Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1889324 пати)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13380 на: 29 Март 2024, 14:31:01 pm »
Морам повторно да "интервенирам", тоа со горивото и октаните е само мит.

Во спротивно бензинот во колата на татко ми ќе беше претворен во еликсир за долг живот после пола година чмаење.
Ене го вчера си запали и мука нема, ама колата не е на плин за да го ебе орото.

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1767
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13381 на: 29 Март 2024, 14:39:32 pm »
Со закон треба да се забранат плинарите и да сносат одговорност се започна пред едно 15тина години кога еден "професор" од машински и негов брат почнаа со овој бизнис, упропастија премногу коли скратија животни векови/на многу коли и си имат стално пациенти кои ги дерат до кожа се надевам тоа зло ке се искорени и луѓето ке се освестат дека со плин нема да уштедат апсолутно ништо !!

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1767
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13382 на: 29 Март 2024, 14:46:12 pm »
Жал ми е за дечкото фотографот од вчера што го објасни проблемот со  плинот/ментално го уништи човекот да не знаеш дали ке запали коа ке седнеш во нејзе дали ке трокира влече и етц ја не знам со кој памет јбг годините прават свое никогаш кола не сакам да видам на плин или да возам пре пешки ке одам никад да не седнам у кола на плин не возам да  се посерам на плинот , да не видам плин пред очи а камоли кола. тоа чуство никогаш нема да го заборавам таа патња кога ме шалтаа расплињача ,струјар механичар море колку сум колнел таман ке наштелуе наутро не сака да запали те ке запали трокира не влече , те бендех мендекс  упропастија кола човече , коли упропастија со тие плинови мамето нивно кај душата ке им оди еј ке стигнат сите тие плинари клетви од луѓето таа патња човече. 2024 година да човек со сиот разум при еден куп достапни фрее информаци во сите сегменти и сфери вози кола на плин или вгради плин да се вози тоа е F симптом од дијагнозите и тука нема помош ни жалење!!!

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5405
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13383 на: 29 Март 2024, 15:02:21 pm »
Морам повторно да "интервенирам", тоа со горивото и октаните е само мит.

Во спротивно бензинот во колата на татко ми ќе беше претворен во еликсир за долг живот после пола година чмаење.
Ене го вчера си запали и мука нема, ама колата не е на плин за да го ебе орото.
Нема проблем, незнам ко така зошто постојат различни бензини, Сите со салам спортски возила бека тураат 95че, и кога че му излегува чек енџн на секое и да не прима, друго место нека баат.
И за мојата цел свет со истиот мотор истата мака ја има, све ненормални се изгледа.
Колата на татко ти е од времето Тито ко клецкаше уште, со карбураторче и компресија 0, да се измочаш во резервоарот ќе работи, оти е за тоа напраена, да оди и на 86ка и на моч стоена.
И јас го палам пухот со бензинот од пред 5-6 години внатре, гајле нема на прво пали ..
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5405
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13384 на: 29 Март 2024, 15:08:16 pm »
НЕ ти е лесно  и тебе џимни гледам, кузни која шифра ти е упутот пишан спрема постовиве.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13385 на: 29 Март 2024, 18:00:47 pm »
Морам повторно да "интервенирам", тоа со горивото и октаните е само мит.

Во спротивно бензинот во колата на татко ми ќе беше претворен во еликсир за долг живот после пола година чмаење.
Ене го вчера си запали и мука нема, ама колата не е на плин за да го ебе орото.
Нема проблем, незнам ко така зошто постојат различни бензини, Сите со салам спортски возила бека тураат 95че, и кога че му излегува чек енџн на секое и да не прима, друго место нека баат.
И за мојата цел свет со истиот мотор истата мака ја има, све ненормални се изгледа.
Колата на татко ти е од времето Тито ко клецкаше уште, со карбураторче и компресија 0, да се измочаш во резервоарот ќе работи, оти е за тоа напраена, да оди и на 86ка и на моч стоена.
И јас го палам пухот со бензинот од пред 5-6 години внатре, гајле нема на прво пали ..
Глупости на квадрат, напротив, тие со карбураторче се поосетливи на 86 октани, тоа вентилите штракаат ко ненормални.
А овие модерниве на плин што ги возите секако палат на бензин и возат на бензин се до достигнување потребна температура, па така сигурно не мувлосало горивото па да трокира, па се морало 100 октани, демек поквалитетно...
А плинот супер квалитетен пошто 100-110 октани, зошто и на него ти трокира.

Кажи си дека си ја издувал на 4-5000 вртежи, а не овакво гориво, онаков адитив.

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5534
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13386 на: 29 Март 2024, 18:03:49 pm »
Пукање+адитив. Најдобро искуство имам со 98ка од Лукоил иако многу ми препоеачуваат 100ка од Макпетрол (скарани сме со нив хахаха).
Ликви Моли навистина добри адитиви прави.

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2678
  • Слобода или смрт
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13387 на: 29 Март 2024, 18:42:08 pm »
Морам повторно да "интервенирам", тоа со горивото и октаните е само мит.

Во спротивно бензинот во колата на татко ми ќе беше претворен во еликсир за долг живот после пола година чмаење.
Ене го вчера си запали и мука нема, ама колата не е на плин за да го ебе орото.
Нема проблем, незнам ко така зошто постојат различни бензини, Сите со салам спортски возила бека тураат 95че, и кога че му излегува чек енџн на секое и да не прима, друго место нека баат.
И за мојата цел свет со истиот мотор истата мака ја има, све ненормални се изгледа.
Колата на татко ти е од времето Тито ко клецкаше уште, со карбураторче и компресија 0, да се измочаш во резервоарот ќе работи, оти е за тоа напраена, да оди и на 86ка и на моч стоена.
И јас го палам пухот со бензинот од пред 5-6 години внатре, гајле нема на прво пали ..

Јас поминав некои 50к на 100ка бензин. Последниве 10к ги терам на 95ка. Апсолутно никаква разлика не осетив.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10363
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13388 на: 29 Март 2024, 18:52:43 pm »
Pojdi mak plin

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13389 на: 29 Март 2024, 18:53:36 pm »
Жал ми е за дечкото фотографот од вчера што го објасни проблемот со  плинот/ментално го уништи човекот да не знаеш дали ке запали коа ке седнеш во нејзе дали ке трокира влече и етц ја не знам со кој памет јбг годините прават свое никогаш кола не сакам да видам на плин или да возам пре пешки ке одам никад да не седнам у кола на плин не возам да  се посерам на плинот , да не видам плин пред очи а камоли кола. тоа чуство никогаш нема да го заборавам таа патња кога ме шалтаа расплињача ,струјар механичар море колку сум колнел таман ке наштелуе наутро не сака да запали те ке запали трокира не влече , те бендех мендекс  упропастија кола човече , коли упропастија со тие плинови мамето нивно кај душата ке им оди еј ке стигнат сите тие плинари клетви од луѓето таа патња човече. 2024 година да човек со сиот разум при еден куп достапни фрее информаци во сите сегменти и сфери вози кола на плин или вгради плин да се вози тоа е F симптом од дијагнозите и тука нема помош ни жалење!!!
На две коли возев плин, на едната јас во вградив, другата со плин ја купив.
Се уштедува за уштеденото да го фукнеш по сервиси.
Ете, можеби не све, така да сума сумарум навистина се уштедува.
Ама во животот никогаш толку често не сум отварал хауба како со плинот.
Среќа на време се свестив и се спасив од белење коса ;D

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1767
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13390 на: 29 Март 2024, 21:57:59 pm »
Така е бато врзај реп и прави плетеница сеа,  а не по турска да фрлаш пари од плинот две бељи

Присутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1782
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13391 на: 30 Март 2024, 14:30:27 pm »
Како може да дознаам кој амортизери биле од фабрика ставени кај мене на б класава гледам задните кјб се предните не можам да видам некој сугестија?

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13392 на: 30 Март 2024, 15:14:26 pm »
Како може да дознаам кој амортизери биле од фабрика ставени кај мене на б класава гледам задните кјб се предните не можам да видам некој сугестија?

Bilstein.

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1602
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13393 на: 31 Март 2024, 19:48:38 pm »
Ајде да почнеме со барање на недостатоци на колата. Не чита сообраќајни знаци оти Македонија не е поддржана WTF?!?!? Знаци, се знаци... Друга работа, нема андроид ауто, ни со кабел, ни безжично и има стари мапи...

Каде може овие работи да се средат, Dog, Autocoding, DIY?

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54933
  • Махер
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13394 на: 31 Март 2024, 20:05:42 pm »
Redrive нели тоа работеа?