Автор Тема: Палец од разводник  (Прочитано 2739 пати)

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Палец од разводник
« Одговори #15 на: 02 Ноември 2014, 01:45:11 am »
Aј вака стави го првиот клип во гмт,и види каде е позициониран палецот таму ти е кабелот за 1 цилиндер,после него иде 3 па 4 па 2ри,значи по стрелките на часовникот.

1  3
2  4

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Палец од разводник
« Одговори #16 на: 02 Ноември 2014, 08:30:48 am »
Отвори го капачето за ребрастиот и намести го моторот на репери, тогаш првиот клип ти е во горна крајна положба, и види палецот каде е и према кој цилиндар ти оди тој кабел. како што кажа влатко треба накај први да ти оди.

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7003
  • хаУс мајстор
Одг: Палец од разводник
« Одговори #17 на: 02 Ноември 2014, 10:46:11 am »
Убаво рекле,легни си и другиот ден со бистра глава (ма да синоќа не заспав мислејќи што да правам).
Еве што направив,каблите што искачаат од разводна бидејќи беа како што беа предходно кога колата работеше,ги обележав на пример:
-горен кабел за 1 клип/свеќица,долен за 4 клип/свеќица итн,ги извадив сите од разводна,ја наместив пластиката со жлебови за каблите пред разводник,ми текна на она со кривините на каблите,која како иде,ги ставив у жлеб на капачето и на разводникот ми дојдоа како што биле предходно пред да ја свртам капата.Ми дојдоа контра,значи за 90 степени,горниот за 1 клип ми дојде доле,2 за 4 ми дојде горе итн.Ај да запалам.......чакмак,насмевка на лице :D Колата убаво запали со нормално мало верглање,убаво работеше,ја повозев и ок си е.
Неколку прашања сега:
1. Пошто ја возев,постигна температура,колата си работеше убаво и проблемот што го имав со гасење во вожња и сецкање го нема,дали лошо наместената разводна капа е причинител за тоа,пу пу пу да не го заречам,денес накај работа подолга релација ќе видиме како ќе е?
2.Дали вака точно наместен разводник,ваљда и мало изместување на палењето може да е причинител да колата е побрза и поубаво да прима?
3.Шо че пијате? ;D

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Палец од разводник
« Одговори #18 на: 02 Ноември 2014, 11:16:33 am »
Ми дојдоа контра,значи за 90 степени,горниот за 1 клип ми дојде доле,2 за 4 ми дојде горе итн.

2.Дали вака точно наместен разводник,ваљда и мало изместување на палењето може да е причинител да колата е побрза и поубаво да прима?
3.Шо че пијате? ;D

Ова со преместувањето кабли го зборев вчера на ФБ ама не знаев како да се изразам ;D

2. Секако дека може да е побрза, моторот сега си работи како што рекла мајка фабрика а не како што склапал некој талент пред да ја земеш колата.
3. Че пијаме свите нешто газирано, како пример вода. Мојт?

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7003
  • хаУс мајстор
Одг: Палец од разводник
« Одговори #19 на: 02 Ноември 2014, 11:25:29 am »
Ми дојдоа контра,значи за 90 степени,горниот за 1 клип ми дојде доле,2 за 4 ми дојде горе итн.

2.Дали вака точно наместен разводник,ваљда и мало изместување на палењето може да е причинител да колата е побрза и поубаво да прима?
3.Шо че пијате? ;D

Ова со преместувањето кабли го зборев вчера на ФБ ама не знаев како да се изразам ;D

2. Секако дека може да е побрза, моторот сега си работи како што рекла мајка фабрика а не како што склапал некој талент пред да ја земеш колата.
3. Че пијаме свите нешто газирано, како пример вода. Мојт?
Баш кога ја земав,идеше како сега што иде,не е од дамна ова,се ми се враќа у сеќавање кога мењаа каиши,јес да се од друга страна на разводник ама мислам дека чепкаа нешто таму и мислам дека беше изваден разводникот дента кога бев да прашам до каде се.Неможам да ги осудам мајсторите пошто не сум сигурен што и како праеле,битно е колата работи и не гаси,за другото нек иде у пизду....Баш и со Smichka праевме муабет,се мислам дека проблемот со гасење се појави од тогаш.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Палец од разводник
« Одговори #20 на: 02 Ноември 2014, 11:29:42 am »
Епа честито нова кола, пак. :) Моја препорака е да ги провериш и зачистиш свеќиците, работеле долго време во неефикасен режим.

Сеа колата Vtec има? ;D

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Палец од разводник
« Одговори #21 на: 02 Ноември 2014, 12:10:33 pm »
Си го трефнал сеа палењето изглеа како што ти одговара тебе највише затоа е побрза,плус минус 6 степени моеш да го играш.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Палец од разводник
« Одговори #22 на: 02 Ноември 2014, 12:41:12 pm »
Влатче кажи му за помалку да троши на колку степена да го намести ;D

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Палец од разводник
« Одговори #23 на: 02 Ноември 2014, 13:07:39 pm »
Нека го акне у касние па нека мери :D

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Палец од разводник
« Одговори #24 на: 02 Ноември 2014, 22:34:40 pm »
раније, за побрзо...го местиш се додека на усис не почне да пука... колата МЕТАК.. пготов на плин хахаха...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7003
  • хаУс мајстор
Одг: Палец од разводник
« Одговори #25 на: 03 Ноември 2014, 01:24:24 am »
Шо би рекол ахтунгот наш....
Не се прајте на Riki-Rulz :D