Автор Тема: Дихтунг  (Прочитано 27253 пати)

Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Одг: Дихтунг
« Одговори #60 на: 22 Јануари 2017, 14:23:47 pm »
Ништо лично не ме трогна, на интернет сум доволно долго за да знам подобро. Правам објективна обзервација на начинот кој го користиш ти за правење "муабет, делење искуство, помош итн" базирана на предходни твој постови, нит сум бил во конфлит со тебе ниту сакам да бидам, само кажувам како ти се рефлектираш врз трети лица кои го сведочат твојот конфликт со останатите членови. Сакаш прифати сакаш не твое си е.


ПС. водиш ти бизнис, сите овде ти се потенцијални клиенти, затоа мора со почит да ги третираш. Јас сум овде за забава, не мора да внимавам многу што зборувам.
« Последно менување: 22 Јануари 2017, 14:29:56 pm Klen »
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Дихтунг
« Одговори #61 на: 22 Јануари 2017, 14:36:35 pm »
трети лица?ти да не си потпарол на форумов?и жалбите пристигаат до тебе?Ај најди еден пост каде неточно или погрешно сум насочил форумаш.Само еден,ако си толку долго на форум.Ако ме пратиш како што тврдиш,најди еден пост што нема да му биде од корист на гостин или член на форумов.Има еден ама твој е :) .Во него ти смета што сакам да му помогнам на форумашов.Ако не знаеш и не се разбираш во тема или проблематиката за која станува збор,подобро е да не коментираш.Гледам тебе те интересира повејќе друго од колку насловите на темите и расправијата околу неа.Па ти велам,пробај да сфатиш што е намената на форумов.Вака до утре можи да си правиме муабет.Ти си имаш твоја слика,јас си имам своја слика на форумов,совети не ми се потребни,имам доволно почит од тие што ме познаваат долго на форумов.btw  уште едно правило и доказ дека не знаеш за што служи форум.Бизнис преку форум не се води.Тука сме за помош,забава,искуства,да научиме нешто итн.И да,кој ти кажа или кај прочита дека не треба да внимаваш што зборуваш?

Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Одг: Дихтунг
« Одговори #62 на: 22 Јануари 2017, 14:55:20 pm »
Повеќе време за самобендисани немам намера да трошам. Кажав што имам да кажам. Нека остане на тоа, имај пријатен живот.
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Дихтунг
« Одговори #63 на: 22 Јануари 2017, 15:02:17 pm »
Повеќе време за самобендисани немам намера да трошам. Кажав што имам да кажам. Нека остане на тоа, имај пријатен живот.
ни јас немам намера да трошам време на некултурни и необразовани кои тешко можат да се социјализираат на форум каде што има различни мислења и ставови.Имај убав провод на форумов.Го градиме години и одеднаш се појавуваат разгалени.....хмммм :) :) :)

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Дихтунг
« Одговори #64 на: 22 Јануари 2017, 15:11:32 pm »
На стари и извозени мотори,после средување на горниот дел од моторот после краток временски период доаѓале муштериите и долниот дел да го ремонитраат(карики,лагери итн,)бидејќи коага ќе се добие перфектно дихтување на средената глава,вентили и сл моторот страда на веќе потрошените карики и летечи или лежечи лагери во долниот дел,така да ако веќе отвараш мотор отвори го цел и направи детално мерење на сите делови па составувај и ремонтирај само она што е дотрошено,кажи ми дали сменивте кајш ребраст после монтажа на деклата или истиот го врати назад?

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Дихтунг
« Одговори #65 на: 22 Јануари 2017, 15:36:01 pm »
На стари и извозени мотори,после средување на горниот дел од моторот после краток временски период доаѓале муштериите и долниот дел да го ремонитраат(карики,лагери итн,)бидејќи коага ќе се добие перфектно дихтување на средената глава,вентили и сл моторот страда на веќе потрошените карики и летечи или лежечи лагери во долниот дел,така да ако веќе отвараш мотор отвори го цел и направи детално мерење на сите делови па составувај и ремонтирај само она што е дотрошено,кажи ми дали сменивте кајш ребраст после монтажа на деклата или истиот го врати назад?
Мене ли ме прашуваш?

Ако да у 2013 иам мењато карики,летечи лагери и се остало што иде и ребраст сменив

Тоа е околу дали иам поминато 35к км од тогаш...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Дихтунг
« Одговори #66 на: 22 Јануари 2017, 15:37:31 pm »
Не не на Auto Car Care мислев,пошо прочитав дека ја средувал главата затоа.

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Дихтунг
« Одговори #67 на: 22 Јануари 2017, 15:39:36 pm »
На стари и извозени мотори,после средување на горниот дел од моторот после краток временски период доаѓале муштериите и долниот дел да го ремонитраат(карики,лагери итн,)бидејќи коага ќе се добие перфектно дихтување на средената глава,вентили и сл моторот страда на веќе потрошените карики и летечи или лежечи лагери во долниот дел,така да ако веќе отвараш мотор отвори го цел и направи детално мерење на сите делови па составувај и ремонтирај само она што е дотрошено,кажи ми дали сменивте кајш ребраст после монтажа на деклата или истиот го врати назад?
конечно некој што се разбира.Јас се трудам да објаснам ама погрешно ме разбраа.Ребраст и клинаст обавезно нов.Детален преглед на клипови итака е симната деклата.Да нема луфта помеѓу клип и цилиндар,доколку има,истрошени се цилиндрите или некогаш била прегреана колата.Картерот да се симне и да се очисти маслена пумпа итн.А само дихтунг не брка работа освен на дилери со коли на кои не им е важно дали ќе си ја траскаш главата после.Во мојот случај конкретно се беше тоа сработено.И заботавив да спомбам,пред да се средува деклата измеривме компресија,измеривме и после сиот зафат.Се е во нормала,пред и потоа.

Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Одг: Дихтунг
« Одговори #68 на: 22 Јануари 2017, 15:48:00 pm »
Така ако гледаш чим си отворил мотор најдобро ремонт да правиш.
ако е добар мајстор,сам ќе ти предложи ремонт на глава.Сега зависи и од тоа колку си спремен со пари.Затоа велам,доколку си спремен со пари,пожелно е комплетно предихтување на глава и рамнење.За ремонт на цел мотор треба прво да имаш проблем со моторот.Јас ремонт на глава на мотор го сваќам како превенција и неодминлив зафат на 200.000км.
На стари и извозени мотори,после средување на горниот дел од моторот после краток временски период доаѓале муштериите и долниот дел да го ремонитраат(карики,лагери итн,)бидејќи коага ќе се добие перфектно дихтување на средената глава,вентили и сл моторот страда на веќе потрошените карики и летечи или лежечи лагери во долниот дел,така да ако веќе отвараш мотор отвори го цел и направи детално мерење на сите делови па составувај и ремонтирај само она што е дотрошено,кажи ми дали сменивте кајш ребраст после монтажа на деклата или истиот го врати назад?
конечно некој што се разбира.Јас се трудам да објаснам ама погрешно ме разбраа.Ребраст и клинаст обавезно нов.Детален преглед на клипови итака е симната деклата.Да нема луфта помеѓу клип и цилиндар,доколку има,истрошени се цилиндрите или некогаш била прегреана колата.Картерот да се симне и да се очисти маслена пумпа итн.А само дихтунг не брка работа освен на дилери со коли на кои не им е важно дали ќе си ја траскаш главата после.Во мојот случај конкретно се беше тоа сработено.
Ох леле, не сватениот.
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Дихтунг
« Одговори #69 на: 22 Јануари 2017, 15:57:27 pm »
@Klen шо мака сега пак те спотера?абе дај на човекон кажи му,дихтинг ваков таков,имаш немаш искуство,си правел,менувал на твојата кола,дај нешто гугни со темава.Остај ме мене,се закачи ко крлеж за мене.Да се оперирам од тебе ќе треба :)

Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Одг: Дихтунг
« Одговори #70 на: 22 Јануари 2017, 16:02:24 pm »
Да моментално правам ремонт на м5ката, затоа и реков чим си отворил мотор прави ремонт зашто не е плукни залепи работата. Но иницијално се работеше за поклопец на вентили, после ти го сврти муабетот за ремонт на главата и завршивме кај комплетен ремонт. Може барем за тоа да се согласиме или пак инатот?
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Дихтунг
« Одговори #71 на: 22 Јануари 2017, 16:22:55 pm »
Да моментално правам ремонт на м5ката, затоа и реков чим си отворил мотор прави ремонт зашто не е плукни залепи работата. Но иницијално се работеше за поклопец на вентили, после ти го сврти муабетот за ремонт на главата и завршивме кај комплетен ремонт. Може барем за тоа да се согласиме или пак инатот?
во право си.Ама за делот дека кога правиш ремонт на декла,подобро е на цел мотор.За тоа не се сложувам.Трнавме од дихтунг на поклопец на вентили,точно,но од што на членов му се случило да тече масло?тоа треба да се разгледа.Затоа ја начнав и ја проширив темава.Значи треба да се испитаат и други работи предходно.Мој став е дека не е доволно а ни приближно завршена работа ако се смени само дихтунг на поклопец од вентили а предходно не се утврди од што може да дојде до тоа.Ако е од квалитет на дихтунг,ок,ќе смени друг и чао.Ама ако се утврди дека не е само до тоа,треба да бара решение дечково Затоа ја проширив темава,и не гледам ништо лошо во тоа.А да правиш целосен ремонт на кола без потреба тоа не ми иде во глава никако.Ремонт на декла се прави превентивно,а ремонт на мотор немам слушнато дека некој направил превентивно пред да нема проблем моторот.Ај сега пак сме на почеток јас и ти.Или пак инат.

Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Одг: Дихтунг
« Одговори #72 на: 22 Јануари 2017, 16:31:40 pm »
Еве сега си слушнал, јас правам ремонт превентивно зашто си ја сакам колата и не планирам да ја продавам. Плус во мојот случај барем, поевтино ми е сега да направам ремонт него да чекам проблеми да ми се манифестираат а и дихтунгзите се по 11к само, зошто да ги купувам повеќе од еднаш? Тоа не е поентата. Грешно го разбра човекот, и тоа е сосема ок, на секој може да му се случи. Ја прошири темата бидејќи не сакаше да го прифатиш факотот дека не си безгрешен.
« Последно менување: 22 Јануари 2017, 16:43:27 pm Klen »
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Дихтунг
« Одговори #73 на: 22 Јануари 2017, 16:44:02 pm »
Еве сега си слушнал, јас правам ремонт превентивно зашто си ја сакам колата и не планирам да ја продавам. Тоа не е поентата. Грешно го разбра човекот, и тоа е сосема ок, на секој може да му се случи. Ја прошири темата бидејќи не сакаше да го прифатиш факотот дека не си безгрешен.
а грешен сум каде?во кој дел на темава?

Отсутен Deno

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2606
  • Custom made interiors
Одг: Дихтунг
« Одговори #74 на: 22 Јануари 2017, 16:47:13 pm »
Абе ај доста си ги меревте вие двајца!
Ве сфативме и двајцата за советите шо ги дадовте, фала.