Автор Тема: Мајстории по дома....  (Прочитано 100481 пати)

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #540 на: 05 Јули 2023, 22:21:57 pm »
Prasanje: Dovodnite cevki za voda sose vodomerot koi se naogjaat vo wc mi imaat kondenz prqdu toa sto e mn ladna vodata koja doagja. Duri i kape kondenzot i se pravi virce pod niv. Nekoe resenie?
Ako stavam izolacija na niv pak vlagata bi si ostanuvala vo izolacijata i ke fakja muvla vnatre. Barem jas taka mislam, ili ne e taka?

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Пријави на сопственикот на станот, нека се замара он :)

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #541 на: 05 Јули 2023, 22:26:26 pm »
Prasanje: Dovodnite cevki za voda sose vodomerot koi se naogjaat vo wc mi imaat kondenz prqdu toa sto e mn ladna vodata koja doagja. Duri i kape kondenzot i se pravi virce pod niv. Nekoe resenie?
Ako stavam izolacija na niv pak vlagata bi si ostanuvala vo izolacijata i ke fakja muvla vnatre. Barem jas taka mislam, ili ne e taka?

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Пријави на сопственикот на станот, нека се замара он :)
Ne vo DE

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Присутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5357
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #542 на: 06 Јули 2023, 00:16:36 am »
Мислам дека во клима комерц има баш такви за околу цевка од армафлекс, да одиш таму, ќе ти објаснат си велам, ќе да им е струка. Според мене, ако е онака кнап залепена околу цевка не би требало да има кондензат.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #543 на: 06 Јули 2023, 08:57:42 am »
Мислам дека во клима комерц има баш такви за околу цевка од армафлекс, да одиш таму, ќе ти објаснат си велам, ќе да им е струка. Според мене, ако е онака кнап залепена околу цевка не би требало да има кондензат.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
Bash ke vidam, me potceti deka imam i vo rolna samolepliv kupuvano kaj niv

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5800
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #544 на: 06 Јули 2023, 19:02:41 pm »
Камена волна од каде има да се купи,10цм дебелина околу 80 квадрати,или ако нема 10цм тогаш 5цм околу 160 квадрати.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk


Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #545 на: 07 Јули 2023, 01:07:31 am »
Goce ( oska prom ) Vinica 😁

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #546 на: 07 Јули 2023, 01:33:37 am »
Prasanje: Dovodnite cevki za voda sose vodomerot koi se naogjaat vo wc mi imaat kondenz prqdu toa sto e mn ladna vodata koja doagja. Duri i kape kondenzot i se pravi virce pod niv. Nekoe resenie?
Ako stavam izolacija na niv pak vlagata bi si ostanuvala vo izolacijata i ke fakja muvla vnatre. Barem jas taka mislam, ili ne e taka?
Земи завој од аптека и намотај околу цефката нешто како два слоја. Решен проблем трајно. Како прво или нема да кондензира повеќе и како второ и да кондензира, ќе кондензира малце самои ќе упие завојот и ќе се суши многу брзо.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10272
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #547 на: 07 Јули 2023, 01:53:27 am »
da kazese pred 3 godini ebago... da ne kopa  na novo

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #548 на: 07 Јули 2023, 09:21:52 am »
Prasanje: Dovodnite cevki za voda sose vodomerot koi se naogjaat vo wc mi imaat kondenz prqdu toa sto e mn ladna vodata koja doagja. Duri i kape kondenzot i se pravi virce pod niv. Nekoe resenie?
Ako stavam izolacija na niv pak vlagata bi si ostanuvala vo izolacijata i ke fakja muvla vnatre. Barem jas taka mislam, ili ne e taka?
Земи завој од аптека и намотај околу цефката нешто како два слоја. Решен проблем трајно. Како прво или нема да кондензира повеќе и како второ и да кондензира, ќе кондензира малце самои ќе упие завојот и ќе се суши многу брзо.

Не сум сигурен памукот фали е добар изолатор. Кога ќе поприми вода, уште потешко ќе се суши бидејќи е ладно од цевката а така уште повеќе ќе кородира.
Јас го имам истиот проблем во станот, со тоа што кај овие згради цевките се 1,5 или 2 цола дијаметар и се мн блиску една до друга

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #549 на: 07 Јули 2023, 09:31:22 am »
Prasanje: Dovodnite cevki za voda sose vodomerot koi se naogjaat vo wc mi imaat kondenz prqdu toa sto e mn ladna vodata koja doagja. Duri i kape kondenzot i se pravi virce pod niv. Nekoe resenie?
Ako stavam izolacija na niv pak vlagata bi si ostanuvala vo izolacijata i ke fakja muvla vnatre. Barem jas taka mislam, ili ne e taka?

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Нема да кондензира внатре во изолацијата зошто нема да има допир со воздух. Земи изолација за цевка.

Да биде со точен внатрешен дијаметар за цевката. А ти треба најтенка некоја, околу 5-10мм дебелина. Ќе ја искроиш убаво насекаде кај што може да се стави да опфати секаде каде што има гола цевка и железо. Потоа ќе земеш изолир трака широка и ќе го овбиеш целото од горе до доле, полека со траката. И ќе се минимизираат проблемите.

Имено ова се користи при СЕКОЈА инсталација на клима уред, така да не е воопшто филозофија. Материјалите ќе ги имаат фирми што монтираат клима уреди.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #550 на: 07 Јули 2023, 14:41:13 pm »
Prasanje: Dovodnite cevki za voda sose vodomerot koi se naogjaat vo wc mi imaat kondenz prqdu toa sto e mn ladna vodata koja doagja. Duri i kape kondenzot i se pravi virce pod niv. Nekoe resenie?
Ako stavam izolacija na niv pak vlagata bi si ostanuvala vo izolacijata i ke fakja muvla vnatre. Barem jas taka mislam, ili ne e taka?
Земи завој од аптека и намотај околу цефката нешто како два слоја. Решен проблем трајно. Како прво или нема да кондензира повеќе и како второ и да кондензира, ќе кондензира малце самои ќе упие завојот и ќе се суши многу брзо.

Не сум сигурен памукот фали е добар изолатор. Кога ќе поприми вода, уште потешко ќе се суши бидејќи е ладно од цевката а така уште повеќе ќе кородира.
Јас го имам истиот проблем во станот, со тоа што кај овие згради цевките се 1,5 или 2 цола дијаметар и се мн блиску една до друга

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #551 на: 07 Јули 2023, 15:46:52 pm »
Prasanje: Dovodnite cevki za voda sose vodomerot koi se naogjaat vo wc mi imaat kondenz prqdu toa sto e mn ladna vodata koja doagja. Duri i kape kondenzot i se pravi virce pod niv. Nekoe resenie?
Ako stavam izolacija na niv pak vlagata bi si ostanuvala vo izolacijata i ke fakja muvla vnatre. Barem jas taka mislam, ili ne e taka?

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Нема да кондензира внатре во изолацијата зошто нема да има допир со воздух. Земи изолација за цевка.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Да биде со точен внатрешен дијаметар за цевката. А ти треба најтенка некоја, околу 5-10мм дебелина. Ќе ја искроиш убаво насекаде кај што може да се стави да опфати секаде каде што има гола цевка и железо. Потоа ќе земеш изолир трака широка и ќе го овбиеш целото од горе до доле, полека со траката. И ќе се минимизираат проблемите.

Имено ова се користи при СЕКОЈА инсталација на клима уред, така да не е воопшто филозофија. Материјалите ќе ги имаат фирми што монтираат клима уреди.

Јоди ги имаш :)

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #552 на: 08 Јули 2023, 15:09:22 pm »
Исто е и кај климите, цевките што одат од внатрешната единица до надворешната исто кондезираат ако не се изолирани, и тие се ладни а надвор топло. Изолирај ги слободно и од горе таква трака како за клима што ставаат и ќе немаш мака.

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7024
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #553 на: 08 Јули 2023, 18:52:28 pm »
Исто е и кај климите, цевките што одат од внатрешната единица до надворешната исто кондезираат ако не се изолирани, и тие се ладни а надвор топло. Изолирај ги слободно и од горе таква трака како за клима што ставаат и ќе немаш мака.
Траката е да се заштити изолацијата од надворешни влијаниа. Мора прво овој "сунѓеров" што не пие вода па после што и да става.

Завој не е изолација! Се што ќе се натопи ги губи својствата за изолирање.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10272
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #554 на: 09 Јули 2023, 22:00:35 pm »
Со што го растеруваат лакон на паркет ?