Автор Тема: Најдоверливи автомобили  (Прочитано 3743 пати)

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Најдоверливи автомобили
« на: 22 Август 2014, 14:55:23 pm »
Се мислев дали да отворам нова тема, на крај сепак отворив.

Наидов на интересно прашање од еден Англиски Форум:

Can you recommend a new car that will last 12 years?

I have found buying a new car and keeping it for 12 years works for me. Can you suggest something I should buy for £25,000?

I car should have reasonable performance to overtake, with comfortable seats, I hate sports seats which "hug" you. Probably 8000 - 10,000 miles a year and too old to chuck a car around anymore. Will be doing some long trips including Europe.

Одговорот:

The best 'D' sector car is the Mazda 6. And you can get discounts. If too big, then the new Mazda 3. Diesel probably okay because they are EU6 without needing additives and the design should mean no DPF trouble. I had none in 14,000 miles in a year.



http://www.honestjohn.co.uk/askhj/answer/55383/can-you-recommend-a-new-car-that-will-last-12-years-


Изгледа не сме само ние што возиме коли по 10-15 години во светот. Овде му одговараат Mazda дека е погодна да му трае..

Што мислите, кои други од новиве возила се доверливи и би траеле години без проблеми?


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Најдоверливи автомобили
« Одговори #1 на: 22 Август 2014, 14:58:55 pm »
Мазда 3 седан.
Акорд 2.4

Едит:
Мерцедес Е250 цди
Субару форестер
Ауди А4 2.0 ТДи

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
Одг: Најдоверливи автомобили
« Одговори #2 на: 22 Август 2014, 15:43:49 pm »
Pred se zavisi od km koja bi trebalo da ja pomine za tie 12 godini ;D ;D

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Најдоверливи автомобили
« Одговори #3 на: 22 Август 2014, 17:06:53 pm »
Одговорот на Honest John нема врска. Барем аргументот нема врска.

„Јас немав проблеми 1 година и 14.000 милји, сигурно ќе ти трае 12 години.“

Еве, јас не сум  имал проблеми 2 години и 41.000 км со Голфот. Сигурно ќе трае 12 години.

Иначе, да, се слагам дека Маздите се меѓу нај-reliable возила што се продаваат.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Најдоверливи автомобили
« Одговори #4 на: 22 Август 2014, 17:38:08 pm »
Ауди А4 2.0 ТДи

Дечкото рече reliable car со која нема да има проблеми.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Најдоверливи автомобили
« Одговори #5 на: 22 Август 2014, 17:44:12 pm »
Не за џабе е во врвот на DEKRA.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Најдоверливи автомобили
« Одговори #6 на: 23 Август 2014, 07:33:22 am »
Не треба посебна тема, треба само линкче до декра сајтот. Инаку, еве мене стилото 10 години ми истера без проблеми. Со 1.4 16v моторот може да го препорачам како доста доверлива кола, со тоа што бобините почнаа да си одат на 130-140.000км, ко` сијалички. Веројатно толку им е векот. Сепак, се` друго функционира беспрекорно или со малку прекор. Ама на крајот, стилото е стара кола, па не може да ја препорачам како нова доверлива кола ;)
« Последно менување: 23 Август 2014, 16:21:05 pm Simo - Carrier166 »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Најдоверливи автомобили
« Одговори #7 на: 23 Август 2014, 10:29:36 am »
Јас мислам дека не постои нова кола што нема да издржи 12 години. Теми со наводни ранг листи (таа пуста желба некој да биде на врвот, макар и привидно) не се корисни.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Најдоверливи автомобили
« Одговори #8 на: 23 Август 2014, 10:45:25 am »
Не треба посебна тема, треба само линкче до декра сајтот. Инаку, еве мене стилото 10 години ми истера без проблеми. Со 1.4 16v моторот може да го препорачам како доста доверлива кола, со тоа што бобините почнаа да си одат на 130-140.000км, ко` сијалички. Веројатно толку им е векот. Сепак, се` друго функционира безпрекорно или со малку прекор. Ама на крајот, стилото е стара кола, па не може да ја препорачам како нова доверлива кола ;)

Ако земемe во обзир дека веќе германски реномирани тестери си местеа резултати за германски брендови, колку е меродавен Декра сајтот? Или они не ризикуваат  да си рушат реноме како при тестирање на гуми што беше? :)