Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1766918 пати)

Отсутен grandemiki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 272
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #75 на: 14 Март 2015, 15:18:32 pm »
Decki shofershajbnata mie puknata malku od kamce ama osigurani mi sa staklata kako ide postapkata da mi ja smena treba da idem u osiguritelnata kompanija i tamu ja menjavaa?

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6300
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #76 на: 14 Март 2015, 15:23:54 pm »
И кај мене на комбето пукна шофершајбната.. Регистрацијата изминува на 20ти месецов, стаклата не се осигурани..
Сега што можи да се направи ?

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #77 на: 14 Март 2015, 19:44:18 pm »
во кичево... ако ти замижат некако... па одкако ке регистрираш, почекај 1 месец па рекламирај.... значи види си колку ти е осигурањето, а колку шофершајбната...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6300
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #78 на: 14 Март 2015, 20:08:34 pm »
абе не е сол направена шофершајбната, долу кај бришачите манато е и 3/4  пукнатини има, ама мислам дека ќе се прошират..
Нова не би требало да е скапа, не е ни тонирано, нема и некој облик, а на старо нема шанси да најдам...

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20608
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #79 на: 15 Март 2015, 03:21:52 am »
Decki shofershajbnata mie puknata malku od kamce ama osigurani mi sa staklata kako ide postapkata da mi ja smena treba da idem u osiguritelnata kompanija i tamu ja menjavaa?

Најдобро да прашаш во осигурителната компанија кој им е принципот на работа.

Би претпоставил дека треба да отидеш да ја смениш, па со потврда за платена сума (фактура или што знам, некаков пишан документ) да отидеш во осигурителната и да побараш да ти ја надоместат таа сума. Друга варијанта, е да отидеш директно во осигурителната, они да ти кажат со кои сервиси имаат соработка, па може ќе поминеш уште полесно, без натегање со фактури, гарантни писма и слично.

Сепак би ти препорачал да се информираш кај што ти е осигурена колата.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Pistorij

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 985
  • ECU rejected...
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #80 на: 15 Март 2015, 09:28:48 am »
Decki shofershajbnata mie puknata malku od kamce ama osigurani mi sa staklata kako ide postapkata da mi ja smena treba da idem u osiguritelnata kompanija i tamu ja menjavaa?

Најдобро да прашаш во осигурителната компанија кој им е принципот на работа.

Би претпоставил дека треба да отидеш да ја смениш, па со потврда за платена сума (фактура или што знам, некаков пишан документ) да отидеш во осигурителната и да побараш да ти ја надоместат таа сума. Друга варијанта, е да отидеш директно во осигурителната, они да ти кажат со кои сервиси имаат соработка, па може ќе поминеш уште полесно, без натегање со фактури, гарантни писма и слично.

Сепак би ти препорачал да се информираш кај што ти е осигурена колата.

Така некако.

На службенава кога пукна малце, со колата бев до Осигурителнава, тамо еден ја сликаше шофершајбната, зимаа информации кога како се десило, па отидов до Новус, ја сменија.
И фактурата им ја доставив на Осигурителнава.

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6300
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #81 на: 15 Март 2015, 19:45:12 pm »
Прееска приметив на клиото во задниот ќош платноно на кровот е малце одлепено, околу 5цм во ширина. После платното има нешто како сунѓер. Баш на тоа место чистев со пулимакс, ваљда од тоа е одлепено..

Има нешто спас за ова ? што да му правам ?

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7600
  • Плинаш!!!
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #82 на: 15 Март 2015, 19:54:21 pm »
Спасот е да го прелепиш цело од поново. Не го рчкај со раце каде што е одлепено за да не се прошири.

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6300
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #83 на: 15 Март 2015, 19:57:40 pm »
Абе за толку малку да го ваѓам целото ? Сигурно има некоја по безболна варијанта.. Читав некаде со шприц некако да се нанесе лепак ?

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7600
  • Плинаш!!!
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #84 на: 15 Март 2015, 20:24:00 pm »
Нема шанси. Во една опел вектра пробувавме, ама џабе и на крај го извадивме цело и го прелепивме со нов штоф.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14073
  • Пудингот на шоферството
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #85 на: 15 Март 2015, 21:01:10 pm »
Не е толку страшно можи да го залепи,а и да неможи ионака треба некогаш да го прави цел кров,така да ако проба ништо не губи,јас мислам дека ке збрка работа со лепење.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1826
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #86 на: 15 Март 2015, 22:33:45 pm »
Decki shofershajbnata mie puknata malku od kamce ama osigurani mi sa staklata kako ide postapkata da mi ja smena treba da idem u osiguritelnata kompanija i tamu ja menjavaa?

Пред било што да чепнеш, обавезно прво во осигурителната компанија, они ќе ти кажат што и како понатака.

Отсутен Monter

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 48
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #87 на: 16 Март 2015, 21:14:16 pm »
Би сакал доколку има некој да знае дали во компресор за клима има и некое уље што се користи за подмачкување или само фреон се става пошто целата е облеана со течност жолтеникава прозирна и сега еден мајстор вика дека може истата да се поправи некој симеринг бил а друг ми вика дека е фреонот истечен?

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #88 на: 16 Март 2015, 21:45:47 pm »
има уље во компресорот... да, жолтеникав е... ако е семеринг има шанси да се поправи...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Pistorij

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 985
  • ECU rejected...
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #89 на: 22 Март 2015, 11:17:17 am »
работи денес Хубо?