Автор Тема: Губење на антифриз од хладњакот  (Прочитано 12480 пати)

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Губење на антифриз од хладњакот
« на: 01 Октомври 2014, 18:17:04 pm »
Пред некое време забележав дека на бетонот има некои капки, се пикнав под колата и видов дека од долниот лев агол од хладњакот е воден, т.е кога ја помирисаш течноста, сваќаш дека е антифриз (има специфичен мирис). Е сеа ги изпроверив сите црева вто влегуваат/излегуваат од хладњакот, ама не забележав дека од некое црево пушта. Останува тоа дека пушта некаде во долниот лев агол (кај што лега на држачот, мапа подолу)



Ова подолу се слики од под колата директно, каде се гледа дека металот е влажен од антифризот.





Некој да даде некаков совет, што како да го средам ова, или да си барам нов хладњак..?  ???

Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1506
Одг: Губење на антифриз од хладњакот
« Одговори #1 на: 01 Октомври 2014, 20:15:42 pm »
Мислам дека може да се залепи за ситна пара.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Губење на антифриз од хладњакот
« Одговори #2 на: 01 Октомври 2014, 20:51:23 pm »
ништо не праиме од слики,оди кај овој кај железничка што се бафта со хладњаци ќе завршите работа

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Губење на антифриз од хладњакот
« Одговори #3 на: 01 Октомври 2014, 23:25:55 pm »
Убаво ти кажа Смичка, оди кај Гоце кај железничка одма спроти влезот за цивили на поштата и на лице место ке се договорите.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Губење на антифриз од хладњакот
« Одговори #4 на: 02 Октомври 2014, 03:40:32 am »
ова не се лепи.. можно е да пројдеш со престегнување на нитовите полукружни... ако не, пробајте да залаепите, ама нема долго да држи... тоа е спој на железо со пластика и тука има гумен дихтунг, кој окртавува после некео време и престанува да дихтува, па почиња да пропушта по малку... не е страшно ама ако треба да се вади ладњакот (а ке треба) јака заебанција е тоа...

во секој случај, послушај ги советите од погоре.. иди кај стручњак со се кола, нека зирне и ке ти каже што и како...
« Последно менување: 02 Октомври 2014, 08:47:36 am velestrumf »
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Одг: Губење на антифриз од хладњакот
« Одговори #5 на: 02 Октомври 2014, 10:05:07 am »
fala decki, ke pojdam. znam deka ovie hlafnjaci se zatvoren tip I ne se lepat kako starite.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Губење на антифриз од хладњакот
« Одговори #6 на: 02 Октомври 2014, 12:11:45 pm »
Истиот проблем го имав и јас, и си потрошив залудно 500 денари, за кои не добив гаранција туку ми рекоа дека ке пробаат, а пробата чини 500 денари и нема гаранција.
После пробата не само што нечинеше, него не чинеше и повеќе. Претходно капеше а после течеше.
Се што ти објасни @onak е од збор до збор точно.
Јас само би ти додал мое мислење, а тоа е да не си ја лажеш душата, туку почни да си бараш хладњак.
Ако сакаш привремено да тераш, година, можеби две, сипи сонакс...Така јас го терав 4 години, за да на крај решам да го направам.
А правењето е замена со нов.
Поздрав
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1297
Одг: Губење на антифриз од хладњакот
« Одговори #7 на: 06 Февруари 2015, 23:25:25 pm »
so obicna destilirana voda,gubese nivo sekoja nedela za 7 dena od max na minimum.posle staviv G12,sea nivoto ne pagja.
luda rabota.
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Губење на антифриз од хладњакот
« Одговори #8 на: 06 Февруари 2015, 23:46:50 pm »
Стави од средството за во хладнак за затнување и развози ја топла да залепи и треба да го сопре ;)
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен Sans

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 142
Одг: Губење на антифриз од хладњакот
« Одговори #9 на: 06 Февруари 2015, 23:57:09 pm »
И јас долго се заебавав со хладњак од 460ка и на крај купив нов.  ;)
Прво ставив тоа за лепење сонакс, после го лепев се ебавав 3 лепаци сменив и пак ништо, па земав половен па и тој дупнат, па и тој со лепаци со чуда и пак ништо. Мој совет почни да бараш нов хладњак  ;)

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Губење на антифриз од хладњакот
« Одговори #10 на: 07 Февруари 2015, 00:02:33 am »
Друго е кога малку капе и кога се растече од секаде :) кај него како што гледам е малку и затоа велам да проба, околу 200ден ли е тоа средството
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен Sans

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 142
Одг: Губење на антифриз од хладњакот
« Одговори #11 на: 07 Февруари 2015, 01:43:59 am »
И кај мене капеше па после ставање на тоа средство за лепење почна повеќе да капе па стигна до растекување, а во меѓувреме ми протече и радијаторот за греење, налет. И така, си вадев шал табла..  ::)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Губење на антифриз од хладњакот
« Одговори #12 на: 07 Февруари 2015, 11:15:46 am »
и јас си имав мака со капење од хладњак... и претходното волво и на ова исто.... болест некоја фабричка им е од кај совозачката страна гледано, од внатрешната страна на хладњакот, доле на самиот ќош почнува по малку да капе на гумицата од него... ке притегнеш еднаш со коњска клешта, ке престане, ама кога ке дојде ладно, пак почиња...

купував од тие од бензинска по 50-70-100 денари што се, што наликува на плута некоја... ке го туриш ке прекине и за 2-3 недели пак ке почне... еднаш го испуштив антифризот на претходното волво и излегоа тие грутките од тој прашак-плута ли да го ебам незнам што е, значи не се врзале како што треба, напротив, може и да затанат проток... а кога ке го вратам филмот, на другото волво ми се намали парното еден период, можно е од него да било, всушност релативно сум сигурен дека е од него... не дека не грееше, ама за нијанса послабо беше-температурата...

пред некој месец (уште топло беше времево надвор-лето циганско), налетав на течност некоја од вурт. 425 денари беше таа течност. и на ова волво ми капеше таму од хладњакот, свесно не направив ништо, као денес-утре ке купам нов хладњак и не купив.. пуста мрза... и срествово го видов, на некоја бензинска, ако не се лажам, на макоил беше... ај викам, ке го пробам и него, сепак е вурт, и течност е, не е некој прашак... шлап во казанчето, според упатството вели минимум 20 мин. да работи колата... јас се извозев до сопиште и назад. од тогаш навака, капка нема, не губи антифриз од нигде, и нивото на казанчето е како што треба. дотурам антифирз околу пола литро на секои 30-35 дена, што е нормално со оглед на начинот на кој возам. кога би било кај некој дедо оваа кола, капка нема да му фали...

едит...

мислам дека ова беше.. го имав сликано тогаш, неможам да ја најдам сликата:

www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Sans

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 142
Одг: Губење на антифриз од хладњакот
« Одговори #13 на: 07 Февруари 2015, 15:50:59 pm »
Едно офтопик прашање. Зошто и каде ти го губи тоа пола литро, или едноставно испарува?

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Губење на антифриз од хладњакот
« Одговори #14 на: 07 Февруари 2015, 17:34:58 pm »
Да ова е средството што ставав и јас и имаше корист, но мене ми капеше од др место кое после го средив со промената на термостат.
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.