Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1755792 пати)

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5400 на: 03 Ноември 2017, 14:18:16 pm »
Многу штедите од тоа течноста да ја ебам, ја а заврне само шприцам ...

Отсутен Ученик

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 524
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5401 на: 03 Ноември 2017, 14:51:45 pm »
Иам 2 прашања :) :

1. Како беше рецептот за раствор алкохол + вода што го користите преку зима за одмрзнување прозори на колите ?

2. Откако ја видов конверзијата на Прч со ксенон на неговиот Меган, сакам да го напраам истото и ја. Се работи за истото возило. Но, од она што досега добив како информација на места кај што побарав е само негативен одговор со нагласок дека фар се зема само од познат човек (?). Додека потрагата трае, ако знаете некој да продава фабрички ксенон, по прифатлива цена, би ве замолил да споделите небитно дали по порака или тука.

Фала :)

Отсутен stavrov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 509
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5402 на: 04 Ноември 2017, 13:30:34 pm »
Другар има проблем со антифризот на Голф 5 1.9 па ако може некој да предложи совет. Во вожња му светнува сијаличка за антифриз и кога ќе ја отвори хаубата нивото на антифриз е на минимум. Кога ќе ја отвори капачката нивото повторно се крева на максимум што може да биде проблемот?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5403 на: 04 Ноември 2017, 13:37:01 pm »
Кај многу коли капачето служи и како регулатор за притисок во системот. Нека проба прво капаче да смени.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен stavrov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 509
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5404 на: 04 Ноември 2017, 13:49:28 pm »
Кај многу коли капачето служи и како регулатор за притисок во системот. Нека проба прво капаче да смени.
Пробано е и со друго капаче и пак е исто. И другото капаче беше од Голф 5 користено.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5405 на: 04 Ноември 2017, 14:16:30 pm »
Е па тогаш, со среќа рамнење глава  :-X Тоа е мојот сомнеж.. Нека отвори и нека гледа дали се појавуваат меурчиња во садот. Кај нас не знам дали некој испитува издувни гасови во течсноста за ладење, што е сигурен знак на пробиен дихтунг на глава....
На палење, на ладно дали му се појаува мало више бели дим од ауспух?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5406 на: 04 Ноември 2017, 14:31:12 pm »
Акое деклата/дихтунгот т.е. заптивката нели антифризот ќе биде како валкан, темен, мрсен, на казанчето ќе има наслаги  од нечистотии... ?
Инаку ако сеиспостави дека диџтунгот(заптивката), колку што имам гледано, што поскоро менувај го, пошто каде што е оштетен ќе почне и деклата(главата) да ја гризе...

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5407 на: 04 Ноември 2017, 14:36:20 pm »
Уствари, прво нека стави антифриз до макс но не повеќе од макс (на ладно), па после да видиме дали ќе паѓа под мин. :) Да не отвара глава само заради совет од форум :D Исто така, нека провери и некое црево од/до хладњак да не му се дуе повеќе него што треба, може и некое гумено црево да е.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5408 на: 04 Ноември 2017, 14:54:45 pm »
Да да обвезно стручна проверка, не одма отварај мајсторе :)

Отсутен mambo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 77
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5409 на: 04 Ноември 2017, 15:13:18 pm »
Иам 2 прашања :) :

1. Како беше рецептот за раствор алкохол + вода што го користите преку зима за одмрзнување прозори на колите ?

2. Откако ја видов конверзијата на Прч со ксенон на неговиот Меган, сакам да го напраам истото и ја. Се работи за истото возило. Но, од она што досега добив како информација на места кај што побарав е само негативен одговор со нагласок дека фар се зема само од познат човек (?). Додека потрагата трае, ако знаете некој да продава фабрички ксенон, по прифатлива цена, би ве замолил да споделите небитно дали по порака или тука.

Фала :)
http://net.hr/auto/vijesti/brzo-i-jednostavno-evo-kako-odletiti-stakla-na-automobilu/

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5410 на: 04 Ноември 2017, 15:20:48 pm »
Ne se gleda videoto...

Отсутен DRASH

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 19
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5411 на: 04 Ноември 2017, 15:23:04 pm »
zdravo decki da ne ima nekoj informacija kaj da najdam motor za opel astra h 2005 god so 1.7 isuzu motor 74 kw 101 ks dizel ?

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5412 на: 04 Ноември 2017, 15:33:30 pm »
servis ETO, sproti brikolaz, другиот е накај шипад отпадон, ако знае некој по тачно да ти објасни, не можам да се снајдам на гугл мапс.
Да се повозиш те-гв (гостивар не гевгелија) успат, несакајќи ќе најдеш 10-тина отпади. ако разбараш и повеќе, па од тилкуотпади ќе се најде белким еден мотор соодветен. Е сега цел ден ќе го утепаш, а овие што се ето и тој после шипад по веројатно е да имаат.

Отсутен antibiotic1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 291
  • МАЗДАШ
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5413 на: 05 Ноември 2017, 16:53:08 pm »
Дали може помош за заменска лед сијаличка за оваа w21w.
Кај мазда 3 тоа е димензијата за сијаличката што е за рикверс/паркирање.

Кога ставив сензори, кои ги врзав за жицата што носи струја до оваа сијаличка , приметив дека за брзо изгоре.
Ај вика може дотрајала земав друга, за 1 ден и оваа чурна.
Со мултиметар зимам мерам гледам кога титкаат сензорите т.е кога јадат струја, волтажата паѓа на 8.
Е сега викам да земам лед ваљда тоа е решение, па сакам да ми предложите од ebay некоја добра замена пошо нели ги има еден куп разни модели видови такви онакви а баш не ми се јасни.
Old Mazda's never die, they just get faster.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5414 на: 05 Ноември 2017, 17:13:53 pm »
Оем-от какви се?
какви сензори стави?