Автор Тема: дестилирана вода за акумулатор  (Прочитано 4987 пати)

Отсутен Punto2

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 36
дестилирана вода за акумулатор
« на: 11 Јануари 2015, 11:46:43 am »
Поздрав, би сакал едно кратко објаснување, имам проблем со палење на автомобилот, батеријата престпоставувам дека е при крај, мегутоа има и една друга работа, делот каде што стои дестилираната вода на две места (ќеили или не знам точно како се вика) се повеќе од половина празни, го извадив акумулаторот од кола и кога ќе го поместам малку сензорот што се наоѓа одозгора свети жилто, сакам да прашам дали може да се дотиури дестилирана вода во акумулаторот, дали тоа мора д абиде специјално купена вода за таа намеа или може и вода дестилирана во домашни услови, или пак да си купан нов акумулатор (иако тоа планирам да го направам - меѓутоа во моментов би ми помогнал каков било совет само за да запалам да одам до град за да купам).

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: дестилирана вода за акумулатор
« Одговори #1 на: 11 Јануари 2015, 12:07:25 pm »
Секако треба келиите да бидат наполнети со течност до горе, значи да се потопени. Се додава дестилирана вода тогаш кога ќе падне нивото на течноста под келиите. Не знам каква ти е таа дестилирана вода во домашни услови правена ама најпаметно ти е да земеш купечка од бензинска пумпа на пример.
Додај вода да се потопат келиите и да има пола сантим над тоа. После извози ја колата пола саат да се поднаполни акумулаторот и ќе биде како нов.

Отсутен x01

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 729
Одг: дестилирана вода за акумулатор
« Одговори #2 на: 11 Јануари 2015, 16:05:09 pm »
Земи од бензинска 20 ден е. Дополни ги келиите стави го на полнач да се полни една ноќ.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: дестилирана вода за акумулатор
« Одговори #3 на: 11 Јануари 2015, 16:13:16 pm »
Samo nemoj ziti se kako komsijava pred nedela dena..
Greotickata ne se razbira mi dzvoni na vrata mi vika daj molimte da zapalime kolava kaput e..Ok se simnavme gledam kjeliite na site skoro po 1 santim fali voda mu vikam odi do benziska zemi destilirana da dopunime dase pokrijat kjeliite..Otide i ete go ide puna kjesa nosi sisinja.Mu vikam abre sto si kupil pa vika 5l voda neli da dopunime..
Omg on si misli ulje mu sobira tolku pa i voda tolku treba vo akumulatorot ali jbg covek uci dodeka e ziv.
Inace vo domasni uslovi destilirana voda imas od klimata sto ja isfrla taka da mozes od nejze bez problem da ja iskoristis

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: дестилирана вода за акумулатор
« Одговори #4 на: 11 Јануари 2015, 16:31:25 pm »
Поздрав, би сакал едно кратко објаснување, имам проблем со палење на автомобилот, батеријата престпоставувам дека е при крај, мегутоа има и една друга работа, делот каде што стои дестилираната вода на две места (ќеили или не знам точно како се вика) се повеќе од половина празни, го извадив акумулаторот од кола и кога ќе го поместам малку сензорот што се наоѓа одозгора свети жилто, сакам да прашам дали може да се дотиури дестилирана вода во акумулаторот, дали тоа мора д абиде специјално купена вода за таа намеа или може и вода дестилирана во домашни услови, или пак да си купан нов акумулатор (иако тоа планирам да го направам - меѓутоа во моментов би ми помогнал каков било совет само за да запалам да одам до град за да купам).
Ne mi e jasno, ako imaš senzor (okce) na akomulatorot, togaš toj e so zatvoren sistem, ne se gubi voda. Ako e žolto se nosi v servis, ako e crno  vo otpad. No kaj mene e zeleno, ama mi vika toa e samo kaj okceto. Mene mi e akomulatorot od februari 2008 vgraden, sega prvpat 2 pati go iyvadiv doma na toplo. Probav da go dopolnuvam, no bidejći ne se otvaraat ćeliite, samo po 1 sat dopolnuvav...

Отсутен Punto2

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 36
Одг: дестилирана вода за акумулатор
« Одговори #5 на: 11 Јануари 2015, 17:39:26 pm »
Fala vi na site za odgvorite :) uspeav da zapalam so pomos na avtomobilot od sosedot, so kabli, kako sto kaza "nefer" okceto bese crno nemase nikakvo drugo svetli, taka da pominav do grad i si kupiv eden 60Am Vesna (mislam se vikase) akumulator, slovenski barem taka mi kaza prodavacot pa bi trebalo sega da vrsi rabota, Pozdrav do site

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: дестилирана вода за акумулатор
« Одговори #6 на: 11 Јануари 2015, 17:40:19 pm »
Весна не е словенски, туку словенечки ;)

Терај.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: дестилирана вода за акумулатор
« Одговори #7 на: 11 Јануари 2015, 17:41:15 pm »
Vesna ти е мејд ин маседонија :D поточно пробиштип

Отсутен Punto2

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 36
Одг: дестилирана вода за акумулатор
« Одговори #8 на: 11 Јануари 2015, 17:50:27 pm »
http://www.winwin.rs/akumulator-za-automobil-vesna-starter-12v44ah-d-1188463.html ist vakov samo 60 Ah so dvegodini garancija, se nadevam deka ke bide vo red!

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: дестилирана вода за акумулатор
« Одговори #9 на: 11 Јануари 2015, 18:10:04 pm »
Овој е словенски,би требало да е добар

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: дестилирана вода за акумулатор
« Одговори #10 на: 11 Јануари 2015, 18:27:42 pm »
Не е словенски. Словенечки е, аман научете веќе еднаш. Онак, и ти да научиш.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: дестилирана вода за акумулатор
« Одговори #11 на: 11 Јануари 2015, 18:34:13 pm »
Izvini ako ti e akumulatorov za punto kako sto ti e nikot kako uspea da go ubutas u toa kutijata koga e toa praveno za vanseriski dimenzii.....

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: дестилирана вода за акумулатор
« Одговори #12 на: 11 Јануари 2015, 18:48:17 pm »
Не е словенски. Словенечки е, аман научете веќе еднаш. Онак, и ти да научиш.
BASIC INFORMATION

TAB was established in 1965 as a subsidiary of Rudnik Mežica Holding (Lead Mine Mežica Holding) in a region where different lead activities are more than 350 years old.
For the first 15 years TAB was a licence partner of Tudor, Sweden. Nowdays, TAB is producing a wide range of lead acid flooded, VRLA AGM and VRLA Gel batteries in three modern factories with approximately 900 employees on three different locations:

- on first location in Žerjav, Slovenia, there is a recycling plant producing approx. 30.000 t of soft lead per year from 60.000 t of scrap and a factory for industrial batteries with annual capacity 1,5 mio pieces of TAB branded traction and stationary cells, - the second location is in Črna na Koroškem, Slovenia, where there is a factory for starter batteries of TAB, Topla, Vesna and Starter Vesna brands with annual capacity of 2,0 - 2,5 mio pieces, - the third factory is situated in Macedonia, Probishtip, with annual capacity of 1,0 - 1,5 mio pieces of starter batteries of Vesna and Starter Vesna brands and recycling plant producing approx. 5.000 t of soft lead per year from 10.000 t of scrap.

In TAB also various military batteries are produced.

Our high quality batteries are known worldwide, especially in Europe, Asia and America.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: дестилирана вода за акумулатор
« Одговори #13 на: 11 Јануари 2015, 18:49:31 pm »
За Словенија е „словенечки“, не „словенски“.

„Словенско“ потекло имаат многу јазици, ама еден е словенечки јазик.

Не знаев дека се прават во Пробиштип.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: дестилирана вода за акумулатор
« Одговори #14 на: 11 Јануари 2015, 18:53:14 pm »
Ја па не сум знаел дека и во Словенија се прават.