Автор Тема: Мали фабрички детали на вашите возила  (Прочитано 12308 пати)

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Мали фабрички детали на вашите возила
« на: 15 Септември 2011, 01:06:58 am »
Мали фабрички детали на вашите возила кои ви се допагаат и ви се на некој начин интересни, мислам ме разбирате нели :)
Еве на пример кај мене ми се допагаат страничните жолти позиции, појасот за врзување на багаж во багажникот :), едно мало сливниче за нафтата што ќе капне од резервоарот - пиштолот додека ставаат и цревце за негово испуштање :), и друго нешто што го следам на други коли и што ми се допаѓа е рикверц светлата сакам да ги има од двете страни, а не само од едната тоа воопшто не ми се допаѓа на ниту една кола. Исто така ми се допаѓа и кога ја заклучувам колата со далечинското прозорците не се затвораат, гледам тоа го има на голфовите и тн. Ми се допаѓа и тоа што кога ја изгасам колата се изгаснат и светлата, а не како што гледам на повеќето коли не се гасат и проследено со пиштлив тон :) и мора возачот да ги гаси, потоа пак да ги пали. Тоа е од мене :) тоа ми текнува сега. ;)
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Мали фабрички детали на вашите возила
« Одговори #1 на: 15 Септември 2011, 01:41:37 am »
-Десниот брисач оди длабоко лево и не остава линија која капе во средина. Една од работите за која на никој не би му текнало. Полица под воланот за оставање работи. Полица под радиото која перфектно собира Ајфон, искосено поставен за навигација, ем блиску е до упаљачот. Сите полици се прекриени со бајаги дебела гума која се вади за чистење, и што и да ставиш не тропка.

-Тапацир во целиот багажник и секаде внатре, да не се гледа железо никаде. Метални отворачи на вратите, многу ме нервира пластични кога се. Менувач со стакло и никел, нема пластика никаде да допреш. Двојна звучна изолација скоро секаде кај што ми текна да видам. Ни едно можно делче не крцнало никогаш во животот, што ми е мене преокупација. Багажникот се отвора со клуч, за да не си го заборавиш клучот во багажник и да се заклучи, како што ми се деси на друга кола летово и тоа надвор од Македонија. Преубаво плаво-црвено внатрешно осветлување, особено комбинирано со диоди. Целата кола е во тон -плаво црвена. Високопрофилни гуми, а јас ставив и еден број повисоки, на грона граница 2.5 напумпани - за да не се замарам при градско возење. Фиоки под седиштата за ставање на разни работи, кои после одредено време се навикнуваш и стануваат есенцијални.

-Радио на кое се попушта и смалува глас со врталка а НЕ на копче. Исто и промена на песна и фрекфенција се врши со врталка, а не копче. По практично нешто ретко се наоѓа од ова. Електрично задвижувани ЗАДНИ стакла, многу сакам да си отворам прозори рецимо два од десно и да не ми дува, а да има екстремно голем провев. Место за ставање на противпожарен апарат, за да не ти тропа по багажник. Мотор никогаш не затресува. Значи може да стигнеш и на 500 обртаја во некоја кривина, никогаш нема да затресе. Во внатрешноста не се чувствува апсолутно никаква вибрација од моторот, на било колку вртежи. Што откако ќе се навикнеш, разбираш колку значи во комфорот.  Нешто по што патам цело време е Тишина. Значи колата е неверојатно тивка. Кога стои не е возможно да се слушне, а внатре до брзини од 70кмч е скоро нечујна. Тоа ептен ми е по кеиф.

-Задните столбови се екстремно тенки и колата има екстремно добра прегледност позади. Многу најјак детал ми е што има жмигавци на ретровизорите, и и од внатре се гледаат кога светкаат. Ова ми го пофалиле преку 15 луѓе, а и мене ептен ми се свиѓа. Има многу убаво капаче над пепељарата и запалката, за да не се гледаат кога нема потреба, а кога е капачето тргнато не се гледа воопшто. Задните наслони во седиштата сметаат и ги извадив одма, ако има потреба ги ставам само тие од страна, а не и средното кое најваќе смета кога гледаш наназад.

-Една круцијална работа за мене е тоа што воланот се подесува по длабочина и ми смета кога нема такво нешто. Кочницата се дозира перфектно, и многу ретко доаѓаш во ситуација да „возиш компири“. Осносно многу удобно се вози во колата и кога не е многу спретен возачот (почетник). Седиштата не се рамни како на повеќето други коли од класата, туку убаво извајани за да те држат одлично. Има место за газот, да не ти се здрвува, како дупка. И има мала лумбална поддршка на 4 седишта. Возењето е навистина удобно.

-Стаклата многу помалку замрзнуваат. Колата ми беше оставена на кеј пред пошта навечер, и како што дувало од реката испозамрзнале сите стакла на сите коли. И се доближувам до мојата и не беше замрзната. Се зачудив како е тоа можно. Следен пат сабајле искачам и на сите комшии замрзнати стаклата, а моите на колата не беа замрзнати. Ептен ми се бендисува тој детал иако не ми е јасен како се случува тоа.

-Лајсните од надвор НЕ се во боја на каросеријата. На другата кола се, односно беа и сега се испогребани од врати, и последно од комбе на буњаковец. Тој проблем не постои. Исто ме имаше закачено некој на паркинг и го извадил целото лајсниче од браникот. Јас го најдов и го вратив назад. Не се познава воопшто, да беше во боја ќе беше испогребано.





Работи што ми пречеле и сум се потрудил да ги средам. Жолти сијалици, сменети со диоди и ксенон. Затемнети стакла, ама ептен малку, колку да добие шмек, не црни ѕифт. Поставено акустичен сунѓер на полицата над багажникот.

Има едно рикверц светло, и тоа е поправливо, само треба да се седне да се направи да бидат две. Изводливо е, и не е многу комплицирано. Тоа е планирано да се направи во иднина. После тоа ме нервира што нема акустичен теписон под хаубата. Тоа обично оди кај дизел возила, па треба да откачам од некој дизел и да го ставам кај мене. Многу кал и прашина се лепи на задната шофершајбна и некако треба да најдам, нешто како калници, некакви. Што не се ружни.

Толку ми текнува.  8)

Отсутен DareBmw

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4305
  • К’мет
Одг: Мали фабрички детали на вашите возила
« Одговори #2 на: 15 Септември 2011, 01:48:57 am »
Дени прстите да не те здоболеа ;D ;D ;D ;D
Кај мене нема што многу да се набројува . Се е убаво ;D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Мали фабрички детали на вашите возила
« Одговори #3 на: 15 Септември 2011, 01:52:41 am »
Дени прстите да не те здоболеа ;D ;D ;D ;D
Кај мене нема што многу да се набројува . Се е убаво ;D
Епа тие се работите што не ги пишува во каталог, а живот значат... И уште којзнае колку ги има, што не сум ги приметил. Тоа го сакам во кола. „Колата треба да биде како одличен батлер, секогаш се е под конец и кај што треба, а не си го ни приметич човекот.“ :)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Мали фабрички детали на вашите возила
« Одговори #4 на: 15 Септември 2011, 08:05:38 am »
-Десниот брисач оди длабоко лево и не остава линија која капе во средина. Една од работите за која на никој не би му текнало. Полица под воланот за оставање работи. Полица под радиото која перфектно собира Ајфон, искосено поставен за навигација, ем блиску е до упаљачот. Сите полици се прекриени со бајаги дебела гума која се вади за чистење, и што и да ставиш не тропка.

-Тапацир во целиот багажник и секаде внатре, да не се гледа железо никаде. Метални отворачи на вратите, многу ме нервира пластични кога се. Менувач со стакло и никел, нема пластика никаде да допреш. Двојна звучна изолација скоро секаде кај што ми текна да видам. Ни едно можно делче не крцнало никогаш во животот, што ми е мене преокупација. Багажникот се отвора со клуч, за да не си го заборавиш клучот во багажник и да се заклучи, како што ми се деси на друга кола летово и тоа надвор од Македонија. Преубаво плаво-црвено внатрешно осветлување, особено комбинирано со диоди. Целата кола е во тон -плаво црвена. Високопрофилни гуми, а јас ставив и еден број повисоки, на грона граница 2.5 напумпани - за да не се замарам при градско возење. Фиоки под седиштата за ставање на разни работи, кои после одредено време се навикнуваш и стануваат есенцијални.

-Радио на кое се попушта и смалува глас со врталка а НЕ на копче. Исто и промена на песна и фрекфенција се врши со врталка, а не копче. По практично нешто ретко се наоѓа од ова. Електрично задвижувани ЗАДНИ стакла, многу сакам да си отворам прозори рецимо два од десно и да не ми дува, а да има екстремно голем провев. Место за ставање на противпожарен апарат, за да не ти тропа по багажник. Мотор никогаш не затресува. Значи може да стигнеш и на 500 обртаја во некоја кривина, никогаш нема да затресе. Во внатрешноста не се чувствува апсолутно никаква вибрација од моторот, на било колку вртежи. Што откако ќе се навикнеш, разбираш колку значи во комфорот.  Нешто по што патам цело време е Тишина. Значи колата е неверојатно тивка. Кога стои не е возможно да се слушне, а внатре до брзини од 70кмч е скоро нечујна. Тоа ептен ми е по кеиф.

-Задните столбови се екстремно тенки и колата има екстремно добра прегледност позади. Многу најјак детал ми е што има жмигавци на ретровизорите, и и од внатре се гледаат кога светкаат. Ова ми го пофалиле преку 15 луѓе, а и мене ептен ми се свиѓа. Има многу убаво капаче над пепељарата и запалката, за да не се гледаат кога нема потреба, а кога е капачето тргнато не се гледа воопшто. Задните наслони во седиштата сметаат и ги извадив одма, ако има потреба ги ставам само тие од страна, а не и средното кое најваќе смета кога гледаш наназад.

-Една круцијална работа за мене е тоа што воланот се подесува по длабочина и ми смета кога нема такво нешто. Кочницата се дозира перфектно, и многу ретко доаѓаш во ситуација да „возиш компири“. Осносно многу удобно се вози во колата и кога не е многу спретен возачот (почетник). Седиштата не се рамни како на повеќето други коли од класата, туку убаво извајани за да те држат одлично. Има место за газот, да не ти се здрвува, како дупка. И има мала лумбална поддршка на 4 седишта. Возењето е навистина удобно.

-Стаклата многу помалку замрзнуваат. Колата ми беше оставена на кеј пред пошта навечер, и како што дувало од реката испозамрзнале сите стакла на сите коли. И се доближувам до мојата и не беше замрзната. Се зачудив како е тоа можно. Следен пат сабајле искачам и на сите комшии замрзнати стаклата, а моите на колата не беа замрзнати. Ептен ми се бендисува тој детал иако не ми е јасен како се случува тоа.

-Лајсните од надвор НЕ се во боја на каросеријата. На другата кола се, односно беа и сега се испогребани од врати, и последно од комбе на буњаковец. Тој проблем не постои. Исто ме имаше закачено некој на паркинг и го извадил целото лајсниче од браникот. Јас го најдов и го вратив назад. Не се познава воопшто, да беше во боја ќе беше испогребано.





Работи што ми пречеле и сум се потрудил да ги средам. Жолти сијалици, сменети со диоди и ксенон. Затемнети стакла, ама ептен малку, колку да добие шмек, не црни ѕифт. Поставено акустичен сунѓер на полицата над багажникот.

Има едно рикверц светло, и тоа е поправливо, само треба да се седне да се направи да бидат две. Изводливо е, и не е многу комплицирано. Тоа е планирано да се направи во иднина. После тоа ме нервира што нема акустичен теписон под хаубата. Тоа обично оди кај дизел возила, па треба да откачам од некој дизел и да го ставам кај мене. Многу кал и прашина се лепи на задната шофершајбна и некако треба да најдам, нешто како калници, некакви. Што не се ружни.

Толку ми текнува.  8)

И јас сакам вакви работи на колата да имам....Ама за жал не можам да одвојам милион евра за ова задоволство..
Сепак ке се задоволам со некоја поскромна сума, за поскромно возило, кое ке ми прави дел од задоволствата, па  и нека крцка и нека нема звучна изолација под хауба :))
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Мали фабрички детали на вашите возила
« Одговори #5 на: 15 Септември 2011, 08:09:19 am »


Отсутен BokiCivic

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3801
  • Боинг 747
Одг: Мали фабрички детали на вашите возила
« Одговори #7 на: 15 Септември 2011, 09:16:21 am »
Се разбира мала шала од бокичивич

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Мали фабрички детали на вашите возила
« Одговори #8 на: 15 Септември 2011, 09:37:50 am »
Душа, карактер и боксер срце. И да, class leading handling.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Мали фабрички детали на вашите возила
« Одговори #9 на: 15 Септември 2011, 09:48:29 am »
Не е фабрички, јас го внесов во колата, ама е најбољи детаљ на светот што може да постои:



(For the record, сликата не е од мојата кола)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Мали фабрички детали на вашите возила
« Одговори #10 на: 15 Септември 2011, 10:30:12 am »
Не е фабрички, јас го внесов во колата, ама е најбољи детаљ на светот што може да постои:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(For the record, сликата не е од мојата кола)
+1

штета што, за некои луѓе и тоа не е доволно

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Одг: Мали фабрички детали на вашите возила
« Одговори #11 на: 15 Септември 2011, 10:58:12 am »
Мали детаљи и не се толку мали, а и не сум сигурен дали се фабрички ...

Ipod приклучок ...
Далечинско затварање/отварање на прозорци
Аuto lights - Опција со која не мора да се грижите дали ке ги забравите светлата кога ке ја паркирате колата, или кога возите денски низ град ...
Наслонувач за рака на задната клупа
Ергономски карирани седишта кои прв пат на слика ич не ми се бендисаа
Smoked back light
Блутут опција со можност за бирање на броеви од Screen Touch, воедно и пишување пораки на истиот
Мометална потрошувачка
итн

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Мали фабрички детали на вашите возила
« Одговори #12 на: 15 Септември 2011, 11:03:25 am »
@Deni   Тоа што ти ја валка задната шофершајбна не е од трклата. Таа се валка дека нема проток на ветер. Запримети дека на седан возилата нема бришач, а и нема потреба. За да ја спречиш колку толку оваа работа, ќе ти треба спољерче горе на 5та та врата ама мислам дека треба да биди со процеп на средина. Види малку из гуглај тоа.


Отсутен DareBmw

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4305
  • К’мет
Одг: Мали фабрички детали на вашите возила
« Одговори #14 на: 15 Септември 2011, 12:48:59 pm »
Душа, карактер и боксер срце. И да, class leading handling.
Кажи ја комората најдобар детал кај тебе , имаш ладно пивце цело време . ;D ;D ;D D :D