Автор Тема: Избор за нова Skoda Octavia TSI или TDI  (Прочитано 25547 пати)

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Избор за нова Skoda Octavia TSI или TDI
« Одговори #75 на: 15 Јуни 2015, 22:24:54 pm »
еднаш у 6-та брзина на 70 км/ч возење стиснав гас и за да дојде до 120 км/ч му требаше цела вечност (10-тина секунди). :)

Кај мене опелот за да дојде од 70 км/ч до 120 км/ч во 4-та цел саат му треба, он 10 секунди вечност му биле. :D

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Избор за нова Skoda Octavia TSI или TDI
« Одговори #76 на: 15 Јуни 2015, 22:46:42 pm »
Кај мене опелот за да дојде од 70 км/ч до 120 км/ч во 4-та цел саат му треба, он 10 секунди вечност му биле. :D

Абе... 160 евра кола, и 16.000 евра кола не е исто ;D

Отсутен InSides

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 857
  • ...кад звизде шурикени.
Одг: Избор за нова Skoda Octavia TSI или TDI
« Одговори #77 на: 16 Јуни 2015, 01:12:16 am »
па милина. уживанција у крузање. :)

него со мануелен мењач ти е тебе? aко да, ги пратиш покажувањата на борд компјутерот за мењање на брзини? 40 км/ч - 4-та брзина, 50 км/ч - 5-та.... ja разбирам заради пониска потрошувачка и слично, али па у градска вожња преку таквото од цело време шалтање на брзини, јес да е вистинско driving experience.

Рачен менувач, да. Немав прилика да пробам DSG, и не сакав наслепо да посветам повеќе пари. А и чинам, не сум за автоматски менувач - се уште.

Инаку, и кај мене така се однесуваат индикаторите за брзина. Ама најчесто низ град не ги слушам. :)

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Избор за нова Skoda Octavia TSI или TDI
« Одговори #78 на: 16 Јуни 2015, 01:54:26 am »
Почнаа и да титкаат ?

Отсутен InSides

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 857
  • ...кад звизде шурикени.
Одг: Избор за нова Skoda Octavia TSI или TDI
« Одговори #79 на: 16 Јуни 2015, 07:05:16 am »
Почнаа и да титкаат ?

Со новиот firmware кај мене има опција да титкаат, опција која се исклучува.

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3241
Одг: Избор за нова Skoda Octavia TSI или TDI
« Одговори #80 на: 16 Јуни 2015, 08:50:58 am »
Рачен менувач, да. Немав прилика да пробам DSG, и не сакав наслепо да посветам повеќе пари. А и чинам, не сум за автоматски менувач - се уште.

Инаку, и кај мене така се однесуваат индикаторите за брзина. Ама најчесто низ град не ги слушам. :)

Друже DSG ти е најдоброто нешто што можеш да го имаш во кола. Штом еднаш седнеш и пробаш кола со DSG нема враќање на мануелен. Истиот став за автоматски менувач го имав и јас пред да пробам DSG. Едноставно сфаќаш дека тоа е тоа. Нема веќе назад.

Искрено јас би идел со едно ниво на опрема подолу, само да имам DSG.


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Избор за нова Skoda Octavia TSI или TDI
« Одговори #81 на: 16 Јуни 2015, 13:19:46 pm »
Рачен менувач, да. Немав прилика да пробам DSG, и не сакав наслепо да посветам повеќе пари. А и чинам, не сум за автоматски менувач - се уште.

Инаку, и кај мене така се однесуваат индикаторите за брзина. Ама најчесто низ град не ги слушам. :)

Друже DSG ти е најдоброто нешто што можеш да го имаш во кола. Штом еднаш седнеш и пробаш кола со DSG нема враќање на мануелен. Истиот став за автоматски менувач го имав и јас пред да пробам DSG. Едноставно сфаќаш дека тоа е тоа. Нема веќе назад.

Искрено јас би идел со едно ниво на опрема подолу, само да имам DSG.


и јас исто така.

Отсутен InSides

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 857
  • ...кад звизде шурикени.
Одг: Избор за нова Skoda Octavia TSI или TDI
« Одговори #82 на: 16 Јуни 2015, 13:38:21 pm »
Искрено јас би идел со едно ниво на опрема подолу, само да имам DSG.

и јас исто така.

Затоа и има можност да се бира. Не сум пурист кој се колне единствено во мануелен менувач. Многу веројатно е дека било кое наредно возило ќе има еден или друг тип на автоматик.

А можеби и не.

Отсутен Darko_sk

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 95
Одг: Избор за нова Skoda Octavia TSI или TDI
« Одговори #83 на: 17 Јуни 2015, 17:59:17 pm »
Почнаа и да титкаат ?

Со новиот firmware кај мене има опција да титкаат, опција која се исклучува.

титкаат индикаторите на борд компјутерот кај тебе кога ти покажува да смениш брзина?!

кај мене не титкаат ниту пак сум видел опција каде што се пушта/исклучува тоа. кај се наоѓа таа? како и да е ужасно глупа и иритирачка работа. тогаш у градска вожња на секои 10 секунди ќе ти титка хаха

Отсутен InSides

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 857
  • ...кад звизде шурикени.
Одг: Избор за нова Skoda Octavia TSI или TDI
« Одговори #84 на: 23 Јуни 2015, 00:56:56 am »
титкаат индикаторите на борд компјутерот кај тебе кога ти покажува да смениш брзина?!

кај мене не титкаат ниту пак сум видел опција каде што се пушта/исклучува тоа. кај се наоѓа таа? како и да е ужасно глупа и иритирачка работа. тогаш у градска вожња на секои 10 секунди ќе ти титка хаха

Их, сега дури гледам. Кај мене менито на Columbus е нешто различно - ќе се видиме на некој собир и ќе ти покажам.