Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1755828 пати)

Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1508
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9240 на: 23 Декември 2020, 15:11:38 pm »
Drustvo kade mozam da najdam pleksiglas, okolu 1m2 mi treba. Pozleno ako znae nekoj vo istocniot del na gradov ama ako treba ke se setame i do gjorce :)

Image international кај Лепенец се најевтини. Имаш во аеродром во Ројал Инвест, ама покапи

Отсутен Marakana

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 886
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9241 на: 23 Декември 2020, 15:19:18 pm »
Drustvo kade mozam da najdam pleksiglas, okolu 1m2 mi treba. Pozleno ako znae nekoj vo istocniot del na gradov ama ako treba ke se setame i do gjorce :)

Image international кај Лепенец се најевтини. Имаш во аеродром во Ројал Инвест, ама покапи

Fala lepo... royal mi e poblisku, ke vidam kaj niv.
Коме је суђено да буде јебан, том гаће саме падају

Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1508
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9242 на: 23 Декември 2020, 15:20:54 pm »
Drustvo kade mozam da najdam pleksiglas, okolu 1m2 mi treba. Pozleno ako znae nekoj vo istocniot del na gradov ama ako treba ke se setame i do gjorce :)

Image international кај Лепенец се најевтини. Имаш во аеродром во Ројал Инвест, ама покапи

Fala lepo... royal mi e poblisku, ke vidam kaj niv.

Јави се прво, јас одамна имам купено.

Отсутен antibiotic1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 291
  • МАЗДАШ
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9243 на: 24 Декември 2020, 12:20:23 pm »
Вади осигурач по осигурач и мери цело време. По некоја логика бензинска пумпа би требало да се активира само на Ignition On сигнал.
Да пишам што бил проблемот, на некој може ке му се најде.. EGR-от не е добар и понекад не се гаси тоа електриката у него и го држи цел компјутер буден.. и до сабајле батеријата ја прави пепел..Го отштекавме од струја и ке видиме како ке се понаша сега.Колата сека ми влече многу повеќе искрено, како што беше кога ја земав, и не е пласебо ефект :). Инаку на сервис идам кај Сервис Мирче во Драчево дечкото за вакви мотори е струја, а ми беше кажан по препорака од Аце што работел у мазда порано.
Old Mazda's never die, they just get faster.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9244 на: 24 Декември 2020, 14:09:38 pm »
Џсбе не вадат дпф и катализатор

Отсутен antibiotic1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 291
  • МАЗДАШ
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9245 на: 24 Декември 2020, 14:58:39 pm »
Џсбе не вадат дпф и катализатор
Е сега има друг проблем ,имам дпф(ме плаши дека нема да прави регенерација поради ова)... најверојатно ке одам на варијанта за некое време тоа комплет софтверски да се изгаси и егр и дпф.. бидејки за чистење на дпф и замена на егр минимум 300евра ке ме закрпат, а вака (знам дека е лошо за животната средина но да имаше субвенции пола пола трошок со шилегов ке се договорев инаку не) а вака 50 евра да го чепнат софтверот и отприлика толку за запишување и макс 1000-2000ден за да се извади дпфот механички, и си решен трајно дури да влеземе у еу па да ни мерат издувни гасови. Но тогаш пред идење на регистрација и праиш италиан тјунинг на обиколница па идеш кај нив нека мерат.
Old Mazda's never die, they just get faster.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9246 на: 24 Декември 2020, 16:49:22 pm »
Загаџењето иде од кај дизните, кариките,егр..., дпф е само колатерална штета.

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4715
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9247 на: 24 Декември 2020, 23:43:54 pm »
Е сега има друг проблем ,имам дпф(ме плаши дека нема да прави регенерација поради ова)... најверојатно ке одам на варијанта за некое време тоа комплет софтверски да се изгаси и егр и дпф.. бидејки за чистење на дпф и замена на егр минимум 300евра ке ме закрпат, а вака (знам дека е лошо за животната средина но да имаше субвенции пола пола трошок со шилегов ке се договорев инаку не) а вака 50 евра да го чепнат софтверот и отприлика толку за запишување и макс 1000-2000ден за да се извади дпфот механички, и си решен трајно дури да влеземе у еу па да ни мерат издувни гасови. Но тогаш пред идење на регистрација и праиш италиан тјунинг на обиколница па идеш кај нив нека мерат.
Животната средина е отидена одамна, ние сме на ред, ама нема везе, таман и ремапче ќе улета, кај другарче на лаптоп, струја е за мазди, ептен се разбира....
Get a diesel they said, it's cheaper they said.


Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9248 на: 25 Декември 2020, 00:17:13 am »
Возачот морал прво да распали огинче пред да тргне да вози па така настанал називот шофер (Chauffeur) :)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9249 на: 25 Декември 2020, 00:39:24 am »
толку ни е стандардот, инаку не верувам дека некој има посебна желба да вози без дпф...

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8821
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9250 на: 25 Декември 2020, 09:21:06 am »
Ja bi gi isklucil momwntalno od soobrakjaj site so iskluceni iki vadeni dpf so i da se pravi.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9251 на: 25 Декември 2020, 09:28:47 am »
Ja ne
Ali majstorite shto vadat dpg katalizatori i dr delovi da.
I bi im obezbedil uslovi za novi vozila. Pa posle kej gi ribica.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8821
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9252 на: 25 Декември 2020, 09:44:59 am »
I edni i drugi.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9253 на: 25 Декември 2020, 09:47:23 am »
eve ti si absoluten laik za koli, odish na majstor, velish ne mi vleci kolata ili ne znam ti shto, se vrakjas po 3 dena majstoro ti veli ti ja sredivme, sega kje odi ko nova, ti si plakjash si ja zemash, pojma nemash ni shto e katalizator ni deka go izvadile. Shto si ti kriv ?

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8821
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9254 на: 25 Декември 2020, 09:52:44 am »
Vakvi slucai nema nitu eden ne se prai i ti na tosho.

Osven ako ne kupish so veke deaktiviran izvaden ili neznam so