Автор Тема: Ford Focus 1.0 Ecoboost  (Прочитано 21726 пати)

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Ford Focus 1.0 Ecoboost
« Одговори #15 на: 17 Август 2014, 22:50:19 pm »
Со здравје да се вози количево другар, многу безгрижни километри  :)




Немаат сите исти апетит и потреба од поголем мотор. Отворете друга тема и какајте по нисколитражните мотори и екобуст!

Отсутен Champ1on

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 31
Одг: Ford Focus 1.0 Ecoboost
« Одговори #16 на: 17 Август 2014, 23:00:20 pm »
WOW драма! :)) Фала на сите за честитките.

Да одговорам накратко на неколку прашања.

1. Тестот кој што го направи CarClub тимот имаше голема заслуга Фордот да биде во потесен избор.
2. за околу 11к еур + -, не можев да добијам ништо подобро, а да биде ново. Башка тоа регистрирано уште 9 месеци, зелен картон и полн резервоар :))
3. Првично фокусот ми беше за одредена сума надвор од буџет. Појдов во Форд со намера да ја купам фиестата. Ми нудеја Форд Фиеста 1.5 тдци 75кс титаниум ниво на опрема за 11к. Прва ја возев фиестата.. ме бендиса, добро реагира моторот, стабилна итн.. типично ко за форд, арно ама тесна, градско количе. а знаев дека морам да направам компримис.
Откако се паркиравме ајде ми вика фокусот да го повозиме. Возам и нема муабет. разлика небо земја. Поголема класа, постабилна, комфорот е друг. баш фамилијарна кола.
После 10мин разговор утврдивме цена и за фокусот. На крајот на денот изборот беше тој. фиеста тдци или фокус екобуст.
Кога размислив дека годишно правам од 8-9к км. и дека не ми се исплати да купам дизел, логично беше да се одлучам за поголема класа, бензин бидејќи знаев дека е доста економичен. А сега после 4 месеци возење без тролање ви тврдам дека во град просекот е 6.5 - 7.0л/100км бидејќи кај нас во Прилеп е тргни застани па тешко под тоа, за во Скопје мислам дека би била околу 6. додека на отворено 5л/100км.
4.Некој спомна дека подобро би било 1.8 или 2.0 атмосверец. Да супер е.. само колку ќе биди потрошувачката? сигурно не 5-6л/100км во град.  
5.Крелл се прашува дали ќе истерал 100к? зошто? епа затоа што прочитал дека на некој 5ти форум некое детиште пишало дека моторот немало да трае повеќе од 3 години, а тоа детиште муабетот го слушнал од некој негов другар кој што го прочитал на некој 6ти форум :))))))) мала шала. Имам гаранција 5 години. ако колата се чува и се одржува како што треба јас сум уверен дека ќе трае долго.
6. Возев Kia ceed атмосверец 1.4 100кс. доста тромав во споредба со екобуст моторот. Значи не ви е на место муабетот дека 1.0 не чинел за оваа класа на кола итн. тоа ти се вика тролање над 9к.

Уфффффф ваков долг пост немам одамна напишано.
Поздрав и без тепачки :)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Ford Focus 1.0 Ecoboost
« Одговори #17 на: 17 Август 2014, 23:11:50 pm »
Замисли да си земел Фиеста. Не дека е лоша, далеку од тоа. Ама далеку е од Фокусов. Не само што е поголема класа, туку има и гепек за да пренесеш соодветен багаж. Ова ќе те служи за да може да пренесеш 2+2 луѓе со багаж релативно комотно.

Види Мидашиве дали нудат некоја надградба за да ти заштрафат темпомат евентуално и да се компетира пакетот. :)

Отсутен ExtremeBt

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1445
Одг: Ford Focus 1.0 Ecoboost
« Одговори #18 на: 17 Август 2014, 23:17:23 pm »
Мислам дека го видов Фокусов во Лефкада.
Со здравје да се вози :)

Отсутен karajann

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 375
Одг: Ford Focus 1.0 Ecoboost
« Одговори #19 на: 18 Август 2014, 00:32:24 am »
Со здравје да се вози, одличен избор.

Во врска со изджливоста на моторот, нигде не прочитав какви проблеми се очекуваат. Јас лично сметам дека доколку ја одржуваш редовно колата, нема да имаш никакви проблеми.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Ford Focus 1.0 Ecoboost
« Одговори #20 на: 18 Август 2014, 06:21:19 am »
WOW драма! :)) Фала на сите за честитките.

Да одговорам накратко на неколку прашања.

1. Тестот кој што го направи CarClub тимот имаше голема заслуга Фордот да биде во потесен избор.
2. за околу 11к еур + -, не можев да добијам ништо подобро, а да биде ново. Башка тоа регистрирано уште 9 месеци, зелен картон и полн резервоар :))
3. Првично фокусот ми беше за одредена сума надвор од буџет. Појдов во Форд со намера да ја купам фиестата. Ми нудеја Форд Фиеста 1.5 тдци 75кс титаниум ниво на опрема за 11к. Прва ја возев фиестата.. ме бендиса, добро реагира моторот, стабилна итн.. типично ко за форд, арно ама тесна, градско количе. а знаев дека морам да направам компримис.
Откако се паркиравме ајде ми вика фокусот да го повозиме. Возам и нема муабет. разлика небо земја. Поголема класа, постабилна, комфорот е друг. баш фамилијарна кола.
После 10мин разговор утврдивме цена и за фокусот. На крајот на денот изборот беше тој. фиеста тдци или фокус екобуст.
Кога размислив дека годишно правам од 8-9к км. и дека не ми се исплати да купам дизел, логично беше да се одлучам за поголема класа, бензин бидејќи знаев дека е доста економичен. А сега после 4 месеци возење без тролање ви тврдам дека во град просекот е 6.5 - 7.0л/100км бидејќи кај нас во Прилеп е тргни застани па тешко под тоа, за во Скопје мислам дека би била околу 6. додека на отворено 5л/100км.
4.Некој спомна дека подобро би било 1.8 или 2.0 атмосверец. Да супер е.. само колку ќе биди потрошувачката? сигурно не 5-6л/100км во град.  
5.Крелл се прашува дали ќе истерал 100к? зошто? епа затоа што прочитал дека на некој 5ти форум некое детиште пишало дека моторот немало да трае повеќе од 3 години, а тоа детиште муабетот го слушнал од некој негов другар кој што го прочитал на некој 6ти форум :))))))) мала шала. Имам гаранција 5 години. ако колата се чува и се одржува како што треба јас сум уверен дека ќе трае долго.
6. Возев Kia ceed атмосверец 1.4 100кс. доста тромав во споредба со екобуст моторот. Значи не ви е на место муабетот дека 1.0 не чинел за оваа класа на кола итн. тоа ти се вика тролање над 9к.

Уфффффф ваков долг пост немам одамна напишано.
Поздрав и без тепачки :)



Ма со оглед дека имаш 5 години гаранција, и со оглед на цената што си ја купил дефинитивно не си погрешил.

Моите размисли не се само базирани на форум читања од детишта, туку и врз реални ситуации со други Downsized мотори.

Во твојов случај не си погрешил со оглед на цената и со оглед на гаранцијата. Ако воопшто се јави некој проблем, ќе се јави дури ти е под гаранција, па нема што да се секираш.

Со здравје да си ја возиш :)

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Ford Focus 1.0 Ecoboost
« Одговори #21 на: 18 Август 2014, 11:30:29 am »
Клабери, моторов освои награда за мотор на годината. Сигурен сум дека во Форд добро размислиле во долгорочноста на истиот во поглед на искористувањето. Како и секогаш времето ќе покаже.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Ford Focus 1.0 Ecoboost
« Одговори #22 на: 18 Август 2014, 12:04:43 pm »
Јас ваков Focus повозив во Австралија и тоа беше дизел за чудо. Исто ганц нов.

Ми се допадна прилично. Малце ми беше клаустрофобичен, не дека навистина е, ама 3 месеци до тогаш возев Ford Falcon кој беше дневна соба во споредба со ова ;D

Се на се убаво количе. Кажи ми има автоматски препознавање на знаци и такви тракатанци?

Отсутен Champ1on

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 31
Одг: Ford Focus 1.0 Ecoboost
« Одговори #23 на: 18 Август 2014, 15:58:39 pm »
Што се однесува за моторот..немам апсолутно никакви замерки освен еден мал лаг кој што се чуствува во втора брзина дури да дојдат тие 2400-2500 обртаи каде што се пушта турбото и после е друга песна,а трета и четврта се супер за низ град :)

Кажи ми има автоматски препознавање на знаци и такви тракатанци?

Нема такво чудо.




Отсутен aleksandarbt

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 796
  • Opel zafira 2.0 125 kw
Одг: Ford Focus 1.0 Ecoboost
« Одговори #24 на: 18 Август 2014, 20:56:38 pm »
  Sozdravje da si ja kolandisvas.
Me interesira ragistracijata kolku pari e i dali e vo rang od malite koli koi imaat 1000cc i pomala konjaza od tvojava  ili e vo rang od 100 ks no so pogolema kubikaza.

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Ford Focus 1.0 Ecoboost
« Одговори #25 на: 19 Август 2014, 12:41:55 pm »
што е исто кај тие три мотори на хартија? сите имаат по 500коња?

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Ford Focus 1.0 Ecoboost
« Одговори #26 на: 19 Август 2014, 16:17:15 pm »
Scania v8 e krajot na programata ima da vozi 2-3 milioni km bez da cepnes vo motor.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен 386ka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 863
  • Am386 DX/DXL-40
Одг: Ford Focus 1.0 Ecoboost
« Одговори #27 на: 19 Август 2014, 19:12:07 pm »
Човеков ќе е 100 пати пишман што отворил тема за да си го претстави возилото. Како тргнаа некои со предвидувањата, за 2 години ќе треба ремонт да му прави на моторот.
Инаку, според мене, солидно возило, и доволно добар мотор за да можеш да уживаш во солидни перформанси со мала потрошувачка. Долго да те служи! :)

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6633
  • Бенве сие бенве
Одг:
« Одговори #28 на: 19 Август 2014, 19:32:23 pm »
Kolata e prekrasna, nemoze da ne e koga e nova makar bilo toa i dacia, vo pogled na motorot jas licno na tolkava karoserija bi odel so okolu 150hp bidejki ne gledam na potrosnja (kaj mene diesel trosi 9 u grad). Za izdrzlivost e rano da se kaze, izminative godini se bese fokusirano na dizelite pa benzincite zaostanaa. So zdravje da se vozi kolata, ne se zamaraj voopsto sekako nema da ja vozis do penzija pa da gledas kolki km kje pomine

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Ford Focus 1.0 Ecoboost
« Одговори #29 на: 19 Август 2014, 19:44:49 pm »
За да не ја гушиме темава, префрлено тука: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,2801.0.html