Автор Тема: Проблем со стартување  (Прочитано 5418 пати)

Отсутен Mini

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 56
Одг: Проблем со стартување
« Одговори #15 на: 11 Јануари 2015, 00:22:59 am »
Карбураторски систем ти е,а и коа спомна плин директ на плин ја палиш или првин на бензин?
Нема карбуратор колата. Секое палење е на бензин, потоа ако има постигнато температура си префрла само на плин.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Проблем со стартување
« Одговори #16 на: 11 Јануари 2015, 00:30:05 am »
Чим нема карбуратор значи мора да има компјутер кој ќе регулира смеса и палење,дај малце повеќе детали за возилото,година,број на мотор и сл.

Отсутен Mini

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 56
Одг: Проблем со стартување
« Одговори #17 на: 11 Јануари 2015, 00:37:44 am »
Чим нема карбуратор значи мора да има компјутер кој ќе регулира смеса и палење,дај малце повеќе детали за возилото,година,број на мотор и сл.
Се работи за Либеро 1994 година. Има повеќе изведби, мојата е со носивост од 920кг. Други детали откако ќе ја земам од сервис ако не успеат ни они да ја направат.

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Проблем со стартување
« Одговори #18 на: 11 Јануари 2015, 01:06:20 am »
Јас имав таков проблем со ровер 214 1.4 мотор ...... од кога ќе загрее колата гасеше и на свеќите немаше искра никаква и прво мајсторите што ми рекоа нови свеќи и нови кабли од кога тоа го земав пак  исто загреана ќе изгаси и никако да запали потоа демек разводна капа и палење нова ај и тоа го земав , на крај бомбината ја сменија со друга и тоа не даде резултати , за на крај да испадне сензорот за температура на водата во моторот .....Значи кога е до него проблемот и кога ќе изгасне колата загреана ја повлекува искрата од свеќите и мајсторите логично прво почнуваат со свеќи, каблови, палење, бомбина......Мој совет нека ги проверат сензорите на некоја дијагностика .......

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Проблем со стартување
« Одговори #19 на: 11 Јануари 2015, 18:35:25 pm »
Некој сензор да се види на компјутер, можеби радилица или сензор за температура на мотор (engine coolant).

Ако нема опција за компјутер а би требало да има каква таква, да се проверат кај некој електричар сензорите на лице место кои вредности ги даваат спрема пропишаните.
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Проблем со стартување
« Одговори #20 на: 12 Јануари 2015, 02:51:51 am »
Па тоа и пробувам. Сите само нагаѓаат. Едни викаат иди кај плинар, идам на плинар вика нема проблем со плинот иди кај електричар и така си се шетам само по сервиси а никој незнае што е. Овој модел нема компјутер...

субару либеро, нема шанси да нема компјутер. фул инџекш или мултипоин убризгување е.

значи треба на авто дијагностика да се закачи колата и да се проверат параметрите на сите сензори... според книга. треба да се види кој до каде иде со сигнали а кои се нормалните сигнали...

велиш, пробале со нивна бомбина во толту, не успеало и сега колата никако не пали. јас се сомневам на слаб контакт од некој кабел. кога јс би ја решавал колата со унимер би идел кабел по кабел, мерејки на џекови. значи проблемот ти е се врти околу бомбина, сигнал за нејзе, сензор на радилица/брегаста и евентуално кабле од бомбина до капа.

сепак, прво на дијагностика ке мора.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен igorjos

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 13
Одг: Проблем со стартување
« Одговори #21 на: 12 Јануари 2015, 23:37:33 pm »
Дечки и јас имам сличен проблем. Имам алфа 156 и последниве неколку недели, на студов, некако ми пресисува кога ќе пробам да ја запалам. Верглањето е ок ама не пали. мора да почекам 5 минути и да пробам поново. Ај тоа него ми се деси до сега и два пати во вожња да ми изгаси кога возам низ град под мала гас - трхни застани, и после не пали, па ајде тргни  се на страна и чекај... Што би можело  да биде, ваше мислење?

Здраво ВиртуалА :) го имав горе долу истиот проблем но на Поло, денес се надевм успешно го решив а еве и линк до постот каде што кажав што е како е : http://forum.carclub.mk/index.php/topic,16427.0.html , се надевам ќе ти поможи.