Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1755888 пати)

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5073
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8880 на: 04 Септември 2020, 10:58:22 am »
@vlatko.klp Да не не завршиш работа, ова како шо гледам не е лепило  туку е двокомпонентен кит(putty) така пиши во тек дата, како тесто е да го месиш па да лепиш на површина, кајтебе епптен мазна површина е незнам дали би било успешно, ова е поќе за дупка да пополниш поголема ваљда.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен dbl.dzo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1831
  • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8881 на: 04 Септември 2020, 11:04:29 am »
@vlatko.klp провери и ТУКА . баш барав јас thread locker и тука најдов од Loctite, мислам дека имаат и двокомпонетни лепаци и смоли.

Цитат
Loctite® 3430

Двокомпонентен епоксиден лепак за општа намена.
Провиден и отпорен на вода.
Време на лепење 15 мин.
Работна температура до -55ºC до +100ºC.


Не знам дали си од Скопје, ама се наоѓа тука

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6992
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8882 на: 04 Септември 2020, 11:14:34 am »
Двокомпонентен лепак на соце пожолтува. Башка што слојот ќе е тенок и лесно ќе пукне.

Затоа предложив фолија.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6380
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8883 на: 04 Септември 2020, 11:16:34 am »
https://buvniecibas-abc.lv/en/shop/construction-chemistry/adhesives/household-adhesives/bison-epoxy-5-minutes-24ml-transparent-epoxy-glue

Ќе го пробам ова ондак, мислам дека треба да сврши работа.

Двокомпонентен лепак на соце пожолтува. Башка што слојот ќе е тенок и лесно ќе пукне.

Затоа предложив фолија.
Ова е под хауба пукнатината. Ќе видам ова лепаков како ќе сврши работа, ако не бива ништо ќе купам половен фар.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5073
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8884 на: 04 Септември 2020, 11:20:18 am »
Епа обичен тогаш, јас штопот го имам салам искршено незнам со кое лепило(мислам некој loctite  gel) од на каса во веро) еве од 2016 уште вода нема влезено  :D
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17295
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8885 на: 04 Септември 2020, 14:16:38 pm »
Залепи две ленти хартиена трака МНОГУ блиску до пукнатината, колку и да си прецизен има шанси да се размачка и да се познава :)

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5725
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8886 на: 04 Септември 2020, 14:30:07 pm »
Прекинат греач на седиште ако го спојам пак(залемам) дали ќе функционира или пак ќе изгори и ќе запали седиштето?

Nema da drzi za zal....

Отсутен dbl.dzo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1831
  • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8887 на: 04 Септември 2020, 17:26:14 pm »
@Volvo дали има некаков напредок? Не знам колку би помогнала дијагностика, ама чисто како идеја и тоа ти го давам.

Отсутен Volvo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 143
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8888 на: 04 Септември 2020, 18:43:22 pm »
@Volvo дали има некаков напредок? Не знам колку би помогнала дијагностика, ама чисто како идеја и тоа ти го давам.

Уште ништо. Ќе мора да ја ставам на дијагностика да видам дали ќе покаже нешто.

Отсутен dbl.dzo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1831
  • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8889 на: 04 Септември 2020, 18:44:04 pm »
Гуд лак @Volvo апдејтирај кога ќе можеш!

Отсутен SubFreq

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 24
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8890 на: 04 Септември 2020, 18:47:54 pm »
Здраво дечки. Имам прашање во врска со алтернатор.
Моделот на Алтернаторот е Valeo 140A VW AG

Пред некој ден сменив четкици на алансерот пошто верглаше долго дур да запали. Топ испадна, сега пали од прва.
Ден ипол после алансеров ми рикна реглерот (Valeo) на Алтернаторот. Го извадив алтернаторот му сменив нов реглер со четкици (Mobiletron), колекторот сеуште има бакар, и топ испадна. 14.3/14.1 го држеше напонот цел ден.
Наредниот ден палам, гледам напонот 12.1V.

Ги мерев диодите (3 диоди) сите имаа ист пад на напон (околу 550 мање више) ниедна не беше пробиена кон минус.

Се консултирав со електричар и ми кажа дека гарант е реглерот пак. Иако според моделот на алтернаторот одговара овој реглер најверојатно не се трпат еден со друг.

Ми даде опција да земам нов реглер кој што е потврден од негова страна со квалитет.

Ме интересира дали некој имал слично искуство и дали можда знае што би била причината за сето ова?
Све ова ми се дешава ооткако сменив четкици на алансерот. Може има врска може и не.

Фала.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk


Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3784
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8891 на: 05 Септември 2020, 23:56:41 pm »
https://buvniecibas-abc.lv/en/shop/construction-chemistry/adhesives/household-adhesives/bison-epoxy-5-minutes-24ml-transparent-epoxy-glue

Ќе го пробам ова ондак, мислам дека треба да сврши работа.

Двокомпонентен лепак на соце пожолтува. Башка што слојот ќе е тенок и лесно ќе пукне.

Затоа предложив фолија.
Ова е под хауба пукнатината. Ќе видам ова лепаков како ќе сврши работа, ако не бива ништо ќе купам половен фар.
Јас имам штоп лепено со PoxiPol за сличен проблем. Но прво по пукнатината направив канал, го пополнив со двокомпонентниот и потоа го шмирглав и полирав. Се познава ама не пушта еве веќе 3 години.

Отсутен DonIvan

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 36
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8892 на: 06 Септември 2020, 20:32:47 pm »
Здраво дечки

Се работи за голф 5, 1.9тди, 2005 год, кога ќе ја предиснам педалата за кумплуг, осеќам дека има мал луфт на почетокот. А нема проблем со менување на брзини. Прашањето ми е дали да го менувам цел сет, или да сменам само ламела и потисна без замаец?

Поздрав до сите

Отсутен dbl.dzo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1831
  • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8893 на: 06 Септември 2020, 21:00:09 pm »
@DonIvan ммммм не ти го разбрав малку проблемот. Кога точно има „луфта“ или празен од на педалата за куплунг? Во моментот кога ќе пристигнеш од највисоката точка или долу кога ќе почнеш да ја отпушташ? Еден од знаците за менување на потисна / ламела е ако педалата „фаќа“ горе. Исто така, можеш да го тестираш тоа со тргнување пополека од место без додавање на гас, само со куплунг.

Отсутен DonIvan

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 36
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8894 на: 06 Септември 2020, 21:27:29 pm »
@DonIvan ммммм не ти го разбрав малку проблемот. Кога точно има „луфта“ или празен од на педалата за куплунг? Во моментот кога ќе пристигнеш од највисоката точка или долу кога ќе почнеш да ја отпушташ? Еден од знаците за менување на потисна / ламела е ако педалата „фаќа“ горе. Исто така, можеш да го тестираш тоа со тргнување пополека од место без додавање на гас, само со куплунг.
Во моментот кога ќе притиснам од највисоката точка. А ламелата си фаќа долу, не високо кога веќе е опуштена. Се надевам ме разбра подобро...