Автор Тема: Губење на антифриз од хладњакот  (Прочитано 12481 пати)

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1297
Одг: Губење на антифриз од хладњакот
« Одговори #15 на: 07 Февруари 2015, 19:29:28 pm »
и јас си имав мака со капење од хладњак... и претходното волво и на ова исто.... болест некоја фабричка им е од кај совозачката страна гледано, од внатрешната страна на хладњакот, доле на самиот ќош почнува по малку да капе на гумицата од него... ке притегнеш еднаш со коњска клешта, ке престане, ама кога ке дојде ладно, пак почиња...

купував од тие од бензинска по 50-70-100 денари што се, што наликува на плута некоја... ке го туриш ке прекине и за 2-3 недели пак ке почне... еднаш го испуштив антифризот на претходното волво и излегоа тие грутките од тој прашак-плута ли да го ебам незнам што е, значи не се врзале како што треба, напротив, може и да затанат проток... а кога ке го вратам филмот, на другото волво ми се намали парното еден период, можно е од него да било, всушност релативно сум сигурен дека е од него... не дека не грееше, ама за нијанса послабо беше-температурата...

пред некој месец (уште топло беше времево надвор-лето циганско), налетав на течност некоја од вурт. 425 денари беше таа течност. и на ова волво ми капеше таму од хладњакот, свесно не направив ништо, као денес-утре ке купам нов хладњак и не купив.. пуста мрза... и срествово го видов, на некоја бензинска, ако не се лажам, на макоил беше... ај викам, ке го пробам и него, сепак е вурт, и течност е, не е некој прашак... шлап во казанчето, според упатството вели минимум 20 мин. да работи колата... јас се извозев до сопиште и назад. од тогаш навака, капка нема, не губи антифриз од нигде, и нивото на казанчето е како што треба. дотурам антифирз околу пола литро на секои 30-35 дена, што е нормално со оглед на начинот на кој возам. кога би било кај некој дедо оваа кола, капка нема да му фали...

едит...

мислам дека ова беше.. го имав сликано тогаш, неможам да ја најдам сликата:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
i jas bi sakal da znam koj nacin na vozenje i kako e povrzano?neli e zatvoren sistem? deka i mene mi pagjase nivoto nedelno od max na min
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Губење на антифриз од хладњакот
« Одговори #16 на: 07 Февруари 2015, 20:23:59 pm »
Едно офтопик прашање. Зошто и каде ти го губи тоа пола литро, или едноставно испарува?
поради хардкор возење, на сите возила кои се така возени, по малку им испарува антифризот... а и масло трошат по малку... вози ја пензионерски, ни антифриз ни уље ке фали...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
Одг: Губење на антифриз од хладњакот
« Одговори #17 на: 14 Февруари 2015, 20:41:23 pm »
Takov problem i jas go imav pred edna nedela,ja ispustiv celata voda,i si staviv samo antivris cist,si zagrea kolata gledam poedno vreme,mi podliza voda,aj belata vika ovoj e dupnat ili ili izbi od koncetratot,staviv prashok K2 i eve go nema gajle sega

Присутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Губење на антифриз од хладњакот
« Одговори #18 на: 02 Јануари 2016, 15:48:29 pm »
Ми се дупна ладњакот вчера, сега му ставив едно од овие сретствата за затнување т.е ова



Е сега прашањето ми е дали ако во случај не поможи ова сретството, да го носам на лепење или да не ни пробувам со лепење и да барам половен исправен ? Имал некој искуство со лепење на ладњак ?

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг:
« Одговори #19 на: 02 Јануари 2016, 19:58:06 pm »
Зашто со вакви средства, може поголем проблем да си направиш. Си требал одма на лепење да го носиш.

Присутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Губење на антифриз од хладњакот
« Одговори #20 на: 02 Јануари 2016, 20:47:28 pm »
Тоа е со надеж ставено за да ме куртули од маки да го вадам за да го лепам  :) Не стварно по препорака од чичко ми кој успешно го заприл течењето со вакво сретство, решив и јас да пробам. Утре очекувам резултат, ако има капено вечерва утре се растура и се вади ладњакот.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Губење на антифриз од хладњакот
« Одговори #21 на: 02 Јануари 2016, 21:59:10 pm »
абро е одлично средтво,ме има мене спасено од менување на диктони на глава,али ако ставиш повеке од шо треба отиде и казанчето за парно ке го затниш.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг: Одг: Губење на антифриз од хладњакот
« Одговори #22 на: 02 Јануари 2016, 22:26:38 pm »
Тоа е со надеж ставено за да ме куртули од маки да го вадам за да го лепам  :) Не стварно по препорака од чичко ми кој успешно го заприл течењето со вакво сретство, решив и јас да пробам. Утре очекувам резултат, ако има капено вечерва утре се растура и се вади ладњакот.
Колега од работа со ова средство, на опел астра ги затна каналите за проток на вода во блокот. Наместо да вади хладњак, вадеше мотор.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Губење на антифриз од хладњакот
« Одговори #23 на: 03 Јануари 2016, 14:41:59 pm »
Ми се дупна ладњакот вчера, сега му ставив едно од овие сретствата за затнување т.е ова



Е сега прашањето ми е дали ако во случај не поможи ова сретството, да го носам на лепење или да не ни пробувам со лепење и да барам половен исправен ? Имал некој искуство со лепење на ладњак ?
од вурт течното е подобро. 470 денари е, до сега на 6 возила мои, успешно затињав капење... само са знаеш дека не е долгорочно решение... таму кај што протекло, има причина зашто протекло... најчесто е заради изгнилено ослабено место... пиретко е гумицата на спој хладњак со пластиките бочни... и во едниот и во другиот случај, ширењето на дупката не го запираш, туку само привремено го затнуваш дупчето... и уште нешто... ова е за мало капење.. за поголеми, кај што на пример иизлегува и пола литар на ден, не ти помага...може за ден-два ќе престане и после пак ќе пробие...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Губење на антифриз од хладњакот
« Одговори #24 на: 03 Јануари 2016, 14:54:44 pm »
Ова треба да е добро аброто, инаку народен лек за ова е една лажичка црвен пипер во ладилникот и ги затнува ситните дупчиња а не штети на другите компоненти во моторот .....

Присутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Губење на антифриз од хладњакот
« Одговори #25 на: 03 Јануари 2016, 15:24:04 pm »
Јасно дека ова е привремено, мада и ова не помогна, капењето си продолжи. Не губи многу анфитриз, еве синоќа од цела вечер сабајлето имаше 4-5 капки капнато под кола. Секако дека ќе го решам проблемот дали со лепење или со нов хладњак, само маката е времето, баш денес најде да почни да врни снег и да е 0 степени надвор а планирав денес да го извадам за утре да го носам на мајстор.

Е сега пошто сум секој ден на работа од 8 до 4, ќе видам кога ќе најдам време да го извадам, засега ќе терам вака со подкапнување. Него муабетот ми беше дали има некој искуство со лепење/варење ? Дали држи тоа ?

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Губење на антифриз од хладњакот
« Одговори #26 на: 03 Јануари 2016, 15:44:07 pm »
Каков ти е ладилникот пластичен за со кола се работи?

Присутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Губење на антифриз од хладњакот
« Одговори #27 на: 03 Јануари 2016, 15:59:14 pm »
Ваков е ладилникот, од Рено 97ма


Отсутен NenadM

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 35
Одг: Губење на антифриз од хладњакот
« Одговори #28 на: 17 Февруари 2016, 10:06:17 am »
Имам ист проблем, малце ми тече антифриз најверојатно од хладњакот, со тоа што имам проблем и со термостатот (во место може да падне температура поготово коа ќе пуштам парно)

Е сега ми препорачаа на Wurth средството за лепење хладњак, други викаат прашок, трети викаат кај Гоце на железничка..

Искрено највише сум прво да пробам со Wurth-от чисто за проверка, меѓутоа шубе ми е да не напраам поголем проблем ( затнување на блокови а у бау)

Што велат поискусните ? :))

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Губење на антифриз од хладњакот
« Одговори #29 на: 17 Февруари 2016, 10:52:37 am »
Ako e mnogu malce moze da ti pomogne prasok,ako e povekje samo lepenje ili nov