Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1859223 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #3090 на: 08 Ноември 2016, 00:40:16 am »
Некогаш не е до тоа. Јас секојдневно користам рачна, на 166 сменив сајли само што ја земав. Втората зима пак си се сјебаа...Ефтини беа, је*и га, за оригинални ќе требаше да чекам да нарачаат од АутоСК. А за цената да не зборам:) Така да, не е само до користењето, туку и до ѓубрето што се носи кај нас :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #3091 на: 08 Ноември 2016, 00:55:52 am »
Ретко се користи... Пред 2/3 месеци му ставив уље (моторно) и ок си беше до пред 1 недела..

Него што се користи општо за подмачкување ? двотактол ?
Сакам и на фиќото да подмачкам сајли едно друго, сиротото 5 години така стои... пред 1 година го провозев и толку беше, чека подобри денови :)

Отсутен Mercury

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 799
  • Т(д)ркач
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #3092 на: 08 Ноември 2016, 11:17:41 am »
Колата ја купив со кука.Еден ме удри од назад,фала богу да не беше куката браникот партал ќе ми го направешеЕвро кука е.Вчера пробав да ја извадам неќе.Ја прснав со ВД неќеше пак,на крај и чеканот и го удрив пак неќе да  излезе.А не е заварена.Чаре како да ја извадам или да си ја возам така,ама ја нема пишано во сообраќањата или нема потреба

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #3093 на: 08 Ноември 2016, 11:37:48 am »
Мислам дека треба и атест да имаш за кука. Башка, имаше нешто специфично во врска со незгода, кога едното возило има кука, али да бидам искрен, немам детали во врска со истото. Можда некој со повеќе познавање на проблематиката ќе се јави да каже.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #3094 на: 08 Ноември 2016, 11:43:43 am »
Ретко се користи... Пред 2/3 месеци му ставив уље (моторно) и ок си беше до пред 1 недела..

Него што се користи општо за подмачкување ? двотактол ?
Сакам и на фиќото да подмачкам сајли едно друго, сиротото 5 години така стои... пред 1 година го провозев и толку беше, чека подобри денови :)

Си видел моторно уље покапано по мотор, кога ќе се измеша со прљавштини од патот како изгледа, и колку тешко се вади ако случајно се решиш да переш мотор?

Ете затоа не се мачкаат делови што се изложени на надворешни услови со моторно уље. :)

Ако сакаш да ги спасиш сајлите, ќе пробаш да ги обезмастиш со brake cleaner, и после ќе ги подмачкаш со маст. Или ќе ги смениш. :)

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #3095 на: 08 Ноември 2016, 12:49:52 pm »
Колата ја купив со кука.Еден ме удри од назад,фала богу да не беше куката браникот партал ќе ми го направешеЕвро кука е.Вчера пробав да ја извадам неќе.Ја прснав со ВД неќеше пак,на крај и чеканот и го удрив пак неќе да  излезе.А не е заварена.Чаре како да ја извадам или да си ја возам така,ама ја нема пишано во сообраќањата или нема потреба
Земи поголем чекан токмак асолен и ке излези или куката или комплет. ;D

Цитат
Мислам дека треба и атест да имаш за кука. Башка, имаше нешто специфично во врска со незгода, кога едното возило има кука, али да бидам искрен, немам детали во врска со истото. Можда некој со повеќе познавање на проблематиката ќе се јави да каже.
Треба да имаш атест за кука,и кога не се користи куката односно кога не влечеш приколка треба да ти биди извадена.Во овој случај Меркури е крив (изгледа) пошо не влечел приколка ама незнам каква одговорност треба да сноси.Дали имаше казна за тоа или нешто друго не сум сигурен.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен zvonkog

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1063
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #3096 на: 08 Ноември 2016, 15:14:31 pm »
нека прочепка некој по законите. ја колку што знам доколку не влечеш приколка, куката мора да биде отстранета, ако настане судар и штета предизвикана поради куката, па плус без атест, дупло го лапа тој „невиниот“.....ама најубаво да се провери.

Отсутен ace_banja89

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 58
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #3097 на: 08 Ноември 2016, 16:07:11 pm »
Каде се наоѓа петиот автотмат на Фиат Пунто мк2

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #3098 на: 08 Ноември 2016, 17:03:19 pm »
Oди пo цевките зaдни зa глицерин и ќе гo нaјдеш. Верoјaтнo. Не ти кoчи рaмнoмернo или ти кoчaт зaдните вo истo време сo предните?

sent from Tapatalk


Едит, тресaм глупoсти, мoже дa се и нa глaвниoт кoчен цилиндер.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #3099 на: 08 Ноември 2016, 17:23:01 pm »
Каде се наоѓа петиот автотмат на Фиат Пунто мк2

http://www.fiatforum.com/punto/345795-removing-brake-compensator.html

Еве во оваа тема, надоле, има слики од локацијата на петиот цилиндер.

Отсутен Mercury

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 799
  • Т(д)ркач
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #3100 на: 08 Ноември 2016, 17:27:20 pm »
Колата ја купив со кука.Еден ме удри од назад,фала богу да не беше куката браникот партал ќе ми го направешеЕвро кука е.Вчера пробав да ја извадам неќе.Ја прснав со ВД неќеше пак,на крај и чеканот и го удрив пак неќе да  излезе.А не е заварена.Чаре како да ја извадам или да си ја возам така,ама ја нема пишано во сообраќањата или нема потреба
Земи поголем чекан токмак асолен и ке излези или куката или комплет. ;D

Цитат
Мислам дека треба и атест да имаш за кука. Башка, имаше нешто специфично во врска со незгода, кога едното возило има кука, али да бидам искрен, немам детали во врска со истото. Можда некој со повеќе познавање на проблематиката ќе се јави да каже.
Треба да имаш атест за кука,и кога не се користи куката односно кога не влечеш приколка треба да ти биди извадена.Во овој случај Меркури е крив (изгледа) пошо не влечел приколка ама незнам каква одговорност треба да сноси.Дали имаше казна за тоа или нешто друго не сум сигурен.
Ми го направија браникот барем :) Ама тој шо ме чукна беше пијан земја-земја,па уште полиција да викневме и толку ќе беше :)

Отсутен slavjanski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 97
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #3101 на: 08 Ноември 2016, 19:04:19 pm »
Имaм пунтo сo бaндaжи 4*98 гoлеминa нa штрaф е сегa нaјдoв други aмa се 4*100 дaли мoже дa се нaмoнтирaaт oвие???

Отсутен darkomic

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 382
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #3102 на: 08 Ноември 2016, 20:08:46 pm »
Колата ја купив со кука.Еден ме удри од назад,фала богу да не беше куката браникот партал ќе ми го направешеЕвро кука е.Вчера пробав да ја извадам неќе.Ја прснав со ВД неќеше пак,на крај и чеканот и го удрив пак неќе да  излезе.А не е заварена.Чаре како да ја извадам или да си ја возам така,ама ја нема пишано во сообраќањата или нема потреба
Земи поголем чекан токмак асолен и ке излези или куката или комплет. ;D

Цитат
Мислам дека треба и атест да имаш за кука. Башка, имаше нешто специфично во врска со незгода, кога едното возило има кука, али да бидам искрен, немам детали во врска со истото. Можда некој со повеќе познавање на проблематиката ќе се јави да каже.
Треба да имаш атест за кука,и кога не се користи куката односно кога не влечеш приколка треба да ти биди извадена.Во овој случај Меркури е крив (изгледа) пошо не влечел приколка ама незнам каква одговорност треба да сноси.Дали имаше казна за тоа или нешто друго не сум сигурен.
Ми го направија браникот барем :) Ама тој шо ме чукна беше пијан земја-земја,па уште полиција да викневме и толку ќе беше :)
Кука мора да ти биде атестирана и пишана во сообраќајната. Јас мојата ја купив исто така со кука т.е со држач за кука, куката претходниот газда си ја извадил ама во сообраќајната ми стои дека возилото има кука.

Отсутен Mercury

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 799
  • Т(д)ркач
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #3103 на: 09 Ноември 2016, 17:55:28 pm »
Колку кошта атестот?

Отсутен howitz

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2273
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #3104 на: 10 Ноември 2016, 08:03:27 am »
Се слуша метален удар кај десната страна на колата, не е тропкање, туку удар. Спони и стабилизатори лани сменив, што би можело да биде ?
Ударот знае да биде и на рамен убав асфалт, не само на дупки.
За вкусови не се расправа, по нив се плука.