Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1859846 пати)

Отсутен KORUN

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 16
  • Wanna play a game...?
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9960 на: 22 Јули 2021, 14:03:27 pm »
Некој низ Скопје што расклопува Audi или слично?

Кокретно ми треба капаче што се наоѓа во предните крила од внатрешна страна, од кај тркалото, служи за промена на дел од сијаличките во фаровите.
Колата е Audi A6 C6 (2006)


Отсутен JezuzNoChill

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 992
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9961 на: 22 Јули 2021, 14:48:58 pm »
Некој низ Скопје што расклопува Audi или слично?

Кокретно ми треба капаче што се наоѓа во предните крила од внатрешна страна, од кај тркалото, служи за промена на дел од сијаличките во фаровите.
Колата е Audi A6 C6 (2006)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..) (Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..) (Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Не се замарај по отпади.

https://www.aliexpress.com/item/4000677893539.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.1837203ea2Jkgn&algo_pvid=f83d0136-5973-4aab-9b3d-e77655477f53&algo_exp_id=f83d0136-5973-4aab-9b3d-e77655477f53-0

Отсутен KORUN

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 16
  • Wanna play a game...?
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9962 на: 22 Јули 2021, 16:21:10 pm »
Некој низ Скопје што расклопува Audi или слично?

Кокретно ми треба капаче што се наоѓа во предните крила од внатрешна страна, од кај тркалото, служи за промена на дел од сијаличките во фаровите.
Колата е Audi A6 C6 (2006)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..) (Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..) (Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Не се замарај по отпади.

https://www.aliexpress.com/item/4000677893539.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.1837203ea2Jkgn&algo_pvid=f83d0136-5973-4aab-9b3d-e77655477f53&algo_exp_id=f83d0136-5973-4aab-9b3d-e77655477f53-0

Ова секако, само мислев ако се наоѓа нешто во близина за побрзо, додека се чека нешто вакво.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9963 на: 26 Јули 2021, 19:24:50 pm »
Дали моите гостиварски таблици може да се одјават тука во скопско МВР или мора да се одјават во МВР кое ги издало (во случајов Гостивар)?

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9964 на: 26 Јули 2021, 20:58:12 pm »
Гостивари.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен dbl.dzo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1831
  • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9965 на: 26 Јули 2021, 21:52:26 pm »
Vetem ne Gostivari zoteri, me vjen keq

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9966 на: 26 Јули 2021, 22:02:21 pm »
Falimenderit shume.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9967 на: 27 Јули 2021, 19:07:53 pm »
Уште едно прашање:

За да си ги одјавам своите таблици, ми треба купопродажен договор? Значи јас одам, сакам таблици да си одјавам зошто сум продал возило, дали ми треба купопродажниот договор за да го направам тоа?

Според овие информации не треба, ама јебем ли га, овие бирократии стално ме потресуваат поради недостаток на логика во нивното конципирање.

- https://www.zvs.com.mk/uslugi/30
- www.avtokontrol.com.mk
- https://dejure.mk/zakon/pravilnik-za-nachinot-i-postapkata-na-odjavuvanje-na-vozilata

Присутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1765
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9968 на: 27 Јули 2021, 19:32:09 pm »
Da, treba kupoprodazniot dogovor vo original, kopija ne prifakaat. Treba da ti ja dadat odjavena soobrakajnata, mislam nekoj pecat stavaat.

Edit: sega procitav na linkovite i stvarno ne pisuva deka treba dogovorot a bas koga ja odjavuvavme Alfata go zadrzaa dogovorot na salter pa se vrakase gazdata da go zemi.

Kako i da e, da ne te vrtkaat za dzabe, nosi go i dogovorot, pa ke mu go pratis na gazdata so soobrakaknata zaedno.
« Последно менување: 27 Јули 2021, 19:51:00 pm Silvester »

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9969 на: 27 Јули 2021, 20:53:36 pm »
Се испојавував кај луѓе, ако лично јас ги одјавувам таблиците и сообраќајната кои гласат на мое име, не ми треба купопродажен договор.

Ако таблиците има намера да ги одјавува новиот сопственик, тоа треба да биде пишано како посебен Член во купопродажниот договор:

„Продавачот изјавува дека купувачот може без негово присуство да го одјави и да го регистрира возилото кое е опишано во член 1 на овој договор.“

Во овој случај во МВР земаат копија од купопродажниот договор (или оригинал, ако запнал службеникот) како доказ дека таблиците ги одјавило друго лице - купувач, а не сопственикот на сообраќајната дозвола и самите таблици.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9970 на: 28 Јули 2021, 12:40:21 pm »
Секаде е различно, направи си копија, оригиналот носи го само за увид, ќе му речиш ти треба.
Џабе се јавуваш, оди во мвр, ќе завршиш работа за 5мин, и тие таму ќе ти кажат што им треба.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9971 на: 28 Јули 2021, 14:24:31 pm »
Се испојавував кај луѓе, ако лично јас ги одјавувам таблиците и сообраќајната кои гласат на мое име, не ми треба купопродажен договор.

Ако таблиците има намера да ги одјавува новиот сопственик, тоа треба да биде пишано како посебен Член во купопродажниот договор:

„Продавачот изјавува дека купувачот може без негово присуство да го одјави и да го регистрира возилото кое е опишано во член 1 на овој договор.“

Во овој случај во МВР земаат копија од купопродажниот договор (или оригинал, ако запнал службеникот) како доказ дека таблиците ги одјавило друго лице - купувач, а не сопственикот на сообраќајната дозвола и самите таблици.

Да направам исправка на својот пост:

И при лично одјавување на своите таблици потребен е некаков документ како причина за одјавата. Во случај на продажба, купопродажен договор (копија или оригинал), во случај на рециклирање - потврда за прием во отпад итн итн.

Многу беше коректен полицискиот службеник и ми ги објасни сценаријата зошто е потребен документ, и целата поента е дека за полицијата е битно да знае во чии раце е возилото, не може да има возило без сопственик.

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7004
  • хаУс мајстор
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9972 на: 28 Јули 2021, 15:12:50 pm »
Битното е ти да си го чуваш купопродажниот.

Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1031
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9973 на: 28 Јули 2021, 19:07:31 pm »
AJ da prasam nesto, na astrata sabajle proveriv ulje, ima nekade 2cm nad max na sipkata, znaci 2cm po federot nagore nad granicnikot. Mereno na laden motor.

Pri promena e staveno 4.5 litri, motorot e Z19DT 1.9 cdti so dpf.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my SM-G965F using Tapatalk



@deksa Сожаљавам. Најверојатно имаш нафта во маслото и сеа ти го крева нивото.

Кај 1.9CDTI/JTDM мислам го нема овој проблем заради затнат DPF да речеме да крева ниво (пример кај Мазда е така), така што провери го маслото.

Ќе ти препорачав да направиш тест на хартија (капнуваш малку масло од моторот) и гледаш дали ќе ти направи круг околу капката

Е сеа, ова е најчесто ветер во магла, оти секоја хартија различно упива и треба некоја филтер хартија да најдеш што треба.

Друго што останува е да мирисниш дали мириса на нафта самото масло.

И ова е тешко, бидејќи колата посекако си мириса на дизел :)

Така што освен некој добар механичар да процени зошто ти се крева нивото, не знам. Мада да ти се крева ниво нема друго објаснување освен дизел во маслото.
Go prasav majstorot sto mi go menuvase, mi rece deka e mozno dodeka se regeneriral dpfot da e prekinat procesot so gasenje na kolata, pa zatoa da dava takva merka.

Glupo e sto na astrata nema sijalicka za dpf regeneracija, pa jbg zena mi ne sledi obrtai I kako zvuci motorot koga se regenerira a I rekov :)

Isto citav na astra owners forum deka merkata so sipka treba da se zeme na rabotna temperatura na motorot? Tocno e ova ili?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Исто и кај мене беше, во тој случај меша нафта и уље и го подига нивото на уљето.
Chare? :)

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Или чекање да заврши регенерација или ЕГР офф, ДПФ офф, ремап и пун гас.

Бев прееска кај многу добар мајстор, утврдивме дека нивото на уље е таман 1мм под макс, мене ме лажело замастувањето на шипката при виткање за да влезе под агол, при нејзино вадење се замастува од цевката само во горниот дел 1цм над максумумот на индикаторот, а другата страна е сува, ја свртевме и тестиравме 10 пати, дефинитивно цевката ја замачкува шипката и тоа лошо сум го протолкувал...

Долната страна на шипката (која не допира на ѕидот од цевката при вадење) е замастена со уље само до пред максимум на индикаторот т.е. плочкастиот дел на крајот од шипката, а не федерот.

Исто така ја гледавме кантата од 5 литри Titan Fuchs што ја возев во гепек од сервисот, во неа имаше 700мл, значи сме ставиле 4.3 литри, јас немам додавано.

На компјутер добри беа вредностите на дизните, ДПФот беше на 70% нечистотија (се регенерирал пред 450км), не даде никаква грешка колата.

Сеа боже мој..... ако постои некоја технологија за испитување дали во уљето има нафта кажувајте....

Се спасив :)

Пали-вози!
« Последно менување: 28 Јули 2021, 19:21:44 pm deksa »

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9974 на: 28 Јули 2021, 20:07:15 pm »

Сеа боже мој..... ако постои некоја технологија за испитување дали во уљето има нафта кажувајте....


Постои технологија, секако. На Запад, може да пратиш примерок од уљето, ново/старо, какво сакаш, и ќе ти вратат резултати. И тоа за нормални пари, не е ни нешто прескапо. Анализата обично изгледа овака (пример)


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.