Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1755771 пати)

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11708
  • Архитект
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9510 на: 12 Февруари 2021, 10:41:35 am »
Метален линијар, сукало или штица?
Или Индиец?

Моливче жолто бара изгледа.

:D ;D

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13601
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9511 на: 12 Февруари 2021, 13:31:20 pm »
Може Индиец му треба за низ дома, да му скрој нешто со метален лењир.

Отсутен Vwlover

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 562
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9512 на: 12 Февруари 2021, 21:47:09 pm »
Дечки, измерив диоптер на оптичар, каде препорачувате да купам рамка и стакло?

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6992
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9513 на: 12 Февруари 2021, 22:23:11 pm »
Во Диоптра имаш интересни рамки со клип он за сонце додаток. Стакла последно земав од Ленсмак мк бренд е тоа, со всички екстри и филтри за сина светлина, ми ги монтираа во еден дуќан во ТЦ Бисер.
Ги имам 2 години, нит гребаница нит ништо.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9514 на: 13 Февруари 2021, 02:06:23 am »
Дечки, измерив диоптер на оптичар, каде препорачувате да купам рамка и стакло?

Зависи колку пари ти се даваат :)

Јас би ти ги препорачал ПримаОптикс. За стакла ти си знаеш ама мој совет е најевтините.

Отсутен Vwlover

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 562
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9515 на: 13 Февруари 2021, 11:01:25 am »
Дечки, измерив диоптер на оптичар, каде препорачувате да купам рамка и стакло?

Зависи колку пари ти се даваат :)

Јас би ти ги препорачал ПримаОптикс. За стакла ти си знаеш ама мој совет е најевтините.
Зошто најевтините, нели тоа е најважниот дел?

Отсутен Passat3B

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1726
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9516 на: 13 Февруари 2021, 11:16:17 am »
Исто и од мое искуство (паталец), прво нај евтините при промена на нов диоптер.
Ми го згрешија диоптерот а земав од најскапи стакла со некоја си заштита, ласер не пробива преку нив, после отидов на друг доктор кој ми одреди друг диоптер и си купив првин нај евтини стакла, видов дека се супер и ми одговараат на очите и после тоа си купив други стакла со заштита.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9517 на: 13 Февруари 2021, 12:29:43 pm »
Дечки, измерив диоптер на оптичар, каде препорачувате да купам рамка и стакло?

Зависи колку пари ти се даваат :)

Јас би ти ги препорачал ПримаОптикс. За стакла ти си знаеш ама мој совет е најевтините.
Зошто најевтините, нели тоа е најважниот дел?

“Заштитите“ не помагаат за заштита на очите, само за да ти земат пари се направени. Освен најевтиниот антирефлекс филтер ништо друго не ти треба, се мислам дури и наредниот пат и без тој филтер да земам ако може да видам дали менува нешто.

Најевтините во ПримаОптика 1500 беа пред некој месец, Зеис со филтер за плави светла 6000, а само со антирефлекс 4700 мислам беа. 4 пати ќе сменам стакла за цена на едни Зеис.

Стаклата ќе се оштетуваат по малце колку и да ги пазиш и поевтино ќе ти е нови стакла да си земаш ако ти смета. Вака јас размислувам и од тоа што сум го видел не вредат скапи стакла.

Јас имав проблем антирефлексниот филтер почна да ми се лупи на едната леќа, таков беше уште кога ги земав наочарите ама мислев нема да се влоши па не побарав нови. Исто и тоа пази кога ќе ги земеш прв пат. Уште во салон погледни ги и одма барај нови што и да ти кажат. Не треба да има никакви мрежи или чудни рефлексии.

Сменив само 1 стакло и за ова ќе те убедуваат да не го правиш, ама не ги слушај затоа што единствена улога им е да ти продадат нешто :D

Отсутен zvonkog

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1050
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9518 на: 13 Февруари 2021, 13:33:23 pm »
Дечки, измерив диоптер на оптичар, каде препорачувате да купам рамка и стакло?

Неколку пати у последниве 7-8 години правам стакла у оптиката внатре во Зелено пазарче, Ицо или така некако, последните пред недела дена што ги правев за невестата, со сите можни филтри , ха-де маде  ;D и сл., против гребаници итн. само обичен +диоптер, беа 2400денари.
Сум правел и кај многу други како Диоптра, ама некако кај овие најзадоволен сум бил, плус имаш прилично голем избор на рамки од најефтини па до некои посолидни брендови.

Отсутен vele85

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 586
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9519 на: 13 Февруари 2021, 16:42:13 pm »
Дечки, измерив диоптер на оптичар, каде препорачувате да купам рамка и стакло?

Зависи колку пари ти се даваат :)

Јас би ти ги препорачал ПримаОптикс. За стакла ти си знаеш ама мој совет е најевтините.
Баш обратно треба да е на стакло(пластика) не треба да штеди на рамки какви ќе му фатат око.Првите очила што ги земав беа таква комбинација скапи рамки  евтини стакла, сега 1000ден не ми се даваат на рамки а стакла под 50 евра за пар квалитетни со фотогреј  тешко да најдеш.

Sent from my SM-A105FN using Tapatalk


Отсутен was

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 292
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9520 на: 13 Февруари 2021, 18:40:34 pm »
Предлог свеќици? Bosch, Denso, NGK или некој други? За Mazda 1.8 бензин/плин.

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5725
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9521 на: 14 Февруари 2021, 13:49:05 pm »
Дечки, измерив диоптер на оптичар, каде препорачувате да купам рамка и стакло?

Неколку пати у последниве 7-8 години правам стакла у оптиката внатре во Зелено пазарче, Ицо или така некако, последните пред недела дена што ги правев за невестата, со сите можни филтри , ха-де маде  ;D и сл., против гребаници итн. само обичен +диоптер, беа 2400денари.
Сум правел и кај многу други како Диоптра, ама некако кај овие најзадоволен сум бил, плус имаш прилично голем избор на рамки од најефтини па до некои посолидни брендови.
ivan levo na tezgite...

Отсутен Ultra

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 12
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9522 на: 14 Февруари 2021, 17:57:45 pm »
Заприметив на фокусот, на старт кога е ладна колата нагло скока стрелката од мерачот за температура. Во рок од 10мин, не оди полека туку 60, 80 и оп 90 и тука веќе си седи немам приметено да оди погоре.
Можно е да е сензорот за температура/термостат?

Отсутен runcev

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 31
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9523 на: 14 Февруари 2021, 20:08:51 pm »
Заприметив на фокусот, на старт кога е ладна колата нагло скока стрелката од мерачот за температура. Во рок од 10мин, не оди полека туку 60, 80 и оп 90 и тука веќе си седи немам приметено да оди погоре.
Можно е да е сензорот за температура/термостат?
Сензорот чим веднаш каче температура. Термосратот секако е затворен кога е ладен моторо, ако остане затворен цело време, ќе оде температурата над 90, откако ќе загрее водата, т.е нема да оде низ хладникот.

Sent from my M2003J15SC using Tapatalk


Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5725
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9524 на: 14 Февруари 2021, 20:17:50 pm »
Имав и јас Фокус МК1 1.6 бензин зетек,ептен брзо дигаше температура,мерак беше за зимно време 😁

Sent from Poco X3 NFC using Tapatalk