Автор Тема: Сервис за предница на Alfa Romeo 147 1.9 JTD Mjet (Предни чаури)  (Прочитано 12190 пати)

Отсутен itrajkovski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 29
Здраво дечки,
Да ве поздравам нанапред  :) Од како ја купив колата (Alfa Romeo 147 1.9 JTD Mjet -2004) до сега неопходен беше мал и голем сервис, тие поминаа. Од моментот кога ја купив колава од левата страна имаше мало тропкање (мислевме дека е некој стабилизатор). Кога ја носев на сервис за промена на каиши, филтри и уље, мајсторот на блиц од око виде дека треба да се менуваат предни чаури. Ден за ден тропкањето е поосетливо па мислам дека е пренесено и на десната страна, за задниот дел мислам дека не.
Ми треба помош и насока, гледам на форумов има доста дискусии во однос на истото. Сооглед на вашиот стаж и искуство во оваа проблематика, посебно со Алфа, би ве замолил сума-сумару да ми кажете каде да ја средам предницава, дали со обични чаури, оригинал нови, репарирани или полиуретански (посебно за полиуретанскиве би ми значело коментар од некој кој сменил веќе) и ако може да ми кажете цени колку вас ве коштало или колку мене би ме коштал горе-доле овој зафат (доколку не се отидени јабучиците)?

Фала ви однапред :)
Alfa Romeo 147 1.9 Jtd 16V Mjet

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Сервис за предница на Alfa Romeo 147 1.9 JTD Mjet (Предни чаури)
« Одговори #1 на: 13 Август 2014, 10:02:57 am »
Ух, често е праен муабетот за ова, ќе најдеш ако пребараш доста совети. Генерално, најдобро е оригинално. PU е скапа опција, која веројатно нема да те спаси од „крцкање“, и си бара одржување. TRW или ОЕ Alfa горни вилушки ти се околу 55-65 евра. Проблемот е да успееш кај нас да најдеш (не сум прашал во аутомобилеск колку коштаат, тоа би било интересно да се дознае ;D ). Некои луѓе имаат добри искуства и со афтермаркет, од кои јас би ги одбегнал Birth. Секако, репарација не би ти препорачал ни под разно. Џабе фрлени пари, барем за горните вилушки на Алфа.
За добри сервиси за алфа, имаш Жарко (член на форумов)  Макс авто сервис, Тони во Сингелиќ, кој може малку да те „олади“ со цена, Илија, овластен сервис во ЃП, а веројатно има и други исто така солидни. Подвозјето на алфата си бара малку ум, но  секој добар механичар може да го отштрафи и презаштрафи подвозјето.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Сервис за предница на Alfa Romeo 147 1.9 JTD Mjet (Предни чаури)
« Одговори #2 на: 13 Август 2014, 10:29:33 am »
osmica8 од форумот стави Лемфордер, како е задоволен незнам. Јас лично од Бирт не сум ептен задоволен, еве скоро 10.000 км едната виљушка ми пројавува луфта на чаурите. Не викам не, нашиве патишта во комбинација со 215/45-17 си го прават своето.
Во овластен сервис цената е ~8500 ден (сум прашал :) ) кај Илија е околу 7000. Во Грција се наоѓа ТРW за ~50 евра. Кај нас ТРW е околу 6000. На ибеј одат околу 45-50 евра али царина је проблем.
ПУ чаури имаш Powerflex со нов дизајн за да не се истиснува маста и се околу 55 фунти за двете горни виљушки. Али пак може да ти откаже јабучицата па ќе треба да најдеш некој што добро ја репарира.

Тоа е за жал, цените за Алфа кај нас се пренабиени. Најдобро е да видиш со Жарко да ти ја прегледа убаво предницата и задницата да знаеш на што си. Не секој мајстор е за ова.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Сервис за предница на Alfa Romeo 147 1.9 JTD Mjet (Предни чаури)
« Одговори #3 на: 13 Август 2014, 10:39:24 am »
Ете и јас како 147 сопственик, мислам дека треба да направиш разлика од тропање и крцкање :)

Ако е крцкање...јеби га :) Алфа е. Има спрејчиња ќе си ја подмачкаш. Ако е тропкање е тогаш плачи за промена.

Ќе ти пратам по ПП телефон од Жаре.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Сервис за предница на Alfa Romeo 147 1.9 JTD Mjet (Предни чаури)
« Одговори #4 на: 13 Август 2014, 10:53:46 am »
Алфа не Алфа не смее да крцка. Кај мене нема крцкање. Освен, што секое факинг камче го осеќам ;D

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Сервис за предница на Alfa Romeo 147 1.9 JTD Mjet (Предни чаури)
« Одговори #5 на: 13 Август 2014, 12:54:09 pm »
Па тоа е тропање не е крцкање. Ти среќен си, Тојота крцка и на кривина каде нема камчиња ;D

Отсутен Diablo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 465
Одг: Сервис за предница на Alfa Romeo 147 1.9 JTD Mjet (Предни чаури)
« Одговори #6 на: 13 Август 2014, 13:32:45 pm »
Па тоа е тропање не е крцкање. Ти среќен си, Тојота крцка и на кривина каде нема камчиња ;D
Кој модел на Тојота крцка? Јас имам Корола, досега ова не сум го забележал.

Отсутен Alfista

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1492
Одг: Сервис за предница на Alfa Romeo 147 1.9 JTD Mjet (Предни чаури)
« Одговори #7 на: 13 Август 2014, 15:53:35 pm »
Јас сменив чаури полиуретански кај Жарко, се мислам ме фатија со репарација на јабучици, околу 100-120 евра,
ама препорачувам полиуретански чаури, пошто после 8 месеци, нема никаков звук во предница.
Исклучиво полиуретан, ако не сакаш еднаш годишно да ги менуваш.
И само кај Жарко има полиуретански чаури, никој друг.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Сервис за предница на Alfa Romeo 147 1.9 JTD Mjet (Предни чаури)
« Одговори #8 на: 13 Август 2014, 17:59:52 pm »
има и на ебајот.. симо од таму ги нарача, купи и после секако намести...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Сервис за предница на Alfa Romeo 147 1.9 JTD Mjet (Предни чаури)
« Одговори #9 на: 13 Август 2014, 18:39:47 pm »
Јас ги земав директно од Strongflex, тогаш Жарко уште не носеше. Али цената е речиси исто ако ги земеш од Жарко. Сега кога пак би зимал, од кај Жаре би земал, без размишљање.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Сервис за предница на Alfa Romeo 147 1.9 JTD Mjet (Предни чаури)
« Одговори #10 на: 13 Август 2014, 21:24:36 pm »
Јас имам Лемфордер од Мега ауто партс.
3300 - 3400 парче.

До сега помина една година скоро, не се мрднати.
TRW се поскапи. Во грција едвај ја најдов продавницата и таму цената беше 70 - 80е (не се сеќавам точно) ама скапи беа.

TRW ги има во еден дуќан во Битола на лагер и ги дава комплет за 8000 - 9000ден.

Иначе немој да купиш Birth.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Сервис за предница на Alfa Romeo 147 1.9 JTD Mjet (Предни чаури)
« Одговори #11 на: 13 Август 2014, 21:42:54 pm »
поминало 3 месеци, 9 месеци или година...


километри бе пилиња... пројдени километри а не време... и јас имам сет јабучици стари 28 години.. не се мрднати, не крцкаат, не тропкаат, а скоро 3 децении се.. а знаете зашто? затоа што се на рафт во магацин кај мене... од застава се...

www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Zemi si optimal davaat garancija 60000 ili 40000. Jezda se ko birth ali bar garancija davaat :)

Отсутен cuoresportivo159

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4194
Одг: Сервис за предница на Alfa Romeo 147 1.9 JTD Mjet (Предни чаури)
« Одговори #13 на: 13 Август 2014, 23:04:49 pm »
Jaс на мојата ставив TRW,според мене тоа е најефтина варијанта.
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Сервис за предница на Alfa Romeo 147 1.9 JTD Mjet (Предни чаури)
« Одговори #14 на: 13 Август 2014, 23:07:47 pm »
^^ Се согласувам. Осмица, ако не ти е проблем, дај локација (телефон) од битолската и локација од грчката продавница со TRW.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.