Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1755777 пати)

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1636
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10035 на: 11 Август 2021, 12:19:53 pm »
Имаш баш логистика со јсп од маџари до центар 50 ка до гтц и пешадија или било кој друг до транспоретен центар те носи од таму, да е друго место ке проблем вака нема мука од таму

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5985
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10036 на: 11 Август 2021, 12:33:10 pm »
Царе, луѓе за добар мајстор граници минат, тебе населба не ти се мења.

Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1508
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10037 на: 11 Август 2021, 13:17:21 pm »
Такси да фатиш? Или да не сакаш да ти дојде мајсторот пред зграда да ти ја среди?

Јас за добар мајстор ја носам колата од аеродром во геге. Ако сакаш да се снајдеш, ќе се снајдеш за превоз.

Каде ја носиш во Геге :)

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2916
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10038 на: 11 Август 2021, 13:18:49 pm »
Такси да фатиш? Или да не сакаш да ти дојде мајсторот пред зграда да ти ја среди?

Јас за добар мајстор ја носам колата од аеродром во геге. Ако сакаш да се снајдеш, ќе се снајдеш за превоз.

Каде ја носиш во Геге :)
Кај Жарко, до воениот отпад.

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 848
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10039 на: 11 Август 2021, 14:32:34 pm »
Утрово колата не ми дигаше ни обрати, ни брзина.
Со трета едвај дигнав 60км и 1800 обрати.

Што може да биде? Исто отскокнува и обртометарот кога е во лер, што ме тера да се сомневам на регулатор на бошпумпа.

RENAULT SCENIC 1.9DCI 2000 GOD 75KW

Majstor vo reon Aeeodrom, Novo Lisice, Centar sto moze da ja pogledne?
Виталеда Маџари
Барам нешто поблиску бидејќи гарант ќе мора да му ја оставам и да се вратам друг ден по неа, од Маџари немам ни градски ни па како да се вратам до Мичурин :)
Имаш автобус 23ка. Ако и тоа не одговара, ќе дојдам ќе те земам ;)

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 848
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10040 на: 11 Август 2021, 14:34:31 pm »
Такси да фатиш? Или да не сакаш да ти дојде мајсторот пред зграда да ти ја среди?

Јас за добар мајстор ја носам колата од аеродром во геге. Ако сакаш да се снајдеш, ќе се снајдеш за превоз.
Многу распекмезени сте вие во Скопјето...
Не ми е поентата да се расправам и да се надмудруваме на оваа тема, еве во мојата ситуација барам некој поблиску оти: немам време да губам 3-4 саати до Маџари и назад, немам со што (во такси не ми се влегува, се вакцинирав пред неполни 8 денови со прва доза и по правило треба да внимавам најмногу во следните месец дена).


Али ако одиме како треба да биде, тогаш мајсторот треба да си работи со термини за закажување и истите да бидат прецизни оти и моето време кошта, а не само неговото. Вака скоро сите се научени остави го возилото и барај си чаре ти 2+ денови дури и за мали дефекти.
На крај дури и да не платам за услуга некој да го донесе делот кај него + да ми биде дедициран за мене 2-3 часови, парите ќе ги фрлам по такси и услуги од пријатели со тоа што ќе ми го држи возилото кај него.

Треба да биде: одиш таму, си чекаш или шеташ наоколу 2-3 часови колку што треба да се направи (освен апла големи дефекти, скоро се може да се среди во 2-3 часови), си плаќаш и си одиш дома, ама знам дека ако отидам во 1h терминот е мој, а не на некој пријател или пак од фирмите што ги одржува и му носат 50 возила месечно.
Ако станува збор за дел кој го нема на лагер во продавница, а возилото како во овој случај се движи: го нарачуваме делот, одам другиот ден и го монтираме.


Од Мичурин сум носел возило и во Бутел кај мајстор што демек поправа француски возила, ама станувше збор за посериозен дефект.

Благодарам на тие што ќе дадат предлог, без да ми се курчат и да ми солат памет како требало да ми дојде механичарот дома или како ми било тешко да го однесам возилото до таму.
Ете ти супер идеа за бизнис. Сите колите кај тебе ќе ги носиме

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10041 на: 11 Август 2021, 14:38:15 pm »
Дечки глупости зборите, ок е што сака мајстор што си ги почитува термините. Никој не сака да му се троши времето за џабе и нема време да дреме 5 саати пред некој да му ја фати колата да ја сработи.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5725
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10042 на: 11 Август 2021, 14:44:17 pm »
Така е

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk


Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 848
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10043 на: 11 Август 2021, 14:48:14 pm »
И кога ќе му речат дојди за 1 недела,пак проблем, колата за одма му треба.
Најчесто таквите имаат змија во џебот, ама знаат се како треба

п.с. дечкото од виталеда, не го знам, дополнував и проверував фреон, беше коректен максимално.
Ама тоа е фреон, и знаеш колку време ти треба. А за сервис е друг проблем, прво треба да го дијагностицираш проблемот (за што може ќе треба повеќе од 1 ден), па да нарача дел (не може се да се има на лагер), па да го смени. И после имаш реакција "многу скапо бе". Или ќе му кажеш дијагноза, па ќе прашува на 10 места, и за 100 денари поевтино ќе го сврти цел град.
Такси од Маџари до Мичурин е 200 денари btw


« Последно менување: 11 Август 2021, 14:56:46 pm Leonid »

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5985
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10044 на: 11 Август 2021, 15:22:55 pm »
А бе сите сакаме тесна...

Ама мора некој и широките да ги ебава.

Отсутен BildeR

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 46
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10045 на: 11 Август 2021, 15:28:47 pm »
Такси да фатиш? Или да не сакаш да ти дојде мајсторот пред зграда да ти ја среди?

Јас за добар мајстор ја носам колата од аеродром во геге. Ако сакаш да се снајдеш, ќе се снајдеш за превоз.
Многу распекмезени сте вие во Скопјето...
Не ми е поентата да се расправам и да се надмудруваме на оваа тема, еве во мојата ситуација барам некој поблиску оти: немам време да губам 3-4 саати до Маџари и назад, немам со што (во такси не ми се влегува, се вакцинирав пред неполни 8 денови со прва доза и по правило треба да внимавам најмногу во следните месец дена).


Али ако одиме како треба да биде, тогаш мајсторот треба да си работи со термини за закажување и истите да бидат прецизни оти и моето време кошта, а не само неговото. Вака скоро сите се научени остави го возилото и барај си чаре ти 2+ денови дури и за мали дефекти.
На крај дури и да не платам за услуга некој да го донесе делот кај него + да ми биде дедициран за мене 2-3 часови, парите ќе ги фрлам по такси и услуги од пријатели со тоа што ќе ми го држи возилото кај него.

Треба да биде: одиш таму, си чекаш или шеташ наоколу 2-3 часови колку што треба да се направи (освен апла големи дефекти, скоро се може да се среди во 2-3 часови), си плаќаш и си одиш дома, ама знам дека ако отидам во 1h терминот е мој, а не на некој пријател или пак од фирмите што ги одржува и му носат 50 возила месечно.
Ако станува збор за дел кој го нема на лагер во продавница, а возилото како во овој случај се движи: го нарачуваме делот, одам другиот ден и го монтираме.


Од Мичурин сум носел возило и во Бутел кај мајстор што демек поправа француски возила, ама станувше збор за посериозен дефект.

Благодарам на тие што ќе дадат предлог, без да ми се курчат и да ми солат памет како требало да ми дојде механичарот дома или како ми било тешко да го однесам возилото до таму.
Ете ти супер идеа за бизнис. Сите колите кај тебе ќе ги носиме
Батка не ми треба мене бизнис, а последно нешто што ме интересира е автомобилизам. Возилото го гледам само како уред кој треба да ме однесе од точка А до точка Б, оваа што ја возам ја дрнкам оти во вукојебинава треба да седам уште 6-7 месеци и не ми се исплати да си земам ново од салон и со мајстори да се гледам само за промена на масло и за гуми.

Ти пишувам како треба да биде од искуство во други бизниси. Јас работам фриленсер за надвор од мкд, а живеев и 2 години во Ирска, странец не сака да му потрошиш ни минута повеќе од што треба. Ако си се договорил состанок во 12:00, во 12:00 мораш да си на состанокот и истиот почнува. Ако му дадам рок дека проектот ќе биде готов до Х датум, мора да биде направен на Х датум, во спротивно може да те пенализира и да ти плати помалку, или пак никогаш повеќе да не добиеш ангажман. Сто пати повеќе сум сакал да отидам таму на механичар и да ми наплати по работни часови без непотребно да ми го арчи времето, отколку тука каде што: ќе пробува да ме заебе на секој можен начин, ќе проба да ми намести фушерај дел или стар дел а да ми наплати за нов, и на крај ќе ме дупи во здрав мозок со фори од типот: „абе ценава е како за тебе оти редовно доаѓаш“ (а цената е за сите иста, или ме коли квалитетно).

Македончето ем сака да наплати висока сума, ем добиваш тиња услуга. И не зборувам само за автомеханичари, туку општо за огромен дел од бизнисите, со чест на исклучоци ама најголемиот дел немаат појма ниту како се води бизнис, ниту како се работи со клиенти.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5073
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10046 на: 11 Август 2021, 15:32:15 pm »
Имаш официјален сервис за Рено, оди си таму се по пропис ќе си завршиш,ваљда и кафе ќе те напијат и ќе си платиш шо треба.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5985
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10047 на: 11 Август 2021, 15:40:03 pm »
И точак те носи од точка А до точка Б.

Уље не менуваш. Гуми - ако не стартуваш јако, исто нема да мењаш.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10048 на: 11 Август 2021, 15:50:01 pm »
Сервис Нико1, кој ти вели, не работиме со закажување, донеси ја колата сабајле пред отварање и ќе ти се јавиме, или помини во текот на денот, ако немаме многу работа ќе ја фатиме...
Тука е ГТЦ и има за шетање со саати без да здосади :)

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 848
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10049 на: 11 Август 2021, 15:50:04 pm »
Такси да фатиш? Или да не сакаш да ти дојде мајсторот пред зграда да ти ја среди?

Јас за добар мајстор ја носам колата од аеродром во геге. Ако сакаш да се снајдеш, ќе се снајдеш за превоз.
Многу распекмезени сте вие во Скопјето...
Не ми е поентата да се расправам и да се надмудруваме на оваа тема, еве во мојата ситуација барам некој поблиску оти: немам време да губам 3-4 саати до Маџари и назад, немам со што (во такси не ми се влегува, се вакцинирав пред неполни 8 денови со прва доза и по правило треба да внимавам најмногу во следните месец дена).


Али ако одиме како треба да биде, тогаш мајсторот треба да си работи со термини за закажување и истите да бидат прецизни оти и моето време кошта, а не само неговото. Вака скоро сите се научени остави го возилото и барај си чаре ти 2+ денови дури и за мали дефекти.
На крај дури и да не платам за услуга некој да го донесе делот кај него + да ми биде дедициран за мене 2-3 часови, парите ќе ги фрлам по такси и услуги од пријатели со тоа што ќе ми го држи возилото кај него.

Треба да биде: одиш таму, си чекаш или шеташ наоколу 2-3 часови колку што треба да се направи (освен апла големи дефекти, скоро се може да се среди во 2-3 часови), си плаќаш и си одиш дома, ама знам дека ако отидам во 1h терминот е мој, а не на некој пријател или пак од фирмите што ги одржува и му носат 50 возила месечно.
Ако станува збор за дел кој го нема на лагер во продавница, а возилото како во овој случај се движи: го нарачуваме делот, одам другиот ден и го монтираме.


Од Мичурин сум носел возило и во Бутел кај мајстор што демек поправа француски возила, ама станувше збор за посериозен дефект.

Благодарам на тие што ќе дадат предлог, без да ми се курчат и да ми солат памет како требало да ми дојде механичарот дома или како ми било тешко да го однесам возилото до таму.
Ете ти супер идеа за бизнис. Сите колите кај тебе ќе ги носиме
Батка не ми треба мене бизнис, а последно нешто што ме интересира е автомобилизам. Возилото го гледам само како уред кој треба да ме однесе од точка А до точка Б, оваа што ја возам ја дрнкам оти во вукојебинава треба да седам уште 6-7 месеци и не ми се исплати да си земам ново од салон и со мајстори да се гледам само за промена на масло и за гуми.

Ти пишувам како треба да биде од искуство во други бизниси. Јас работам фриленсер за надвор од мкд, а живеев и 2 години во Ирска, странец не сака да му потрошиш ни минута повеќе од што треба. Ако си се договорил состанок во 12:00, во 12:00 мораш да си на состанокот и истиот почнува. Ако му дадам рок дека проектот ќе биде готов до Х датум, мора да биде направен на Х датум, во спротивно може да те пенализира и да ти плати помалку, или пак никогаш повеќе да не добиеш ангажман. Сто пати повеќе сум сакал да отидам таму на механичар и да ми наплати по работни часови без непотребно да ми го арчи времето, отколку тука каде што: ќе пробува да ме заебе на секој можен начин, ќе проба да ми намести фушерај дел или стар дел а да ми наплати за нов, и на крај ќе ме дупи во здрав мозок со фори од типот: „абе ценава е како за тебе оти редовно доаѓаш“ (а цената е за сите иста, или ме коли квалитетно).

Македончето ем сака да наплати висока сума, ем добиваш тиња услуга. И не зборувам само за автомеханичари, туку општо за огромен дел од бизнисите, со чест на исклучоци ама најголемиот дел немаат појма ниту како се води бизнис, ниту како се работи со клиенти.
Ако не живееш во мкд,не значи дека господ за брада си го фатил.
Да беше чорбаџија,ќе отидеше у рено и ќе завршеше работа.
Затоа во "вукојебинава" доаѓате да се ишишате,заби да средите,тетовирате, итн, да го извадиш патот.
Ти кажав кај сервисираат рено, а можеш и на нет да укуцаш и да најдеш официјален сервис