Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1755875 пати)

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8143
  • Малерозен дрводарец
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10140 на: 24 Август 2021, 01:26:31 am »
Де бре, стопанката, почекај го барем Ниџо до утре :)

Поштуем експеримент, ама барем во работни часови, а не среде ноќ! :D
Потлачени!

Џаба радите, нече вас платити!

Отсутен Metuzalem

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 26
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10141 на: 24 Август 2021, 02:14:53 am »
Среде ноќ се мои работни часови.  ;D

Сега врти на 13,0 - 13,1 V по неколку пати во секунда. Од една страна ми влева надеж што напонот падна на очекуваното, од друга страна ме нервира што толку брзо ги менува и не се стабилизира.

Edit: Опаѓа, беше стабилно на 13,0, па стабилно на 12,9. Индикаторот на полначот цело време вика дека полни.




« Последно менување: 24 Август 2021, 04:45:24 am Metuzalem »

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2153
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10142 на: 24 Август 2021, 07:50:15 am »
И да го наполниш акумулаторот, ќе поработи ден-два и толку. Колку е стар акумулаторот?
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14069
  • Пудингот на шоферството
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10143 на: 24 Август 2021, 07:59:40 am »
Акумулаторот ти е понестабилен  од Црпнатиот. ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10144 на: 24 Август 2021, 09:29:13 am »
За 2000ден ќе изгиниш дома.  ;D

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 646
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10145 на: 24 Август 2021, 11:23:23 am »

Дали на акумулаторот од следната слика треба да му се дотури дестилирана вода?

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Zavisi kolku sakash da burichkash po nego... duri i ako e "zapechaten", mozish kaj tie kapachinjata da napravish dupka i da proverish kolku voda ima. ako fali doturi destilirana (golema e shansata da fali oti imaat oddushok i preku nego "isparuva" t.e. izleguva gas vodorod koga go polnish.


По половина саат го проверувам и си ѕвонка, си полни, беше на 13,2 волти, по уште пола саат е на 13,6 волти... И полначот и жиците и клемите и акумулаторот ладни како камен (на допир).

Се разбира, кога (ако) го наполни, ќе го проверам со два волтметри + оставање 24 саати да видам дали (колку) ќе испразни... Немам премногу надеж затоа што многу брзо го наполни до тука, ама ќе видиме.

Spored ova shto go kaza deka za pola saat se napolnil mislam deka ti e MNOGU sulfatiziran akumulatorov. Ne e nishto strashno za polnenje, AMA ako dolgo stoel prazen sigurno e sulfatiziran i ke treba edno dobri 24-48 chasa da go "przhish" bez garancija deka ke se vrati vo zivot. Problemot ne e polnenjeto tuku kapacitetot. Ako prethodno bil 44A/h sega mozebi e padnat na 10-20 ili 30 (najdobro ke znaesh ako go testirash shto ne mislam deka vredi za volku malechko akumulatorche)

Sepak ako si radoznal mozhish da go prikachish na potroshuvash koj konstantno ke vleche da recheme 4A struja i da vidish dali ke izdrzhi 10h bez da padne ispod 11.5V naponot odnosno da vidish kolku chasa ke tera so taa konstantna struja pa posle prosta matematika XA * Yh = rezultatot ti e kolku kapacitet ke ima.

I posle toa cel proces na polnenje/desulfatizacija povtorno :) Jas lani si igrav vaka so stariot akumulator od poloto i ne mu pomognav mnogu (ama akumulatorot e 15 godini star) no sepak mi brka rabota kako pomoshen koga treba da go otkacham toj od mercedesot bez da izgubam napon i bez da moram da se matkam so reseti. (KOJ probal znae...W211 imaat akumulator vo bagaznikot i ako nemash kabli uzasno e zeznato da ja otvorish kolata i da dojdesh do mestoto na akumulatorot ama toa e druga tema)

Spomna deka imash smart charger od lidl, pa golema e verojatnosta da ima nekoja opcija za desulfatizacija...poigraj si ako sakash. ako ne zaboravi se pogore, parite v dzeb i trk do prodavnica pa pishi so shto si se podnovil :)

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1964
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10146 на: 24 Август 2021, 11:35:16 am »
Најубаво консултирај се со некој што се разбира и занимава со акумулатори. Да не направиш дупка во ѕидот, или недај боже некој немил настан.
Се надевам не сте виделе како пука акумулатор, исто како бомба.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8067
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10147 на: 24 Август 2021, 12:55:10 pm »
Кој бренд за дихтунзи да го одберам:

Reinz
Ajusa
Glaser

?

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk


Отсутен IdeuX

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 762
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10148 на: 24 Август 2021, 13:41:42 pm »
И Ajusa и Victor Reinz се добри. Третите не ги знам, не сум ги монтирал.

Јас би земал Victor Reinz.

Отсутен dbl.dzo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1831
  • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10149 на: 24 Август 2021, 13:52:07 pm »
@pirat_07 Дихтунг - Victor Reinz дефинитивно, најмногу го препорачувам. Силикон за дихтунг - подалеку од Victor Reinz.

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8067
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10150 на: 24 Август 2021, 14:11:05 pm »
Благодарам.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk


Отсутен Metuzalem

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 26
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10151 на: 24 Август 2021, 15:19:36 pm »
Благодарам за одговорите. Да, нема да имам доверба дека нема да ме остави на пат, значи нов.

Јас се надевав на десулфатизацијата од полначот, но сепак многу време стоел (јас мислев 2 месеци, тоа биле повеќе од 4).

Иначе уште стоеше на 12,9 и демек се полнеше. Го исклучив на пет минути, падна на 12,3. По три минути полнење е на 12,8.

@nidzzo Правите старо за ново?

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4715
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10152 на: 24 Август 2021, 16:38:04 pm »
Препорака за мајстор за Тојота дечки? Имав еден во Ѓорче ама фатил џаде за Швецка.
Некој?


Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2916
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10153 на: 24 Август 2021, 19:00:09 pm »
Кој изработува сајли низ Скопје? Ми треба конкретно за клапната за усмерување на воздух од отворите на климата.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk


Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5073
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10154 на: 24 Август 2021, 23:22:49 pm »
Дали за Велосипед со помошен мотор треба сообраќајна или се смета како велосипед и нетреба никаков документ. Го најдов законот во кој стои : возило со погон на педали кое може да има мотор со внатрешно согорување не поголем од 49цц... Јас за мојот немам документ сообраќаен освен купопродажен договор од дедо ми од 1957ма и сервисна книшка е истиот. Дома не памтат да имал некогаш табличка моторот.. Истиот има педала на кој може да се вози на педалање и мотор од 49цц
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Да се самоцитирам, прееска врвев покрај технички и влегов да прашам со слика од моторот со све. Терав инает дека по толкуваниот закон имам погон на педала,катадиоптри помалце од 50цц итн, му викам на тој во канцеларија значи припаѓам во Велосипед со помошен мотор... Да ми вика припаѓаш.Јас готово убеден му велам значи не треба сообраќајна ко така.  Е тука ми вели грешка си, ај уште еднаш прочитај првата реченица...   Еве го цел зајеб... 

Велосипед со помошен мотор е ВОЗИЛО, тука ме застана, штом е возило е подлежно по закон на сообраќајна..Пак се  инаетев бидејќи има еден куп велосипеди со акомулатор на багаж и тротинети и никој не ги есапи.. Уствари сите треба да имаат сообраќајна и остало,само шо не се нашло џандар писмен да го толкува законот.. Иначе по закон со самиот збор ВОЗИЛО сите можи да го јадиме.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html