Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1859332 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #2970 на: 01 Октомври 2016, 09:43:53 am »
Дефинитивно за карбонски изборот.

Но, има ефтини карбонски филтри од 300-600 денари, знам сум купувал во Релиспорт и во МегаАутоПартс, ама работата е дали ќе пасуваат на лежиштето. Иначе истиот филтер си е тоа само друго лежиште.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #2971 на: 01 Октомври 2016, 11:23:44 am »
Ок :). Не ми се фрлаа +1000 денари, така да фала ти за искрениот одговор!

Имај на ум дека секако би ти препорачал карбонски филтер кој не мора да биде од МАН, така да разликата во цена би била под 1000 денари, но секако не е занемарлива.
Другите филтри што ги спомнав (Нипонпартс, Филтрон) се карбонски, не се обични.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен masterwu

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 375
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #2972 на: 01 Октомври 2016, 17:38:00 pm »
Хммм, Mann филтерот од 1620 денари ми рекоа дека бил обичен (2 комада има во паковањето, 2 има мојата кола). Уште поинтересно, кога прашав дали имаат карбоснки филтри, вработениот ми вика дека нема, и никогаш не ни имале. Е сега или тој погрешно разбра, или пак мислеше дека немале специфично за мојата кола. (Civic 1.7CDTI).
Honda Civic 1.7 CDTI '05

Отсутен deemeetar

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 53
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #2973 на: 03 Октомври 2016, 14:41:23 pm »
Дечки може некој да ми даде на мапа локација од Бензинските во Скопје каде може да се тури од тие шелл горивата што се зборуваат на форумов?
Hyundai Elantra 2017 1.6 gls

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #2974 на: 03 Октомври 2016, 14:55:05 pm »
Дечки може некој да ми даде на мапа локација од Бензинските во Скопје каде може да се тури од тие шелл горивата што се зборуваат на форумов?

Super Trejd: https://goo.gl/maps/kqp38hfhoo82
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен deemeetar

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 53
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #2975 на: 03 Октомври 2016, 14:58:30 pm »
Дечки може некој да ми даде на мапа локација од Бензинските во Скопје каде може да се тури од тие шелл горивата што се зборуваат на форумов?

Super Trejd: https://goo.gl/maps/kqp38hfhoo82
Фала многу

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Hyundai Elantra 2017 1.6 gls

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #2976 на: 03 Октомври 2016, 22:15:44 pm »
Врска нема тоа Шел-от. На повеќето сум им викал да стават па ме пцујат после возеле до таму за ништо. Тури си од Макпетрол.

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3037
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #2977 на: 03 Октомври 2016, 22:19:34 pm »
Исто е горивото како од Макпетрол (без стварите што ги додава Макпетрол).

Отсутен tigar2012

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 63
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #2978 на: 04 Октомври 2016, 11:44:02 am »
Да ве прашам, дали знае некој мајстор за централна брава/кодирање на клучеви...

Имам 2 проблеми со истата, се работи за ибица 99-02 модел.

Прв проблем со совозачката врата кој се појавува само на ладно време, не сака да се заклучува/отклучува од прва, некогаш треба и од 2ра и 3та, кога е многу ладно неможам ни со рака да ја отклучам/заклучам - останува заглавено .... хм како би било на македонски...



Дали можам да го средам некако ова или да си земам нова брава (ако е до бравата) или до друго нешто е проблемот незнам.

Инаку нормално си функционира во останатиот период (кога не е ладно :) )

Вториот проблем е што не ми работи клучот, најверојатно ќе треба пак да се кодира ? го имав претходно истиот проблем ми го споија на компјутер и го прекодираа или како и да се вика процедурата и си работеше извесно време па пак се појави проблемот, (не е до батериите, ставив нови) пак ќе треба да се кодира најверојатно...

Најдов на реклама5/пазар3, Гоце од Бутел и сервис во Кисела Вода.
http://www.pazar3.mk/Serviszamehanikaiavtoelektrika

Незнам дали имал некој искуство со нив или некоја друга препорака?



Seat Ibiza 1.4 16v 55kw

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #2979 на: 04 Октомври 2016, 13:03:06 pm »
Бравата подмачкај ја прво со силиконски спреј или WD40, ако не ти текнало веќе. :)

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #2980 на: 05 Октомври 2016, 19:32:56 pm »
Некакво искуство со ALT Tensioner затегачи ?

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3460
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #2981 на: 05 Октомври 2016, 20:37:51 pm »
Kupi si asalni i provereni marki.

Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1031
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #2982 на: 06 Октомври 2016, 07:37:48 am »
Дечки дајте мала помош? Вчера земав Цитроен Ц5 2.0 136кс со вграден плин (не знам кој систем) немаше вчера ништо, сабајлево добив check engine со порака Antipolution Fault.... Претпоставувам дека е до плинот? Имал некој слично искуство?

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #2983 на: 06 Октомври 2016, 10:07:39 am »
Бравата подмачкај ја прво со силиконски спреј или WD40, ако не ти текнало веќе. :)
VD40, не е лубрикант и не подмачкува, туку е чистач. што и да "подмачкаш" со него, кратко ќе трае. и под кратко, мислам на неколку дена.

за брави, механизми, шарки, сајли итн итн, препорачувам прво со него да ги удавите па после да се подмачка, ете и со било кој силиконски спреј... всушност, има маст во спрје на вурт, бернер и слично и не е на силиконска база. прскаш, и за 1-2 минути не е више во течна состојба туку баш е маст... идеално за такви подмачкувања кај што не е достапно да се пријде...

јас пред 3 години одприлика со на бернер спрејот ги подмачкав сите ебани шарки низ дома од сите елементи од кујната... шкрипеа како од хорор филм.... исто и шарките и бравите од сите врати, плус цел механизам на блиндор вратата... летаат сеуште, и ниедна не е крцната.... практично а трае долго. истиот тој спреј употребете го за бравите од кола, убаво испрскајте и тоа баш сега, па на крпче песни и помини ги кедерите, значи сега, овој период, за зимоска да немате проблем со мрзнење на бравите и вратите...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7707
  • Плинаш!!!
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #2984 на: 06 Октомври 2016, 10:27:05 am »
Башка ако се подмачка само се wd голема е веројатноста дека таа брава за брзо време ке запече. Wd не е подмачкувач, wd е чистач.