Автор Тема: Адитиви со Д-р. djidji  (Прочитано 409234 пати)

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #360 на: 30 Декември 2011, 09:16:54 am »
кај да најдам кератек освен во Аутомакедонија?

Отсутен infected

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 402
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #361 на: 30 Декември 2011, 09:22:46 am »
јас ги имам користено и двете средства за чистење на мотор. со ол шлам.... треба да се поминат од 100 до 300км за да го исчисти моторот саглам, а препорачуваат околу 200км за да не нагриза  многу, а помалце од 100км нема да го има целосниот ефект. мотор клеан-от е едноставен многу, на загреан мотор се остава колата да поработи 10мин во лер и толку. Веројатно не шкоди и да се протурира малце. после кератекот и раат е чоек.

Џиџи мислиш дека може да се користи некое од овие средства ако има кератек веке во моторот? Да не го вади и сл... :)

Штом веќе си ги користел двете, кое е подобро ?

На различни автомобли ги искористив (Вектра Б и Астра Х) и мислам дека резултатот е ист. Само со едното има повеќе работа т.е. планирање.
Маршер го правеше сервисот на Вектрата и кажа дека мотор клеанот го направил џам моторот, додека пак астрата ја сервисирав во олипија моторс и немаше феедбек од нив, но пројдов 250км па веројатно и тој мотор бил џам сторен.

Отсутен infected

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 402
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #362 на: 30 Декември 2011, 09:22:58 am »
кај да најдам кератек освен во Аутомакедонија?

Макпетрол

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #363 на: 30 Декември 2011, 18:43:37 pm »
После скоро 2 месеца МОС 2 успешно го неутрализира звукот на варијаторот.



Видови адитиви и нивно делување.


« Последно менување: 31 Декември 2011, 09:06:29 am Cuore Sportivo »

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #364 на: 02 Јануари 2012, 19:47:56 pm »
Браво, баш ми е мило !!!

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #365 на: 02 Јануари 2012, 20:33:41 pm »
јас се приклучувам на корисниците на кератек ;D
мислам дека малце повеке турив ама ваљда не е страшно толку

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #366 на: 02 Јануари 2012, 22:21:19 pm »
Абе и две да ставеше немаше да е страшно освен ако не ти се уплашеше ќесето :)
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #367 на: 02 Јануари 2012, 22:24:18 pm »
Абе и две да ставеше немаше да е страшно освен ако не ти се уплашеше ќесето :)
хаха доста е едно, му препорачував на едно другарче да стави ама кутриот 9л масло има....

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #368 на: 03 Јануари 2012, 03:15:05 am »
300мл Кератек опслужува до 5 литри масло, што не значи дека ако се стави цело шише на помала количина ќе има штета. Јас го турив цело шише 300мл (на два пати) на отприлика 2.7 кила масло :)
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #369 на: 03 Јануари 2012, 08:01:46 am »
абе не дека ке има штета од помала количина ама претпоставувам ако сакаш резултат треба да ставиш онолку колку што пропишува. Ако ставиш помалку одколку што треба сигурно ке го нема тој ефект како да ставиш доволно

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #370 на: 03 Јануари 2012, 09:50:21 am »
јас се приклучувам на корисниците на кератек ;D
мислам дека малце повеке турив ама ваљда не е страшно толку
Така и треба, јас мојот кератек го купив уште пред една недела ама треба да го чекам мајсторот, да ми каже кога ќе има време, ама пред тоа да го ставам адитивот за чистење, да тркнам до Тетово на автопат, да извозам 100 км и после кератекот :)
>>>>><<<<<

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #371 на: 03 Јануари 2012, 09:54:53 am »
а добро кога ке испуштам масло на сервис нареден кератекот ке остане врзан за металните делови?? Колку што прочитав на кутивчето викаше до 50к километри делува ова.. тешко ми е да поверувам дека нема да истече

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #372 на: 03 Јануари 2012, 09:54:59 am »
абе не дека ке има штета од помала количина ама претпоставувам ако сакаш резултат треба да ставиш онолку колку што пропишува. Ако ставиш помалку одколку што треба сигурно ке го нема тој ефект како да ставиш доволно
Не верувам дека има врска количината на масло. Мислам дека така декларира производителот за да биде колку-толку idiot-proof и blonde-proof упатството за употреба. Јас мислам дека количината на Кератекот што треба да се стави зависи од тоа колкава површина на метал во моторот треба да врзе. Мислам дека едно пакување е доволно и за V8 мотор кој собира повеќе од 5л масло, само ќе му треба повеќе време да се врзе и подолго возење откако ќе се стави адитивот.

а добро кога ке испуштам масло на сервис нареден кератекот ке остане врзан за металните делови?? Колку што прочитав на кутивчето викаше до 50к километри делува ова.. тешко ми е да поверувам дека нема да истече

Да, затоа не треба кератекот да се става непосредно пред менување на маслото за да има време да се врзе.

Отсутен infected

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 402
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #373 на: 03 Јануари 2012, 10:22:13 am »
Браво, баш ми е мило !!!

Џиџи де погледни на претходната страна (бр.24) има едно прашање од мене до тебе што мислам дека и другите би ги интересирало :)

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #374 на: 03 Јануари 2012, 11:40:10 am »
Цитат

Џиџи мислиш дека може да се користи некое од овие средства ако има кератек веке во моторот? Да не го вади и сл... :)

Нема да го испере и кератекот, заради фактот што истиот е хемиски инертен, како и дека не се наоѓа во јонска туку атомска состојба, па така всушност физички е нанесен над металот.