Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1755756 пати)

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3506
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10020 на: 08 Август 2021, 20:12:00 pm »
Кој продава црева за вода (за кола) низ Скопје? Се уште губам антифриз на местото кај што ми пукна коленото пред термостат, па да монтирам посоодветно црево.

Има ли по Мегааутопартс и слични продавници?
Нини комерц да ти направат?

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен TDM

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 47
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10021 на: 09 Август 2021, 16:54:34 pm »
Кај Golf 5, 1.9 TDI, казанчето за антифриз се празни многу брзо. Пред нецели 80 километри, го наполнив со црвен антифриз, и по 80км се испразни. Претходно, сменив на мајстор ребраст каиш, водна пумпа, и сл. пред еден месец.
Во што може да е проблемот?

Отсутен runcev

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 31
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10022 на: 09 Август 2021, 17:10:51 pm »
Кај Golf 5, 1.9 TDI, казанчето за антифриз се празни многу брзо. Пред нецели 80 километри, го наполнив со црвен антифриз, и по 80км се испразни. Претходно, сменив на мајстор ребраст каиш, водна пумпа, и сл. пред еден месец.
Во што може да е проблемот?
Некаде течи, погледни под кола дали има некаде, или полоша варијанта да е иззгорњн дихтунг на главата и да го троши.


Sent from my M2003J15SC using Tapatalk


Отсутен TDM

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 47
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10023 на: 09 Август 2021, 17:30:23 pm »
Мислам дека пред некој ден капеше малку од левата страна (гледано од правец на возачкото седиште) и после 2 км возење престана. Си реков дека можеби од климата ја испушта кондензираната вода.
Доколку е разладна течност, од што може да биде?

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6992
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10024 на: 09 Август 2021, 18:02:36 pm »
Кој продава црева за вода (за кола) низ Скопје? Се уште губам антифриз на местото кај што ми пукна коленото пред термостат, па да монтирам посоодветно црево.

Има ли по Мегааутопартс и слични продавници?

На веб страната на wurth продаваат и црева, какви што не знам.

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6909
  • хаУс мајстор
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10025 на: 09 Август 2021, 18:07:16 pm »
Кај Golf 5, 1.9 TDI, казанчето за антифриз се празни многу брзо. Пред нецели 80 километри, го наполнив со црвен антифриз, и по 80км се испразни. Претходно, сменив на мајстор ребраст каиш, водна пумпа, и сл. пред еден месец.
Во што може да е проблемот?

Штом си менувал водна пумпа во брзо време, види од неа да не пушта.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10026 на: 09 Август 2021, 21:23:50 pm »
Оди на мајстор кај што можи да го стави системот под притисок, на толку губење одма ќе се види.

Отсутен TDM

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 47
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10027 на: 10 Август 2021, 17:36:21 pm »
Фала на сите за одговорите. Ќе одам на мајстор и ќе пишам дополнително што ќе излезе.

Отсутен BildeR

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 46
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10028 на: 11 Август 2021, 08:02:20 am »
Утрово колата не ми дигаше ни обрати, ни брзина.
Со трета едвај дигнав 60км и 1800 обрати.

Што може да биде? Исто отскокнува и обртометарот кога е во лер, што ме тера да се сомневам на регулатор на бошпумпа.

RENAULT SCENIC 1.9DCI 2000 GOD 75KW

Majstor vo reon Aeeodrom, Novo Lisice, Centar sto moze da ja pogledne?

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 848
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10029 на: 11 Август 2021, 10:37:33 am »
Утрово колата не ми дигаше ни обрати, ни брзина.
Со трета едвај дигнав 60км и 1800 обрати.

Што може да биде? Исто отскокнува и обртометарот кога е во лер, што ме тера да се сомневам на регулатор на бошпумпа.

RENAULT SCENIC 1.9DCI 2000 GOD 75KW

Majstor vo reon Aeeodrom, Novo Lisice, Centar sto moze da ja pogledne?
Виталеда Маџари

Отсутен BildeR

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 46
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10030 на: 11 Август 2021, 11:09:06 am »
Утрово колата не ми дигаше ни обрати, ни брзина.
Со трета едвај дигнав 60км и 1800 обрати.

Што може да биде? Исто отскокнува и обртометарот кога е во лер, што ме тера да се сомневам на регулатор на бошпумпа.

RENAULT SCENIC 1.9DCI 2000 GOD 75KW

Majstor vo reon Aeeodrom, Novo Lisice, Centar sto moze da ja pogledne?
Виталеда Маџари
Барам нешто поблиску бидејќи гарант ќе мора да му ја оставам и да се вратам друг ден по неа, од Маџари немам ни градски ни па како да се вратам до Мичурин :)

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2916
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10031 на: 11 Август 2021, 11:22:07 am »
Такси да фатиш? Или да не сакаш да ти дојде мајсторот пред зграда да ти ја среди?

Јас за добар мајстор ја носам колата од аеродром во геге. Ако сакаш да се снајдеш, ќе се снајдеш за превоз.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5985
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10032 на: 11 Август 2021, 11:25:36 am »
Многу распекмезени сте вие во Скопјето...

Отсутен JezuzNoChill

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 972
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10033 на: 11 Август 2021, 11:26:48 am »
Утрово колата не ми дигаше ни обрати, ни брзина.
Со трета едвај дигнав 60км и 1800 обрати.

Што може да биде? Исто отскокнува и обртометарот кога е во лер, што ме тера да се сомневам на регулатор на бошпумпа.

RENAULT SCENIC 1.9DCI 2000 GOD 75KW

Majstor vo reon Aeeodrom, Novo Lisice, Centar sto moze da ja pogledne?

ВАЈ Ванчо под кале.

Отсутен BildeR

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 46
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10034 на: 11 Август 2021, 12:19:45 pm »
Такси да фатиш? Или да не сакаш да ти дојде мајсторот пред зграда да ти ја среди?

Јас за добар мајстор ја носам колата од аеродром во геге. Ако сакаш да се снајдеш, ќе се снајдеш за превоз.
Многу распекмезени сте вие во Скопјето...
Не ми е поентата да се расправам и да се надмудруваме на оваа тема, еве во мојата ситуација барам некој поблиску оти: немам време да губам 3-4 саати до Маџари и назад, немам со што (во такси не ми се влегува, се вакцинирав пред неполни 8 денови со прва доза и по правило треба да внимавам најмногу во следните месец дена).


Али ако одиме како треба да биде, тогаш мајсторот треба да си работи со термини за закажување и истите да бидат прецизни оти и моето време кошта, а не само неговото. Вака скоро сите се научени остави го возилото и барај си чаре ти 2+ денови дури и за мали дефекти.
На крај дури и да не платам за услуга некој да го донесе делот кај него + да ми биде дедициран за мене 2-3 часови, парите ќе ги фрлам по такси и услуги од пријатели со тоа што ќе ми го држи возилото кај него.

Треба да биде: одиш таму, си чекаш или шеташ наоколу 2-3 часови колку што треба да се направи (освен апла големи дефекти, скоро се може да се среди во 2-3 часови), си плаќаш и си одиш дома, ама знам дека ако отидам во 1h терминот е мој, а не на некој пријател или пак од фирмите што ги одржува и му носат 50 возила месечно.
Ако станува збор за дел кој го нема на лагер во продавница, а возилото како во овој случај се движи: го нарачуваме делот, одам другиот ден и го монтираме.


Од Мичурин сум носел возило и во Бутел кај мајстор што демек поправа француски возила, ама станувше збор за посериозен дефект.

Благодарам на тие што ќе дадат предлог, без да ми се курчат и да ми солат памет како требало да ми дојде механичарот дома или како ми било тешко да го однесам возилото до таму.