi borat i namerno odat na agresivni kuchishta. Ovcharskite kuchinja vo princip treba da se smireni i stabilni i se teritorijalni kuchinja no da ne se "popaluvaat" mnogu mnogu  deka nekoj peshki pominal niz ulica. (posebno ne ako se toa komshii shto sekoj den istite lugje pominuvaat od tuka) imaat potreba da ispatroliraat niz maalo da proverat dali e se OK i posle toa kje dremat.

nie (jas i tatko mi) luna ja shetame 2 pati na den po okolu 2 km. eve ti edna slika da dobiesh pretstava kolku kje se iznaodish ako zemish kuche. ako e ubavo vremeto shetnjata ni e vo priroda po ridot i nivite. ako e so dozdovi do nivite da izodi po nuzda i posle po asfalt za da se razdvizi malku. vo princip da ne recham ama go patrolirame pola sopishte i e sovrsheno mirna (mrazi samo avtobusi i loshi kuchinja shto ja laat.. na koli i mirni kuchinja ne reagira)

https://ibb.co/hLCbG2C

za shto i da se odluchish gledaj da go pogodish chovekot smiren da ne gi deklarira svoite kuchinja kako "ostri" i "dobri chuvari" oti toa ne e za tebe definitivno. na krajot na kraistata i nekoe meshanche da zemish ako ti e kolku da zalae vo dvorot e skroz OK.

p.s. imash priroda okolu tebe za shetanje ili planirash po asfalt da shetash? (mene ich ne mi e prirodno da se shetam so kucheto po ulici)