Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1859602 пати)

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #4650 на: 26 Мај 2017, 00:24:15 am »
Epa gledam megjunarodna vazi 3 god. A mene voza kata mi istekuva vo dekemvri taka da i da izvadam megjunarodna kje mi vazi do dekemvri bidejki procitav demek vazi do istekot na mk vozacka?

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #4651 на: 26 Мај 2017, 00:30:04 am »
Клабери, какво искуство имате со квалитетот на делови од Про-цит и од Стиринг трејд ?

Кој е според вас "подоверлив" и со поквалитетни делови ? Конкретно ми треба држач на мотор, кој е прилично едноставен, а со тоа и ефтин...затоа ми треба барем да е од салам фирма и оргинал.

п.с сменав веќе еден пред два месеци, кој го зедов од  рандом продавница тука во Битола и вибрациите станаа полоши од претходно со стариот .. Ги трпев до сега ама ме нервираат, па сега трета среќа се надевам ќе погодам некој квалитетен.

@KaZaN редовно пазарува во Про-Цит, сега и јас пазарувам таму за Цитроенот. За Алфата пазарував вилушки на 2 пати во Стиринг трејд, Birth производител.

За Про-Цит пофални зборови имам за услужноста, квалитетот на деловите не можам да го проценам по само 3000 км поминати (буфери, пиксни за вилушки и гумици за балансштангла).
За Стиринг трејд супер се за услужливост, ама Birth вилушките според мене беа срање. Првите се растропаа на буфери за 2 години со пазење, вторите тазе беа сменети кога ја продадов колата, не знам како се кај новиот сопственик. :)

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1758
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #4652 на: 26 Мај 2017, 07:37:41 am »
Epa gledam megjunarodna vazi 3 god. A mene voza kata mi istekuva vo dekemvri taka da i da izvadam megjunarodna kje mi vazi do dekemvri bidejki procitav demek vazi do istekot na mk vozacka?

Добро си прочитал, ќе ти важи до истекот на важноста на МК возачката. Извади си нова ВД сега и одма нова меѓународна и ќе ти важи следните 3 години.
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #4653 на: 26 Мај 2017, 07:37:54 am »
Epa gledam megjunarodna vazi 3 god. A mene voza kata mi istekuva vo dekemvri taka da i da izvadam megjunarodna kje mi vazi do dekemvri bidejki procitav demek vazi do istekot na mk vozacka?
Точен си

Потребни документи
- 2 фотографии (45мм x 35 мм)
- Лично присуство со документ за идентификација
(лична карта или пасош) и (не знам оти ама ме вратија мене по пасош иако носев лична карта)
- национална возачка дозвола

Важност
3 години, но со истекот на важноста на националната возачка дозвола истекува и важноста на меѓународната возачка дозвола.


Мене на нејќење кнап ми иди, сега вадам повторно летово, и 2020 повторно а и тогаш ми истекува летото возачката, хуаа

ЕДИТ: ме престигнаа...

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #4654 на: 26 Мај 2017, 09:11:43 am »
По која логика меѓународната возачка важи само 3 години...

Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1031
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #4655 на: 26 Мај 2017, 09:26:05 am »
Пари братче да се млатат, да се пуни буџетот за фамилијата.... Ама толку беше :)

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk


Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #4656 на: 26 Мај 2017, 09:47:35 am »
По која логика плаќаме ддв, царина, акцизи, потоа регистрација, осигурување, зелен картон, па на бензинска плаќаме ддв на секое литро гориво па на патарина и неизбежно казна зошто не си носел елек со висока видливост?
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен howitz

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2273
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #4657 на: 26 Мај 2017, 09:51:45 am »
Многу работи немаат логика Клен, како задолжително носење на возачка книшка, многу од законите се измислени само да не казнуваат додека на црвено секој ден во Скопје поминуваат двеста иљади коли.
За вкусови не се расправа, по нив се плука.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #4658 на: 26 Мај 2017, 09:52:46 am »
Па и она...годишен зелен картон 100 евра..месечен 50.
Гонете се у три лепе бре...зелен картон не треба ни да има...плаќам 12.000 годишно осигурање...треба да важи секаде!

За акцизата која се плаќа за нови возила покрај сите редовни давачки да не почнувам пак.

Зинати за пари.
Мрш.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #4659 на: 26 Мај 2017, 10:04:20 am »
Дневниот зелен картон треба да биде 2-5 евра.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #4660 на: 26 Мај 2017, 10:07:28 am »
Па и она...годишен зелен картон 100 евра..месечен 50.
Гонете се у три лепе бре...зелен картон не треба ни да има...плаќам 12.000 годишно осигурање...треба да важи секаде!

За акцизата која се плаќа за нови возила покрај сите редовни давачки да не почнувам пак.

Зинати за пари.
Мрш.

У Њемачка не се доплаќа за зелен картон, а трае 5 години (или барем у мојава ситуација е така).
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #4661 на: 26 Мај 2017, 10:10:03 am »
Сиромашни се немците, кутрите тие.
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #4662 на: 26 Мај 2017, 10:55:28 am »
Иселете се, незнам што чекате уште.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #4663 на: 26 Мај 2017, 11:05:21 am »
Мора некој да ја брани Македонија :D
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #4664 на: 26 Мај 2017, 11:21:02 am »
Влатко Васиљ@vlatkovasilj
Vmrovci ako ne vi se sviga vo Makedonija slobodno moze da si odite

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need