Автор Тема: Дихтунг  (Прочитано 27258 пати)

Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Одг: Дихтунг
« Одговори #45 на: 22 Јануари 2017, 10:53:51 am »
Така ако гледаш чим си отворил мотор најдобро ремонт да правиш.
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Дихтунг
« Одговори #46 на: 22 Јануари 2017, 11:16:34 am »
Така ако гледаш чим си отворил мотор најдобро ремонт да правиш.
ако е добар мајстор,сам ќе ти предложи ремонт на глава.Сега зависи и од тоа колку си спремен со пари.Затоа велам,доколку си спремен со пари,пожелно е комплетно предихтување на глава и рамнење.За ремонт на цел мотор треба прво да имаш проблем со моторот.Јас ремонт на глава на мотор го сваќам како превенција и неодминлив зафат на 200.000км.

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Дихтунг
« Одговори #47 на: 22 Јануари 2017, 11:32:18 am »
Така ако гледаш чим си отворил мотор најдобро ремонт да правиш.
ако е добар мајстор,сам ќе ти предложи ремонт на глава.Сега зависи и од тоа колку си спремен со пари.Затоа велам,доколку си спремен со пари,пожелно е комплетно предихтување на глава и рамнење.За ремонт на цел мотор треба прво да имаш проблем со моторот.Јас ремонт на глава на мотор го сваќам како превенција и неодминлив зафат на 200.000км.
Што значи тоа ремонт на глава?




Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен 386ka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 863
  • Am386 DX/DXL-40
Одг: Дихтунг
« Одговори #48 на: 22 Јануари 2017, 11:48:18 am »
Дихтунг на поклопец не е исто со дихтунг на глава. :D

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Дихтунг
« Одговори #49 на: 22 Јануари 2017, 12:02:51 pm »
Да де и мене ме зачуди, мислам дека главата не се отвара уопште така?




Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Дихтунг
« Одговори #50 на: 22 Јануари 2017, 13:38:24 pm »
Така ако гледаш чим си отворил мотор најдобро ремонт да правиш.
ако е добар мајстор,сам ќе ти предложи ремонт на глава.Сега зависи и од тоа колку си спремен со пари.Затоа велам,доколку си спремен со пари,пожелно е комплетно предихтување на глава и рамнење.За ремонт на цел мотор треба прво да имаш проблем со моторот.Јас ремонт на глава на мотор го сваќам како превенција и неодминлив зафат на 200.000км.
Што значи тоа ремонт на глава?




Sent from my iPhone using Tapatalk
ремонт на декла значи растурање на сите елементи од деклата.Како ќе ја рамниш деклата ако не ја растуриш цела?Рамнење,ако треба менување на лежиштата на вентили,ќе се сменат.Деклата после рамнење се проверува на посебни апарати дали е напукната итн.Кај мене се испостави дека на еден вентил лежиштето беше пропаднато и вентилот не затварал добро,од каде што течело бензин.Се правеше ново лежиште и се провери потоа,сите вентили дихтуваа совршено.Вентили се шлајфаат,сите елементи како семеринзи и дихтони се менуваат.Не е доволно само дихтунгот на декла да се смени.Тоа е само колку да ја продадеш доколку ти е за продавање колата.Доколку е за твоја душа потребно е на одредена километража да се изврши ремонт на декла.Е тоа е ремонт на декла.Доколку менуваш само дихтунг,тоа е ветар во магла а и мајсторот што се нафатил само дихтунг да замени не е добар мајстор.

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Дихтунг
« Одговори #51 на: 22 Јануари 2017, 13:40:14 pm »
Да де и мене ме зачуди, мислам дека главата не се отвара уопште така?




Sent from my iPhone using Tapatalk
како не се отвора главата?а како се ставаат сите елементи на неа?семеринзи,лежишта на вентили,вентили,брегасти итн.Како што се склопува така и се расклопува.Вие зборувате како деклата да има само дихтунг и ништо друго  ::)

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Дихтунг
« Одговори #52 на: 22 Јануари 2017, 13:41:04 pm »

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Дихтунг
« Одговори #53 на: 22 Јануари 2017, 13:43:52 pm »
https://www.youtube.com/watch?v=ysviEZd746E
тоа е дихтунг на поклопец од вентили.Тоа можеш и сам да го промениш.

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Дихтунг
« Одговори #54 на: 22 Јануари 2017, 13:44:38 pm »
Па за тоа праиме муабет цело време бе другар...тоа е мојот проблем...

Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Одг: Дихтунг
« Одговори #55 на: 22 Јануари 2017, 13:46:15 pm »
Не дека многу се разбирам јас, но навистина ни е тапа јазикот за вакви работи неможеш со човек да се разбереш за што зборуваш, секој си има свој дијалект за овие работи. Ни треба малце стандардизација.
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Дихтунг
« Одговори #56 на: 22 Јануари 2017, 13:51:16 pm »
Па за тоа праиме муабет цело време бе другар...тоа е мојот проблем...
те разбирам јас.Знам за што се прави муабет.Ама темава е поврзана со твојот проблем.Има случаеви каде што менување на дихтонг на поклопец од вентили нема да заврши работа.Може и тој новиот да ти го пробие пак.Доколку има луфта на лежиштето на вентилите,од каде што ќе ти се ствара декомпресија под поклопецот на вентили и за кратко повторно ќе имаш течење масло од тој дел.Јас сакам да ви посочам на проблемите од искуство.Знам што е темава добро.Е сега ти прати понатаму,доколку ти избие пак тој дихтунг,думај ми ја думава што ви ја споделив.Прашај паталец а не гаталец :)

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Дихтунг
« Одговори #57 на: 22 Јануари 2017, 13:58:58 pm »
Не дека многу се разбирам јас, но навистина ни е тапа јазикот за вакви работи неможеш со човек да се разбереш за што зборуваш, секој си има свој дијалект за овие работи. Ни треба малце стандардизација.
и јас се чудам,ама стандардизација на јазик и проблем треба да се бара како прво во самиот мајстор што го одржува вашето возило.Треба на секоа аномалија да и се пристапи сериозно и од почеток.Што значи тоа?од што може да дојде до тој ороблем?и да се решава пиедестално а не само после визуелен преглед,упссс,тече масло од овде,ај дихтунг и готово решен проблем.После неколку км. пак исто.Тоа е стандардизација.Затоа опширно објаснив.

Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Одг: Дихтунг
« Одговори #58 на: 22 Јануари 2017, 14:06:19 pm »
VIKTOR REINZ е the king во тој дел.Најдобрите дихтунзи.Јас мислам дека кога се отвора глава на мотор,пожелно е цел сет да се земе и да се израмни глава и сицеви да се очистат и вентили да се шлајфаат и полираат.Цел сет превентивно на 200.000км летото го сменив на хантијата и ремонт на глава.Сетот беше 8.600ден комплет дихтунзи и триста чуда други внатре.Комплет све искочи 200евра.Раат сега наредните 100.000км.
те разбирам јас.Знам за што се прави муабет.Ама темава е поврзана со твојот проблем.Има случаеви каде што менување на дихтонг на поклопец од вентили нема да заврши работа.Може и тој новиот да ти го пробие пак.Доколку има луфта на лежиштето на вентилите,од каде што ќе ти се ствара декомпресија под поклопецот на вентили и за кратко повторно ќе имаш течење масло од тој дел.Јас сакам да ви посочам на проблемите од искуство.Знам што е темава добро.Е сега ти прати понатаму,доколку ти избие пак тој дихтунг,думај ми ја думава што ви ја споделив.Прашај паталец а не гаталец :)
Нејќам да им го праам ова на луѓе навистина ама на тебе морам зашто премногу си арогантен и мислиш дека секогаш си во право. И да си, треба малце скромонст да се покаже, не само јас никој друг пушете го курот на господ десна рака сум.

До толку да си самобендисан да нејќеш ни да прифатиш дека грешно си разбрал па да муеаматер...
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Дихтунг
« Одговори #59 на: 22 Јануари 2017, 14:15:18 pm »
VIKTOR REINZ е the king во тој дел.Најдобрите дихтунзи.Јас мислам дека кога се отвора глава на мотор,пожелно е цел сет да се земе и да се израмни глава и сицеви да се очистат и вентили да се шлајфаат и полираат.Цел сет превентивно на 200.000км летото го сменив на хантијата и ремонт на глава.Сетот беше 8.600ден комплет дихтунзи и триста чуда други внатре.Комплет све искочи 200евра.Раат сега наредните 100.000км.
те разбирам јас.Знам за што се прави муабет.Ама темава е поврзана со твојот проблем.Има случаеви каде што менување на дихтонг на поклопец од вентили нема да заврши работа.Може и тој новиот да ти го пробие пак.Доколку има луфта на лежиштето на вентилите,од каде што ќе ти се ствара декомпресија под поклопецот на вентили и за кратко повторно ќе имаш течење масло од тој дел.Јас сакам да ви посочам на проблемите од искуство.Знам што е темава добро.Е сега ти прати понатаму,доколку ти избие пак тој дихтунг,думај ми ја думава што ви ја споделив.Прашај паталец а не гаталец :)
Нејќам да им го праам ова на луѓе навистина ама на тебе морам зашто премногу си арогантен и мислиш дека секогаш си во право. И да си, треба малце скромонст да се покаже, не само јас никој друг пушете го курот на господ десна рака сум.

До толку да си самобендисан да нејќеш ни да прифатиш дека грешно си разбрал па да муеаматер...
кај ти се најде увреден од муабетов само не ми е јасно.И која ароганција?ако не знаеш што пишуваш пред да постираш,имаш опција "прегледај"пред да постираш.Боже чувај од вакви.На форумов сум од 2011 и гледам како доаѓаат нови генерации што незнаат зошто служи форум,почна да ми се гади.Што те трогна толку што детално е објаснето од моја страна.Не е правилно?тоа е за тебе ароганција?или во крстозбор си го прочитал тој збор?btw па нели форум служи за муабет,помош,искуство.Јас велам дека некои не знаат зашто служи форум :)