Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1755839 пати)

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5985
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10050 на: 11 Август 2021, 15:58:23 pm »
@Leonid

Леле, брат, мислите ми ги читаш.

Доаѓа на автомобилски форум, бара совет за сервис. Му кажуваат, далеку му било (пази, во ист град). Другите членови, другарски почнуваат да го дупат, се "курчи". На автомобилски форум, колата му била за "од А до Б".

45 поста на форумов, 38 му се прашања, 1 оглас и 6 расправање со други членови.

Ќе седел уше 6-7 месеци во "вукојебинава". А бе, уште денес оди си. Лесно е да плукаш и да станеш да си одиш, а не правиш ништо да промениш нешто, само кукаш. Ние не умревме тука што останавме, живи сме уште.

Сите знаете таму како треба и таму сте "китки". Ама, кога ќе дојдете тука, не знаете кај терате.

Не, ти си типично "македонче". Од 2017-та си член на форумов, само гледаш да го искористиш за твое добро. Со што придонесе овие 4 години дур си член за форумов? Не, само го цедиш, и ќе станеш да си одиш откако ќе ти се накриви.

Матрикс гледан ти е? Вирус знаеш што е? Убаво е опишан твојот kind во филмот.

Отсутен BildeR

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 46
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10051 на: 11 Август 2021, 16:02:15 pm »
Имаш официјален сервис за Рено, оди си таму се по пропис ќе си завршиш,ваљда и кафе ќе те напијат и ќе си платиш шо треба.
Лошо искуство со дијагностика, цел ден дремеше колата кај нив, променија сензор, на автопат пред Велес пак влезе во сејф мод и не уклучуваше турбото.
На крај испадна дека проблемот не беше до сензор туку до лоша стега на цревото од турбото.

Такси да фатиш? Или да не сакаш да ти дојде мајсторот пред зграда да ти ја среди?

Јас за добар мајстор ја носам колата од аеродром во геге. Ако сакаш да се снајдеш, ќе се снајдеш за превоз.
Многу распекмезени сте вие во Скопјето...
Не ми е поентата да се расправам и да се надмудруваме на оваа тема, еве во мојата ситуација барам некој поблиску оти: немам време да губам 3-4 саати до Маџари и назад, немам со што (во такси не ми се влегува, се вакцинирав пред неполни 8 денови со прва доза и по правило треба да внимавам најмногу во следните месец дена).


Али ако одиме како треба да биде, тогаш мајсторот треба да си работи со термини за закажување и истите да бидат прецизни оти и моето време кошта, а не само неговото. Вака скоро сите се научени остави го возилото и барај си чаре ти 2+ денови дури и за мали дефекти.
На крај дури и да не платам за услуга некој да го донесе делот кај него + да ми биде дедициран за мене 2-3 часови, парите ќе ги фрлам по такси и услуги од пријатели со тоа што ќе ми го држи возилото кај него.

Треба да биде: одиш таму, си чекаш или шеташ наоколу 2-3 часови колку што треба да се направи (освен апла големи дефекти, скоро се може да се среди во 2-3 часови), си плаќаш и си одиш дома, ама знам дека ако отидам во 1h терминот е мој, а не на некој пријател или пак од фирмите што ги одржува и му носат 50 возила месечно.
Ако станува збор за дел кој го нема на лагер во продавница, а возилото како во овој случај се движи: го нарачуваме делот, одам другиот ден и го монтираме.


Од Мичурин сум носел возило и во Бутел кај мајстор што демек поправа француски возила, ама станувше збор за посериозен дефект.

Благодарам на тие што ќе дадат предлог, без да ми се курчат и да ми солат памет како требало да ми дојде механичарот дома или како ми било тешко да го однесам возилото до таму.
Ете ти супер идеа за бизнис. Сите колите кај тебе ќе ги носиме
Батка не ми треба мене бизнис, а последно нешто што ме интересира е автомобилизам. Возилото го гледам само како уред кој треба да ме однесе од точка А до точка Б, оваа што ја возам ја дрнкам оти во вукојебинава треба да седам уште 6-7 месеци и не ми се исплати да си земам ново од салон и со мајстори да се гледам само за промена на масло и за гуми.

Ти пишувам како треба да биде од искуство во други бизниси. Јас работам фриленсер за надвор од мкд, а живеев и 2 години во Ирска, странец не сака да му потрошиш ни минута повеќе од што треба. Ако си се договорил состанок во 12:00, во 12:00 мораш да си на состанокот и истиот почнува. Ако му дадам рок дека проектот ќе биде готов до Х датум, мора да биде направен на Х датум, во спротивно може да те пенализира и да ти плати помалку, или пак никогаш повеќе да не добиеш ангажман. Сто пати повеќе сум сакал да отидам таму на механичар и да ми наплати по работни часови без непотребно да ми го арчи времето, отколку тука каде што: ќе пробува да ме заебе на секој можен начин, ќе проба да ми намести фушерај дел или стар дел а да ми наплати за нов, и на крај ќе ме дупи во здрав мозок со фори од типот: „абе ценава е како за тебе оти редовно доаѓаш“ (а цената е за сите иста, или ме коли квалитетно).

Македончето ем сака да наплати висока сума, ем добиваш тиња услуга. И не зборувам само за автомеханичари, туку општо за огромен дел од бизнисите, со чест на исклучоци ама најголемиот дел немаат појма ниту како се води бизнис, ниту како се работи со клиенти.
Ако не живееш во мкд,не значи дека господ за брада си го фатил.
Да беше чорбаџија,ќе отидеше у рено и ќе завршеше работа.
Затоа во "вукојебинава" доаѓате да се ишишате,заби да средите,тетовирате, итн, да го извадиш патот.
Ти кажав кај сервисираат рено, а можеш и на нет да укуцаш и да најдеш официјален сервис
Ај бе искулирај, не те прашав да ми солиш памет туку прашав за сервис во одреден реон, ако имаш предлог ок, ако немаш не туку го тупи.

Биди благодарен што има уште будали кои се враќаат тука и оставаат пари, т.е постарите ќе се враќаат, помалите ги заболе таквото за државава.

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 848
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10052 на: 11 Август 2021, 16:08:29 pm »
Имаш официјален сервис за Рено, оди си таму се по пропис ќе си завршиш,ваљда и кафе ќе те напијат и ќе си платиш шо треба.
Лошо искуство со дијагностика, цел ден дремеше колата кај нив, променија сензор, на автопат пред Велес пак влезе во сејф мод и не уклучуваше турбото.
На крај испадна дека проблемот не беше до сензор туку до лоша стега на цревото од турбото.

Такси да фатиш? Или да не сакаш да ти дојде мајсторот пред зграда да ти ја среди?

Јас за добар мајстор ја носам колата од аеродром во геге. Ако сакаш да се снајдеш, ќе се снајдеш за превоз.
Многу распекмезени сте вие во Скопјето...
Не ми е поентата да се расправам и да се надмудруваме на оваа тема, еве во мојата ситуација барам некој поблиску оти: немам време да губам 3-4 саати до Маџари и назад, немам со што (во такси не ми се влегува, се вакцинирав пред неполни 8 денови со прва доза и по правило треба да внимавам најмногу во следните месец дена).


Али ако одиме како треба да биде, тогаш мајсторот треба да си работи со термини за закажување и истите да бидат прецизни оти и моето време кошта, а не само неговото. Вака скоро сите се научени остави го возилото и барај си чаре ти 2+ денови дури и за мали дефекти.
На крај дури и да не платам за услуга некој да го донесе делот кај него + да ми биде дедициран за мене 2-3 часови, парите ќе ги фрлам по такси и услуги од пријатели со тоа што ќе ми го држи возилото кај него.

Треба да биде: одиш таму, си чекаш или шеташ наоколу 2-3 часови колку што треба да се направи (освен апла големи дефекти, скоро се може да се среди во 2-3 часови), си плаќаш и си одиш дома, ама знам дека ако отидам во 1h терминот е мој, а не на некој пријател или пак од фирмите што ги одржува и му носат 50 возила месечно.
Ако станува збор за дел кој го нема на лагер во продавница, а возилото како во овој случај се движи: го нарачуваме делот, одам другиот ден и го монтираме.


Од Мичурин сум носел возило и во Бутел кај мајстор што демек поправа француски возила, ама станувше збор за посериозен дефект.

Благодарам на тие што ќе дадат предлог, без да ми се курчат и да ми солат памет како требало да ми дојде механичарот дома или како ми било тешко да го однесам возилото до таму.
Ете ти супер идеа за бизнис. Сите колите кај тебе ќе ги носиме
Батка не ми треба мене бизнис, а последно нешто што ме интересира е автомобилизам. Возилото го гледам само како уред кој треба да ме однесе од точка А до точка Б, оваа што ја возам ја дрнкам оти во вукојебинава треба да седам уште 6-7 месеци и не ми се исплати да си земам ново од салон и со мајстори да се гледам само за промена на масло и за гуми.

Ти пишувам како треба да биде од искуство во други бизниси. Јас работам фриленсер за надвор од мкд, а живеев и 2 години во Ирска, странец не сака да му потрошиш ни минута повеќе од што треба. Ако си се договорил состанок во 12:00, во 12:00 мораш да си на состанокот и истиот почнува. Ако му дадам рок дека проектот ќе биде готов до Х датум, мора да биде направен на Х датум, во спротивно може да те пенализира и да ти плати помалку, или пак никогаш повеќе да не добиеш ангажман. Сто пати повеќе сум сакал да отидам таму на механичар и да ми наплати по работни часови без непотребно да ми го арчи времето, отколку тука каде што: ќе пробува да ме заебе на секој можен начин, ќе проба да ми намести фушерај дел или стар дел а да ми наплати за нов, и на крај ќе ме дупи во здрав мозок со фори од типот: „абе ценава е како за тебе оти редовно доаѓаш“ (а цената е за сите иста, или ме коли квалитетно).

Македончето ем сака да наплати висока сума, ем добиваш тиња услуга. И не зборувам само за автомеханичари, туку општо за огромен дел од бизнисите, со чест на исклучоци ама најголемиот дел немаат појма ниту како се води бизнис, ниту како се работи со клиенти.
Ако не живееш во мкд,не значи дека господ за брада си го фатил.
Да беше чорбаџија,ќе отидеше у рено и ќе завршеше работа.
Затоа во "вукојебинава" доаѓате да се ишишате,заби да средите,тетовирате, итн, да го извадиш патот.
Ти кажав кај сервисираат рено, а можеш и на нет да укуцаш и да најдеш официјален сервис
Ај бе искулирај, не те прашав да ми солиш памет туку прашав за сервис во одреден реон, ако имаш предлог ок, ако немаш не туку го тупи.

Биди благодарен што има уште будали кои се враќаат тука и оставаат пари, т.е постарите ќе се враќаат, помалите ги заболе таквото за државава.
Јас ти кажав кај да одиш, ама ти почна да изиграваш примадона, па почнаа фрустрациите да ти излегуваат...па да не вреѓаш сите што живееме во земјата кај што си се испилил
Собери парталите, и бегај назад
И купи нова кола,не се циганчи тука. Има и авиони, да не се малтретираш, ќе ти собереме за карта у еден правец

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5985
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10053 на: 11 Август 2021, 16:16:10 pm »
Остај, нема помош тука, нема лек.

Отсутен Prof. Greenthumb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3965
  • MadaFunker
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10054 на: 11 Август 2021, 16:20:32 pm »
New blood of old school

Отсутен vladimir_1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1011
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10055 на: 11 Август 2021, 18:09:19 pm »
Досадни сте а сами знајте дека се шо кажа @BildeR  е точно од А - Ш и за механичари и за држава

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10056 на: 11 Август 2021, 18:35:32 pm »
Зависно од дефектот, ни во официјален сервис не се завршува работата со штоперица, али вреди од таму да се почне, па надоле согласно чергата.

Уствари ни чергата не е пресудна.
Старото Ауди на Свето Пивара месец и пол чекаше дел во Аутомкд.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5985
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10057 на: 11 Август 2021, 18:52:36 pm »
Досадни сте а сами знајте дека се шо кажа @BildeR  е точно од А - Ш и за механичари и за држава

Sent from my SM-G770F using Tapatalk



Добро де, и? Да седнеме да плачеме ли? Да си одиме сите?

А да почнеме полека - полека да менуваме нешто? Еве, јас од себе тргнувам...

Отсутен vladimir_1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1011
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10058 на: 11 Август 2021, 18:57:02 pm »
Досадни сте а сами знајте дека се шо кажа @BildeR  е точно од А - Ш и за механичари и за држава

Sent from my SM-G770F using Tapatalk



Добро де, и? Да седнеме да плачеме ли? Да си одиме сите?

А да почнеме полека - полека да менуваме нешто? Еве, јас од себе тргнувам...
Од корен треба менвање, jedna lasta ne cini prolece

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5985
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10059 на: 11 Август 2021, 19:02:40 pm »
А ајде де, да поработиме малку, да се потрудиме? Да почнеме од негде? Да пробаме бар?

Преку кур ми е летово од гастарбајтери неизживеани што дојдоа да се најадат, да се напијат, да се изнашетаат, да си направат заби, да се тетовираат, на гинеколог да одат, кучето да го стерилизираат, колата да си ја сервисираат, да си купат гардероба... Оти таму угоре "скапо е" и ништо освен "куЧа-посо" не прават.

Па според дотичниот член треба и "фала" да им кажам што си дошле.

Ама вие не знаете колку е убаво таму... Од шо е убаво таму, а тука не е, не можеш да ги избркаш да се вратат.

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 848
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10060 на: 11 Август 2021, 19:12:36 pm »
Досадни сте а сами знајте дека се шо кажа @BildeR  е точно од А - Ш и за механичари и за држава

Sent from my SM-G770F using Tapatalk



Добро де, и? Да седнеме да плачеме ли? Да си одиме сите?

А да почнеме полека - полека да менуваме нешто? Еве, јас од себе тргнувам...
Од корен треба менвање, jedna lasta ne cini prolece

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
Што не се понудиш да го вратиш другарчето од сервис до дома? Или броени ти се еврата
Да ви се намочам на парите такви, ги броите само, во кафана со дигитроните рачунате кој колку испил, на гости си идете со пиво за себе само.
Ич не фалите у државава,немојте ни на лето да доаѓате
Дружете се со индијци, пакистанци и слична класа ко вас

Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1031
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10061 на: 11 Август 2021, 19:12:36 pm »
Stvarno ima majstori sto davaat rokovi pa gi nadmasuvaat, poradi toa sto ke dojde druga kola ili treta, pa za da ne go izgubi musterijata I taa ke ja pocne I tuka nastanuva haosot.

Jas go sfakjam clenot, vo avtobus so covidov ni pod razno ne bi vlegol, taksi ili da se maltretira nekoj prijatel/rodnina.

Retki se tie majstori sto ke ti recat pricekaj rele e, uvek e muabetot ostavi ja kolata, na ladno da ja proveram. Ko u stil jas imam uste 6 koli doma za sekoj den vo nedelata. Na zapad nema toa batkovci. Proveruva na zakazano I vo momentot. De fakto deka e ova teska vukojebina I zalam sto sum se rodil tuka, ali sta ces :)

Edit: Klasicen primer za makedonce ima denovive po portali I na tv, se potepaa po vakcini za da pijat kafe I da dremat vo kafana so minimalec plata.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 848
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10062 на: 11 Август 2021, 19:14:38 pm »
Stvarno ima majstori sto davaat rokovi pa gi nadmasuvaat, poradi toa sto ke dojde druga kola ili treta, pa za da ne go izgubi musterijata I taa ke ja pocne I tuka nastanuva haosot.

Jas go sfakjam clenot, vo avtobus so covidov ni pod razno ne bi vlegol, taksi ili da se maltretira nekoj prijatel/rodnina.

Retki se tie majstori sto ke ti recat pricekaj rele e, uvek e muabetot ostavi ja kolata, na ladno da ja proveram. Ko u stil jas imam uste 6 koli doma za sekoj den vo nedelata. Na zapad nema toa batkovci. Proveruva na zakazano I vo momentot. De fakto deka e ova teska vukojebina I zalam sto sum se rodil tuka, ali sta ces :)

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
На запад нема ковид? Таму иде со воз,а тука во такси ковид ќе фати?

Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1031
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10063 на: 11 Август 2021, 19:17:01 pm »
Stvarno ima majstori sto davaat rokovi pa gi nadmasuvaat, poradi toa sto ke dojde druga kola ili treta, pa za da ne go izgubi musterijata I taa ke ja pocne I tuka nastanuva haosot.

Jas go sfakjam clenot, vo avtobus so covidov ni pod razno ne bi vlegol, taksi ili da se maltretira nekoj prijatel/rodnina.

Retki se tie majstori sto ke ti recat pricekaj rele e, uvek e muabetot ostavi ja kolata, na ladno da ja proveram. Ko u stil jas imam uste 6 koli doma za sekoj den vo nedelata. Na zapad nema toa batkovci. Proveruva na zakazano I vo momentot. De fakto deka e ova teska vukojebina I zalam sto sum se rodil tuka, ali sta ces :)

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
На запад нема ковид? Таму иде со воз,а тука во такси ковид ќе фати?
Pa sega tocno kako e vo covidov iskreno neznam, ama sigurno ima povekje red otkolku kaj nas, natovareni do vrv jsp avtobusite, koj ne nosi maska, koj nosot nadvor, maskata na brada.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk


Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 848
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10064 на: 11 Август 2021, 19:23:31 pm »
Stvarno ima majstori sto davaat rokovi pa gi nadmasuvaat, poradi toa sto ke dojde druga kola ili treta, pa za da ne go izgubi musterijata I taa ke ja pocne I tuka nastanuva haosot.

Jas go sfakjam clenot, vo avtobus so covidov ni pod razno ne bi vlegol, taksi ili da se maltretira nekoj prijatel/rodnina.

Retki se tie majstori sto ke ti recat pricekaj rele e, uvek e muabetot ostavi ja kolata, na ladno da ja proveram. Ko u stil jas imam uste 6 koli doma za sekoj den vo nedelata. Na zapad nema toa batkovci. Proveruva na zakazano I vo momentot. De fakto deka e ova teska vukojebina I zalam sto sum se rodil tuka, ali sta ces :)

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
На запад нема ковид? Таму иде со воз,а тука во такси ковид ќе фати?
Pa sega tocno kako e vo covidov iskreno neznam, ama sigurno ima povekje red otkolku kaj nas, natovareni do vrv jsp avtobusite, koj ne nosi maska, koj nosot nadvor, maskata na brada.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Стај го ти носот у маска,и немај гајле
Има и такси и рент а кар,ама треба у џеб да брцне
А другарите од тука никој не му помага баш поради ставот "ве мочам од керамиди"